Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Дружнє попередження

Щодо скарги багатодітної мами Клари Дем’яненко на телеканал СТБ

Подавач:
Дем’яненко Клара Петрівна
Дата подання:
30.07.2015
Скарга подана на:
Телеканал СТБ,телепрограма "Один за всіх"
Статті кодексу:
04. Висвітлення судових процесів, 18. Висвітлення питань, пов’язаних з дітьми

Рішення

Під час вивчення питання, вияснено, що програма про сім’ю Дем’яненко вийшла в ефір каналу СТБ 8 вересня 2013 року. Головною героїнею програми була одна з прийомних дочок гр. Дем’яненко К.П. Ліза, яка звинувачувала прийомного батька у сексуальних домаганнях. На момент зйомок програми і виходу в ефір, Ліза – повнолітня. Перегляд програми засвідчив, що ведучий в ефірі жодного разу не назвав батька родини педофілом.

З метою розгляду звернення було направлено письмовий запит генеральному директору телеканалу СТБ Бородянському В. В. та його заступнику, юристу каналу Максимчуку А. О. 

15 листопада на адресу КЖЕ надійшла відповідь від заступника голови правління ПрАТ «Міжнародний Медіа Центр – СТБ» Максимчука А.О. (від 07.11.2013 р. вих. № 01055/13/1), в якій представник каналу запевняє, що вихід в ефір програми жодним чином не порушив права та законні інтереси Дем’яненко К.П. та її неповнолітніх вихованців, а навпаки мав на меті демонстрування невідворотності відповідальності за будь-яке свавілля з боку батьків-вихователів: «Журналістами ПрАТ «ММЦ-СТБ» при створенні випуску проекту «Один за всіх» було дотримано всіх норм законодавства України, Етичного кодексу українського журналіста». За словами Максимчука А.О., журналісти були вкрай обережними при висвітленні теми випуску, належним чином отримали дозвіл на висвітлення обставин ситуації, до зйомок програми були запрошені виключно повнолітні діти та вихованці, ними та ведучим в студії не оголошувалися висновки щодо жодного учасника дискусії чи його вини у будь-якому правопорушенні, не було звинувачено жодну особу у скоєнні жодного правопорушення. «На глибоке переконання телеканалу СТБ ситуація, що склалася у родині Дем’яненко, становить гострий суспільний інтерес», – відповідає Максимчук.

На момент зйомок програми тривав судовий процес щодо батька сімейства – гр. Дем’яненка.

З огляду на вищесказане, Комісія:

вважає, що журналісти телеканалу СТБ, у програмі про дитячий будинок сімейного типу Дем’яненко, частково порушили норми Етичного кодексу українського журналіста, а саме ст. 18: Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством.

Навіть маючи обґрунтовані підстави для висвітлення цієї теми, журналісти каналу мали бути особливо обережними при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Неповнолітні діти, як цій родині (прізвище якої було оприлюднене) , хоча й не брали участі в зйомках, але а) дивилися програму в ефірі б) ситуація в їхній родині набула розголосу та може спричинити психологічний тиск з боку оточуючих — сусідів, однокласників, знайомих.

Зважаючи на це Комісія висловлює дружнє попередження журналістам програми «Один за всіх» телеканалу СТБ, і закликає журналістів при поширенні інформації, яка може стосуватися неповнолітніх дітей, бути особливо обережними, уникати зайвої сенсаційності. 

Голова Комісії

Володимир Мостовий

Текст скарги

13 серпня 2013 року до Комісії з журналістської етики надійшла заява від гр. Дем’яненко Клари Петрівни, матері шести власних та 22 прийомних дітей, яка звинувачує телепрограму «Один за всіх» телеканалу СТБ в порушенні Етичного кодексу українського журналіста, а саме ст. 4 «Висвітлення судових процесів має бути неупередженим щодо звинувачених. Журналіст не може називати людину злочинцем до відповідного рішення суду» та

ст. 18 «Журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством».

Скаржник просить не допустити виходу в ефір програми, яка присвячена дитячому будинку сімейного типу Дем’яненко, що, на її думку, несе загрозу для здоров’я її неповнолітніх вихованців. Гр. Дем’яненко К.П. вважає, що вихід програми призведе до психічних розладів та стресів у її дітей, які можуть довести деяких з них до самогубства.

Крім того, заявник звинувачує ведучого програми Дмитра Карпачова в тому, що він в студії в присутності дітей неодноразово назвав батька родини педофілом (як доказ у неї є запис на диктофоні).

Поділитись