Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Щодо сюжету випуску новин телеканалу «112» від 10 квітня 2019 року

Подавач:
Коаліція громадських організацій
Дата подання:
14.05.2019
Скарга подана на:
Телеканал «112»
Статті кодексу:
06. Повнота та об’єктивнсть інформації

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо сюжету випуску новин телеканалу «112» від 10 квітня 2019 року

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на сюжет Випуску новин телеканалу 112 від 10 квітня 2019 року (сюжет №5, випуск о 19.00)..

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У сюжеті йдеться про зустріч голови політради партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука з Володимиром Путіним з приводу звільнення «моряків-“заручників”». Водночас, у скарзі йдеться про те, що у сюжеті посилаються лише на прес-секретаря російського президента, який нібито “розповів подробиці зустрічі”, але які саме – не повідомляється. Відсутнє відео зустрічі чи інші підтвердження того, що вона відбулась та її результатів. Відсутнє представлення позиції учасників, незалежних експертів щодо ситуації із військовополоненими тощо. Таким чином, у сюжеті порушено вимоги Кодексу етики українського журналіста, зокрема статті 6 Кодексу (повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел).

Комісія звернулась до телеканалу для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, проте відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши сюжет та аргументи, висловлені у скарзі, Комісія вважає, що телеканалом 112 було допущено порушення статті 6 Кодексу етики українського журналіста, зокрема, стандарти повноти та об’єктивності інформації.

У сюжеті йдеться про те, що Володимир Путін та голова політради партії «Опозиційна платформа – За Життя» Віктор Медведчук (який, як зазначає ведуча, «займається звільненням заручників на окупованих територіях та у Російській Федерації») під час зустрічі обговорили звільнення 22 українських моряків та 2 працівників СБУ. У сюжеті йдеться про те, що зустріч відбулась 4 квітня і подробиці про неї повідомив прес-секретар «очільника Кремля» Дмитро Пєсков.

Водночас, ні відео зустрічі, ні інформації про подробиці зустрічі чи її результати у сюжеті немає. Матеріал посилається на повідомлення прес-секретаря російського президента Дмитра Пєскова, але ні його прямої мови, ні письмового прес-релізу у сюжеті не продемонстровано. Таким чином, у сюжеті не наводиться жодного підтвердження озвученої інформації.

Безумовно, тема звільнення українських полонених у Росії є суспільно важливою. Проте, зважаючи на відсутність у сюжеті деталей перемовин, новина є неінформативною і виглядає так, що єдиною метою матеріалу є згадка про діяльність Віктора Медведчука. Це може містити ознаки «джинси», що спрямована на створення позитивного іміджу політика, та порушення вимог об’єктивного висвітлення.

У бекграунді новини ведуча нагадує про те, що «екіпажі двох артилерійських катерів та рейдового буксира схопили 25 листопада», а також що «проти них у Росії відкрито кримінальні провадження». У сюжеті також згадується заява міністрів закордонних справ «великої сімки» із закликом до Москви відпустити моряків та повернути кораблі. Водночас, сюжет не містить оцінки статусу полонених, а також дій із захоплення і відкриття кримінальних проваджень проти українських моряків з боку української сторони. Варто зауважити, що  у січні 2019 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про загострення в Азовському морі та Керченській протоці, у якій, за наполяганням української делегації, захоплених моряків було фактично прирівняно до військовополонених, зокрема вказано, що вони підпадають під дію “міжнародного гуманітарного права, включаючи Женевські конвенції”.

Таким чином, ситуація висвітлюється фактично лише з позицією Російської Федерації, тоді як жодних тверджень про незаконність таких дій у сюжеті немає.

Зважаючи на допущені порушення вимог статті 6 Кодексу етики українського журналіста щодо повноти та об’єктивності інформації, Комісія висловлює телеканалу «112» публічний осуд.

Комісія наголошує, що журналісти відіграють важливу роль у формуванні громадської думки і мають бути особливо обережними при висвітленні збройних конфліктів. Це означає, зокрема, обов’язок ретельно перевіряти достовірність інформації, подавати її точно та з усіма важливими деталями. Журналістам варто також використовувати коментарі експертів, які можуть додати об’єктивну оцінку подіям, що є предметом журналістського матеріалу. ЗМІ не повинні відстоювати позицію однієї із сторін, але подавати інформацію максимально збалансовано, неупереджено та базуючись на встановлених фактах, що мають надійне підтвердження.

Голова Комісії                                                                                                 Андрій Куликов

 

 

Текст скарги

Поділитись