Щодо публікацій у інтернет-виданні «Сьогодні» від 25 січня 2019 року 20 березня 2019

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання "Сьогодні"
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6, #11, #0
Рішення комісії 21 березня 2019

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікацій у інтернет-виданні «Сьогодні»

від 25 січня 2019 року

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на публікацію  «Україна обирає президента: головне за 25 січня» від 25 січня 2019 року, розміщену на сайті інтернет-видання «Сьогодні».

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У публікації міститься новина із зазначенням Юлії Тимошенко як лідерки соціологічних рейтингів – «Сьогодні зареєстрували чи не більшість фаворитів президентських перегонів. У тому числі одну з нинішніх лідерів соцопитувань – Юлію Тимошенко». Однак, не вказано джерело та дата соцопитування, що може свідчити про ознаки порушення статей 6 (зазначення джерела інформації) та 11 (інформування про соцопитування). Крім цього, у публікації подано коментарі з прямою мовою лише двох кандидатів - Олександра Вілкула та Сергія Тарути, тоді як жодних коментарів інших кандидатів, які також реєструвались цього дня у ЦВК, у публікації не наведено. Це може свідчити про порушення вимог збалансованого та об’єктивного висвітлення позицій усіх кандидатів на виборах, адже вказаним кандидатам було приділено непропорційно більше уваги.

Комісія звернулась до інтернет-видання за коментарем щодо поданої скарги, але жодної відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши публікацію, щодо якої подано скаргу, Комісія бажає відзначити таке:

Публікація висвітлює хід реєстрації кандидатів на пост Президента України, і стосується інформування про перебіг виборчого процесу.

Так, у публікації кандидатку у Президенти Юлію Тимошенко характеризують як «одну з нинішніх лідерів соцопитувань». На думку скаржників, відсутність у публікації інформації про компанію та час проведення соцопитування порушує вимоги Кодексу та законодавства.

Проаналізувавши публікацію, Комісія зазначає, що стаття не цитує результати соцопитувань, як і не називає Юлію Тимошенко єдиною лідеркою опитування. Публікація використовує узагальнення про те, що Тимошенко входить до числа лідерів за даними різних соцопитувань, що в цілому відповідає дійсності. Таким чином, вказане твердження не є маніпулятивним чи необґрунтованим. Таким чином, Комісія не вважає, що у публікації було допущено порушення вимог закону та Статті 11 Кодексу етики українського журналіста, що забороняє маніпуляції із результатами соціологічних досліджень.

З іншого боку, при висвітленні виборчого процесу журналісти зобов’язані дотримуватися принципів достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання, а також збалансованого висвітлення коментарів та позицій усіх кандидатів.

Водночас, аналіз публікації свідчить про нерівномірне представлення позицій кандидатів журналістами видання.

Так, публікація присвячена реєстрації в ЦВК низки кандидатів на пост Президента України. Окрім Юлії Тимошенко, згадуються також Олег Ляшко, Олександр Вілкул, Аркадій Корнацький, Дмитро Добродомов, Олександр Мороз і Ілля Ківа. Також йдеться про кандидатів, які в цей день подавали до ЦВК документи для реєстрації. Серед них – Володимир Зеленський, Сергій Тарута, Ігор Смешко та Інна Богословська. Разом з тим, у публікації висвітлено коментарі лише двох кандидатів – Олександра Вілкула та Сергія Тарути.

Видання подає пряму мову кандидата від Опозиційного блоку Олександра Вілкула, в якій йдеться про перешкоди в реєстрації цього кандидата які нібито здійснювались з боку чинної влади, так і з боку колишніх соратників: «Влада зробила все для того, щоб не допустити мого висування. Фальсифікували кримінальні справи, намагалися посадити. Для цього навіть катували людей, закриваючи їх взимку в неопалювані камери. Нічого не вийшло! Потім наші колишні колеги писали доноси до прокуратури і поліції, відкривали кримінальні справи, потім через суди намагалися заблокувати мою реєстрацію. Але я в руках тримаю посвідчення кандидата в президенти України від партії "Опозиційний блок – партії миру і розвитку". І це наша перша спільна перемога».

Попри серйозні звинувачення, про які йдеться у цитаті кандидата, іншої позиції з цього приводу у статті не наведено. Таким чином, у публікації порушено вимоги статей 6,  9 та 10 Кодексу етики українського журналіста щодо повноти, збалансованості представлення позицій опонентів та неприпустимості розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

У публікації також наведено пряму цитату лідера партії "Основа" Сергія Тарути: «Намагатимуся дійти до кожної людини, щоб вони зрозуміли, що зараз час не для жарту. А час дуже відповідальних дій. Треба, щоб були дуже відповідальні керівники, щоб люди були з репутацією. Тому що країна потребує довіри».

Коментарів інших кандидатів у публікації не представлено, що свідчить про порушення вимог збалансованого висвітлення коментарів та позицій усіх кандидатів.

Зважаючи на це, Комісія вважає, що інтернет-видання «Сьогодні» у публікації «Україна обирає президента: головне за 25 січня» від 25 січня 2019 року порушило вимоги статей 6, 9 та 10 Кодексу етики українського журналіста

Зважаючи на допущені порушення, Комісія оголошує інтернет-виданню «Сьогодні» дружнє попередження.

Комісія також наголошує на важливості дотримання журналістами засад достовірності, повноти і точності, об’єктивності та неупередженого подання інформації щодо кандидатів на виборах та перебігу виборчого процесу, які визначені у статті 56-5 Закону України «Про вибори Президента України». Засоби масової інформації мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх партій - суб’єктів виборчого процесу та кандидатів на пост Президента України щодо подій, пов’язаних із виборами. Зважаючи на це, комісія рекомендує журналістам в своїх матеріалах утримуватись від надання переваги в представленні позиції окремим кандидатам на виборах.

 

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов

 

Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 9. Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

Стаття 10. Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

Стаття 11. Не допускається таке вибіркове цитування соціологічних досліджень, яке призводить до викривлення змісту. Журналістські опитування громадян не повинні фабрикуватися з метою отримання наперед визначеного результату. 

Назва сюжету: Україна обирає президента: головне за 25 січня

Лінк: https://ukr.segodnya.ua/politics/ukraina-vybiraet-prezidenta-glavnoe-za-25-yanvarya-1211738.html

Можливі порушення Кодексу етики українського журналіста: п.6,  п.11

Зміст:

Сайт опублікував 25 січня новину із зазначенням суб'єкта моніторингу Юлії Тимошенко як лідерки соціологічних рейтингів – «Сьогодні зареєстрували чи не більшість фаворитів президентських перегонів. У тому числі одну з нинішніх лідерів соцопитувань – Юлію Тимошенко». Однак, не вказано ким проводився рейтинг, коли, відсутнє джерело. Новина містить ознаки порушення Кодексу етики українського журналіста, зокрема п.6 (вказування джерела інформації) та п.11 (як подавати соцопитування).

 
Running sport media | Nike Sportswear Dunk Low Disrupt White - DD6620-001
Коментарі