Щодо епізоду про фанатизм шоу «ОК, Аліна» на «Громадському» 7 квітня 2021

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Youtube-канал «Громадське»
Подавач — Афанасьєв Сергій Валерійович
Статті кодексу: #6, #9, #10, #15
Рішення комісії 7 квітня 2021

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо епізоду про фанатизм шоу «ОК, Аліна» на «Громадському»

 

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики 5 березня 2021 року надійшла скарга від Афанасьєва Сергія Валерійовича на епізод «Що об’єднує свідка Єгови, групу BTS і Мунтяна? Все про фанатизм» шоу «ОК, Аліна», що розміщений на Youtube-каналі «Громадське» 4 березня 2021 року. Матеріал доступний за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=4H_ETXiRgVE.

У програмі ведуча намагається дослідити явище фанатизму з психологічної точки зору. До коментування тематики залучені колишній представник однієї релігійної групи, юристка, а також фахівці з психології та генетики. На початку ведуча стверджує, що фанатизм не є хворобою, хоча експерти вважають, що фанатизм не є конструктивним. Розповідається про діяльність великої кількості релігійних організацій в Україні. Лунає фраза про те, що «Деякі організації, які в Україні вважають сектами, за кордоном є впливовими релігійними рухами. Наприклад, саєнтологи, мормони і всім відомі Свідки Єгови». Сергій Радченко, колишній свідок Єгови, розповідає власну історію перебування в церкві та історію релігійних обмежень.

До деструктивних сект ведуча відносить «Біле Братство» та «Духовного Центру «Відродження», засновники яких пов’язані з протиправною діяльністю, та наводить історію їх протиправної діяльності та аналогічної діяльності їх керівників. При цьому, ведуча використовує сатиричний стиль та надає власну оцінку потенційним діям Володимира Мунтяна щодо їх відповідності кримінальному законодавству. Аліна також говорить про те, що однією з головних причин участі у подібних релігійних групах є бажання відчувати себе частиною спільноти.

Після релігійного фанатизму ведуча розповідає про випадки музичного фанатизму, концентруючись на прикладі південнокорейського бойз-бенду BTS та їх українських фанаток. Насамкінець, вона надає поради для того, як допомогти людям з фанатичною залежністю.

На думку заявника, у програмі було допущено порушення вимог пунктів 6, 9, 10 та 15 Кодексу етики українського журналіста.

23 березня 2021 року Комісія звернулася з листом до «Громадського Телебачення» з проханням надати коментарі щодо вказаного матеріалу та зазначених у скарзі аргументів. Відповідь від видання надійшла 30 березня 2021 року. На думку т.в.о. директорки «Громадського Телебачення» Юлії Банкової, надання будь-якого визначення терміну «фанатизм», або «секта» у відеоматеріалі було б некоректним, тому в сюжеті подані суб’єктивні оцінки запрошених експертів. Програма була присвячена дослідженню фанатизму як фізіологічного та психологічного явища, а тому запрошення експертів-релігієзнавців видається недоречним. Як стверджує пані Банкова, жодного негативного забарвлення інформація про будь-які релігійні рухи, про які йшла мова у випуску програми «Ок, Аліна», не містила, а тому вона не могла слугувати розпалюванню ворожнечі.

Представниця «Громадського Телебачення» також повідомила, що після отримання листа від КЖЕ редакція сконтактувала із головним офісом «Свідків Єгови» в Україні і запропонувала надати час в ефірі програми «Ок, Аліна» для представлення позиції чинного керівництва у відповідь на розповідь Сергія Радченка (наявну в програмі). Представники організації погодилися на коментар, а також повідомили, що не мають жодних претензій до випуску програмі та згаданої в ньому про Свідків Єгови інформації. Незважаючи на це, hromadske планує отримати коментар «Свідків Єгови» та надати його в одному з наступних випусків програмі «Ок, Аліна».

Відповідні етичні стандарти

Пункт 6 Кодексу етики українського журналіста: «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».

Пункт 9 Кодексу етики українського журналіста: «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

Пункт 10 Кодексу етики українського журналіста: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Пункт 15 Кодексу етики українського журналіста: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».

Щодо порушень вимог пункту 10 Кодексу

Вимога збалансованості подання інформації є однією з ключових для будь-якого інформаційного продукту. У тому випадку, якщо хтось критикується або ж звинувачується у вчиненні протиправних діянь, а матеріал виходить за межі простого повідомлення про певний факт, обов’язком редакції є надати слово такій особі або організації.

У випуску шоу «ОК, Аліна», що є предметом розгляду в рамках цієї скарги, справді, низка релігійних груп піддається критиці. Ведуча описує їх протиправну діяльність та розповідає, яким чином така діяльність могла нашкодити людям. В той же час, ведуча переважно подає твердження про факти, які можна перевірити. Коментар колишнього свідка Єгови, Сергія Радченка, справді є критичним і висвітлює його власний досвід перебування у цій релігійній організації. На думку Комісії, цей коментар потребував надання права відповіді представникам Свідків Єгови.

В той же час, з листа т.в.о. директорки «Громадського Телебачення» випливає, що медіа готове надати слово організації в наступних випусках програми та не мають зауважень до змісту цього випуску шоу. Зважаючи на це, а також на медіаційну функцію саморегулювання в медіа, Комісія вважає, що надання права на коментар нівелює потенційні порушення, здійснені «Громадським Телебаченням» у програмі. Саме тому порушення пункту 10 Кодексу за цією скаргою відсутнє.

Щодо порушень вимог пункту 15 Кодексу

Принцип недискримінації закріплений у більшості міжнародних документів, які стосуються захисту прав людини. Наслідком закріплення цього принципу є і заборона на поширення мови ворожнечі, що є однією з категорій контенту, поширення якої є неприпустимим як з точки зору етичних стандартів, так і з точки зору законодавчого та міжнародно-правового медійного регулювання. Одними з найважливіших елементів оцінки того, чи містяться у матеріалі заклики до поширення ворожнечі, є зміст матеріалу та його контекст.

Справді, Комісія у своїх попередніх рішеннях вже наголошувала на тому, що вживання самого терміну «секта» в українському суспільстві несе негативну конотацію і одразу налаштовує на упередженість до представників відповідних конфесій, яка, серед іншого, може призвести і до насильства. І дійсно, до окремих релігійних організацій цей термін у шоу вживається. В той же час, варто зважати на контекст матеріалу, що перебуває на розгляді в рамках цієї скарги. Ведуча використовує сатиричні елементи та застосовує цей термін щодо організацій та їх керівників, задіяних у протиправних діяннях. Що ж до свідків Єгови, то Аліна відмежовує їх і стверджує, що в інших державах вони вважаються впливовими релігійними рухами. Саме тому, на думку Комісії, цей випуск шоу не був спрямований на розпалювання ворожнечі та не порушує вимог пункту 15 Кодексу.

Щодо порушень вимог пунктів 6 та 9 Кодексу

В рамках цих порушень Кодексу заявник стверджує, що твердження експертів є необґрунтованими, а сам підбір експертів для програми є неналежним. В той же час, на думку Комісії, у програмі належно розмежовані факти та коментарі запрошених експертів. Вибір експертів спричинений метою програми, якою є пояснення феномену фанатизму з психологічної точки зору, та належить до редакційної свободи «Громадського Телебачення» і ведучої Аліни. Саме тому сюжет не містить порушень вимог пунктів 6 та 9 Кодексу.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у епізоді «Що об’єднує свідка Єгови, групу BTS і Мунтяна? Все про фанатизм» шоу «ОК, Аліна», що розміщений на Youtube-каналі «Громадське» 4 березня 2021 року, немає порушень вимог Кодексу етики українського журналіста.

Комісія закликає уникати мови ворожнечі, упередженого та дискримінаційного ставлення у журналістських матеріалах та у разі висвітлення тем та питань етнічної, релігійної чи певної соціальної групи і рекомендує:

  • уникати узагальнень, які призводять до стереотипних уявлень про стиль життя, поведінку, соціальну роль тощо осіб етнічної, національної чи релігійної груп;
  • висвітлювати думки, позицію осіб тих груп, чиї питання, проблеми, історія, тощо подаються у матеріалах;
  • дотримувати балансу думок та запрошувати до обговорення правозахисні та громадські організації, які працюють у напрямку захисту прав чи підтримки етнічних, релігійних чи інших соціальних груп в Україні, а також представників цих організацій;
  • у контексті висвітлення релігійної тематики – використовувати коректну термінологію щодо представників різноманітних конфесій та утримуватися від вживання понять, які можуть призвести до упереджень на насильства до представників відповідних конфесій.

 

                        Голова Комісії                                                        Андрій Куликов

До Комісії з журналістської етики 5 березня 2021 року надійшла скарга від Афанасьєва Сергія Валерійовича на епізод «Що об’єднує свідка Єгови, групу BTS і Мунтяна? Все про фанатизм» шоу «ОК, Аліна», що розміщений на Youtube-каналі «Громадське» 4 березня 2021 року. Матеріал доступний за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=4H_ETXiRgVE.

У програмі ведуча намагається дослідити явище фанатизму з психологічної точки зору. До коментування тематики залучені колишній представник однієї релігійної групи, юристка, а також фахівці з психології та генетики. На початку ведуча стверджує, що фанатизм не є хворобою, хоча експерти вважають, що фанатизм не є конструктивним. Розповідається про діяльність великої кількості релігійних організацій в Україні. Лунає фраза про те, що «Деякі організації, які в Україні вважають сектами, за кордоном є впливовими релігійними рухами. Наприклад, саєнтологи, мормони і всім відомі Свідки Єгови». Сергій Радченко, колишній свідок Єгови, розповідає власну історію перебування в церкві та історію релігійних обмежень.

До деструктивних сект ведуча відносить «Біле Братство» та «Духовного Центру «Відродження», засновники яких пов’язані з протиправною діяльністю, та наводить історію їх протиправної діяльності та аналогічної діяльності їх керівників. При цьому, ведуча використовує сатиричний стиль та надає власну оцінку потенційним діям Володимира Мунтяна щодо їх відповідності кримінальному законодавству. Аліна також говорить про те, що однією з головних причин участі у подібних релігійних групах є бажання відчувати себе частиною спільноти.

Після релігійного фанатизму ведуча розповідає про випадки музичного фанатизму, концентруючись на прикладі південнокорейського бойз-бенду BTS та їх українських фанаток. Насамкінець, вона надає поради для того, як допомогти людям з фанатичною залежністю.

На думку заявника, у програмі було допущено порушення вимог пунктів 6, 9, 10 та 15 Кодексу етики українського журналіста.

Asics shoes | Nike Dunk Low Coast UNCL - Grailify
Коментарі