Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Прийнято рішення

Поширення недостовірної інформації щодо інструкцій до ліків шрифтом Брайля

Подавач:
Львівський обласний осередок «Української спілки інвалідів – УСІ»
Дата подання:
24.01.2018
Скарга подана на:
Вісті Придніпров’я,ВолиньPost,Громадський простір,зокрема Pravdatyt.com,Низка українських ЗМІ,Перший національний та Голос України,Соцпортал
Статті кодексу:
00. Ethics Code of Ukrainian Journalists, 06. Повнота та об’єктивнсть інформації

Рішення

До Комісії з журналістської етики (КЖЕ) надійшло письмове звернення Львівського обласного осередку «Української спілки інвалідів – УСІ», який висловив стурбованість фактом поширення в ЗМІ недостовірної інформації, що стосувалася незрячих людей.

Зокрема, у зверненні йдеться, що видання Pravdatyt.com, Соцпортал, Громадський простір, ВолиньPost, Вісті Придніпров’я, Перший національний та Голос України подали без перевірки та уточнень інформацію про те, що «вперше в Україні були виготовлені інструкції для ліків шрифтом Брайля». У той же час як, за даними Львівського осередку Української спілки інвалідів, у Львові такі інструкції були виготовлені ще в 2012 році для 20 аптек. Cтурбованість «УСІ» також викликав той факт, що це вже не перший випадок, коли українські ЗМІ розповсюджують недостовірну інформацію, яка може ввести в оману людей з інвалідністю, зокрема, незрячих людей. Так, у 2016 році низка центральних та регіональних ЗМІ розповсюдила недостовірну інформацію щодо стану публікацій книг шрифтом Брайля в Україні, вводячи в оману людей з інвалідністю по зору.

Розглянувши відповідні матеріали, а також поспілкувавшись із експертами з профільних національних та регіональних організацій, що захищають права незрячих людей, Комісія встановила факт порушення норм Етичного кодексу українського журналіста вищевказаними виданнями, за винятком Першого Національного, який, на відміну від інших видань, не вказував, що такі інструкції для незрячих людей в Україні з’явилися вперше.

Етичний кодекс українського журналіста визначає:

«6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».

Видання Pravdatyt.com, Соцпортал, Громадський простір, ВолиньPost, Вісті Придніпров’я та Голос України подали інформацію про появу перших інструкцій шрифтом Брайля без перевірки даних, отриманих ними від активістів та представників мережі аптек. Таким чином, вказані видання порушили п.6 Етичного кодексу українського журналіста. За даними Української спілки інвалідів, інформація про друк інструкцій до ліків шрифтом Брайля доступна для перевірки в мережі інтернет, також відповідні коментарі можна було отримати у національних та регіональних організацій і об’єднань, що захищають права людей з інвалідністю.

Крім того, Комісія з журналістської етики звертає увагу на те, що видання Pravdatyt.com подало інформацію без вказання джерел та без вказання, де саме незрячі люди можуть скористатися інструкціями шрифтом Брайля, хоча ця інформація є суспільно значимою і важливою для незрячих і слабозорих людей, адже, як з’ясувала КЖЕ, не зважаючи на те, що «Пані Аптека» не була першою в Україні мережею аптек, що надрукувала інструкції до ліків шрифтом Брайля, такі інструкції досі є великою рідкістю та практично відсутні в українських аптеках.

Комісія також наголошує на важливості висвітлення засобами масової інформації кращих практик у просуванні рівності і недискримінації людей з інвалідністю, зокрема створення доступного простору і впровадження необхідних архітектурних змін, навчання персоналу закладів обслуговування населення і готовності цих закладів бачити людей з інвалідністю своїми клієнтами, залучення людей з інвалідністю до прийняття рішень і впровадження інклюзивного підходу.

З огляду на вищесказане, Комісія:

– висловлює дружнє попередження журналістам та редакторам видань Pravdatyt.com, Соцпортал, Громадський простір, ВолиньPost, Вісті Придніпров’я та Голос України і закликає їх ретельніше ставитися до перевірки фактів, відповідно до Кодексу етики українського журналіста;

– наголошує на важливості висвітлення українськими засобами масової інформації тематики рівності та недискримінації, дотримання прав незрячих людей та людей з інвалідністю загалом.

 

 

Голова КЖЕ    Куликов А.В.

Текст скарги

№ 24    від « 30 »  січня   2017 р.

Голові Комісії з журналістської етики

п. А. Куликову

Шановний пане Андрію!

    Громадські організації Львівщини та наші колеги з інших регіонів України стурбовані фактом поширення окремими телерадіоканалами і виданнями необ’єктивної спотвореної інформації в ефірах місцевих і національних ЗМІ. Подібні факти журналістської недбалості, на жаль, трапляються не вперше. На наші зауваження від цих каналів надходять формальні відписки, і спотворена інформація продовжує впевнено крокувати державою, вводячи в оману не лише кінцевих користувачів, але й партнерів та меценатів, які долучились до впровадження тих чи інших унікальних послуг для осіб з інвалідністю.

Нас дуже турбує, що медійні кола, не перевіряючи достовірність почутої від інтерв’юерів інформації, поширюють її Україною, тим самим вводячи в оману мільйонні аудиторії.

Задля об’єктивності, наведемо лише кілька фактів, які вкрай обурили громадські організації інвалідів та наших партнерів – Програму розвитку ООН в Україні, БО «Фонд родини Нечитайло», посольство Канади, МБФ «Українська біржа благодійності» та ін. 26.01.2017 року в ефірах каналу «Правда тут», Національного радіо та багатьох інших джерел (список деяких додається) з уст журналістів прозвучала інформація про «…вперше виготовлені в Україні інструкції до ліків шрифтом Брайля…» для однієї з аптек м. Києва. Чимало каналів та інтернет видань підхопили цю інформацію, не завдавши собі труду перевірити її достовірність. Особлвиво вразило нас те, що ми не вперше звертали увагу цих та інших каналів//видань на їх необ’єктивність при висвітленні новин і на необхідність перевіряти поширювану інформацію.

Навіть незрячим людям доступна можливість перевірити правдивість будь-якої інформації, набравши в пошуковій системі кодові слова «інструкції до ліків шрифтом Брайля». Відразу стає очевидним, що такі інструкції було виготовлено ще в 2012 році для 20 аптек м. Львова, і що до брайлівського варіанту додавалась аудіо версія інструкцій. Знайти їх можна на веб-сторінці www.openlife.lviv.ua. У 2012 році цю інформацію висвітлювали канали «Один плюс один», «П’ятий канал», Національне радіо і т.д.

У листопаді 2016 року Національне радіо і низка інших теле-, радіо і інтернет видань поширили іншу недостовірну інформацію щодо стану публікації книг шрифтом Брайля в Україні, вводячи інвалідів по зору в оману і спровокувавши чергову конфліктну ситуацію. Адже медіа слід враховувати, що особи з вадами зору, маючи вкрай обмежений доступ до різних джерел інформації, буквально цілодобово прив’язані до радіо.

Наша ГО ще в 2016 р. надіслала письмову претензію Національній телерадіокомпанії України (додається), однак поширення в ефірі цього та інших каналів недостовірної та неперевіреної інформації так і не припинилось, якщо врахувати факт висвітлення в ЗМІ новин про «перші в державі інструкції до ліків шрифтом Брайля» за 26.01.2017 р.

Беручи до уваги, що журналісти несуть відповідальність за поширену інформацію, правдивість та об’єктивність якої вони мали змогу перевірити заздалегідь, просимо відреагувати на неодноразове висвітлення окремими каналами і виданнями спотвореної інформації і на необхідність вивіряти її перед поширенням. Будемо також вдячні, якщо канали і видання, котрі поширили неправдиву інформацію, спростують її в своїх ефірах та виданнях і в майбутньому будуть дотримуватись правил журналістської етики та честі.

Сподіваємось, що завдяки ВГО «Комісія журналістської етики» нас буде почуто і недійне недбальство врешті припинеться.

З повагою,

Виконавчий директор ЛОО ГО

«Українська спілка інвалідів – УСІ»

Заслужений працівник соцсфери України

кандидат історичних наук

інвалід I групи по зору Оксана Потимко    

1.Правда тут – посилання на статтю та відео : http://pravdatyt.com/news/38410-nstrukc-do-l-k-v-shriftom-brailja.html

2. Соцпортал-посилання на статтю: http://socportal.info/2017/01/25/instruktsiyi-likars-kih-zasobiv-shriftom-brajlya-vzhe-v-aptekah.html

3. Громадський простір – посилання на статтю : http://www.prostir.ua/?news=v-aptekah-zyavylys-instruktsiji-do-likiv-nadrukovani-shryftom-brajlya

4. Волинь пост- посилання на статтю: http://www.volynpost.com/news/82800-u-lucku-rozrobyly-instrukcii-do-likiv-shryftom-brajlia

5. Вісті Придніпров’я: http://vesti.dp.ua/u-lucku-vpershe-v-ukra%D1%97ni-nadrukuvali-instrukci%D1%97-do-likiv-shriftom-brajlya/

6. Перший національний – посилання на статю та відео: http://1tv.com.ua/news/86768

7.  Голос  України – посилання на статтю : http://www.golos.com.ua/rus/news/48073

Поділитись