Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Довгоногих журналісток запрошують обслужити імідж поліцейських

Подавач:
Марія Дмитрієва
Дата подання:
25.01.2018
Скарга подана на:
Перша тернопільська інтернет-газета Про Все
Статті кодексу:
15. Заборона дискримінації

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо скарги Марії Дмітрієвої на тернопільську інтернет-газету «ПРОВСЕ»

25 січня 2018 року до Комісії з журналістської етики звернулася Марія Дмітрієва зі скаргою на тернопільську інтернет-газету «ПРОВСЕ», а саме на публікацію (за посиланням – provse.te.ua/2018/01/dovhonohyh-zhurnalistok-zaproshuyut-obsluzhyty-imidzh-politsejskyh/), де за словами скаржниці назва матеріалу безпідставно сексуалізує новину. Скаржниця зазначає про порушення статті 15 Кодексу етики українського журналіста.

Членами Комісії з журналістської етики було переглянуто та досліджено наданий для ознайомлення матеріал за посиланням.

За результатами розгляду, Комісія зазначає, що у матеріалі “Довгоногих журналісток запрошують обслужити імідж поліцейських”, що вийшов у тернопольській інтернет-газеті «ПРОВСЕ», заголовок містить дискримінацією за статтю, оскільки слово “обслужити” може трактуватися з сексуальним підтекстом. Окрім цього акцентується увага на фізіологічних особливостях цих журналісток (довгоних журналісток), що є не припустимим.

Такий заголовок є яскравим прикладом сексизму, оскільки нав’язується упереджена думка про представників жіночого гендеру, що супроводжується їх дискримінацією, а також певна інституціональна практика, що виражається в тому, що представникам цього ґендеру нав’язується підлегле становище.

Дискримінація є не припустимою в журналістиці згідно положеннями:

  • Кодексу етики українського журналіста

Стаття 15. Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу.

  • Декларації принципів поведінки журналістів (Прийнята на II Всесвітньому Конгресі Міжнародної Федерації журналістів в Бордо 25-28.04.1954 р.; Зміни внесено на XVIII Всесвітньому Конгресі МФЖ в Гельсінкі 02-06.1986 р.)

Журналіст повинен усвідомлювати ту небезпеку, яку таїть у собі заклик до дискримінації, поширений через ЗМІ, і повинен зробити все можливе для того, щоб уникнути навіть мимовільного стимулювання дискримінації на основі раси, статті, сексуальної орієнтації, мови, релігії, політичних або інших поглядів, національного і соціального походження.

  • Міжнародних принципів журналістської етики

Моральний обов’язок поважати загальнолюдські цінності гуманізму вимагає від журналіста утримуватися будь-яких форм виправдання агресії, насилля, ненависті й дискримінації.

  • Кодексу професійної етики США Товариства професійних журналістів (SPJ)

Уникати упередженого ставлення до людей через їхню расову, статеву, релігійну, етнічну і географічну належність, сексуальну орієнтацію, фізичні вади, зовнішність чи соціальний статус;

Та. Ін.

Окрім цього у новині “Довгоногих журналісток запрошують обслужити імідж поліцейських” містяться і інші порушення журналістської етики, а саме достовірність, що є основоположним стандартом у журналістиці.

Виходячи із зазначеного вище, членами Комісії з журналістської етики відзначається факт порушення статті 15 Кодексу етики українського журналіста. У зв’язку з цим, Комісія приймає рішення у формі заяви про порушення зазначеної статті Кодексу тернопільською інтернет-газетою «ПРОВСЕ”.

Крім цього, Комісія з журналістської етики наголошує на важливості уникнення будь-яких форм дискримінацій  у матеріалах, у тому числі і неможливості використання безпідставної сексуалізації новинних матеріалів та гендерної дискримінації у матеріалах. Також важливим є дотримання відповідності заголовку до публікованого матеріалу, що не фальсифікує сам зміст публікації, що також мало місце у даній новині.

 

Голова Комісії                                                            Андрій Куликов

 

https://provse.te.ua/2018/01/dovhonohyh-zhurnalistok-zaproshuyut-obsluzhyty-imidzh-politsejskyh/ назва матеріалу безпідставно сексуалізує новину — в якій про запрошення тільки для журналісток, та ще й з довгими ногами, взагалі ні слова.

Поділитись