Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу

Щодо сюжету телеканалу «Прямий» від 28 лютого 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Телеканал «Прямий»
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6, #8, #10

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо сюжету телеканалу «Прямий» від 28 лютого 2019 року

 

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на сюжет №5 програми «Репортер» (випуск о 18:00) телеканалу «Прямий»  від 28 лютого 2019 року.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі зазначено, що сюжет, який вийшов з коментарем ведучого та підписом "Тимошенко організувала проплачений мітинг під Верховною Радою", насправді не містить жодної інформації чи доказів того, що саме кандидатка у президенти України Юлія Тимошенко чи її партія мають відношення до зазначеного мітингу. Окрім тверджень деяких учасників протестів, сюжет не містить жодних інших коментарів – ні від експертів, ні від Юлії Тимошенко чи її представників. Таким чином, сюжет містить ознаки порушень Кодексу етики українського журналіста, зокрема, статті 6  (повага громадськості на повну та об'єктивну інформацію про факти і події), статті 10 (точки зору опонентів мають бути представлені збалансовано, мають бути подані оцінки незалежних експертів), та статті 8 (редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст.).

Комісія звернулась до телеканалу для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, проте відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши зазначений сюжет, Комісія вважає, що він містить порушення Кодексу етики українського журналіста.

Сюжет розпочинається словами ведучого про те, що «кандидат у президенти України Юлія Тимошенко організувала проплачений мітинг», який стосувався вимог імпічменту Президента. Весь відеоматеріал супроводжується підписом «Тимошенко організувала проплачений мітинг під Верховною Радою».

У сюжеті повідомляється, що активістів збирали групами і роздавали їм агітаційні матеріали в місцях збору. Водночас, самі агітаційні листівки у сюжеті не демонструються, зокрема, не показано, які вимоги там містяться, чи є там партійна символіка тощо. На відео з акції можна побачити жовто-сині, червоно-чорні прапори, а також прапори політичної партії «Свобода», тоді як жодної символіки політичної партії «Батьківщина» на відео з мітингу не зафіксовано.

У спілкуванні з учасниками акції, журналістка телеканалу намагається дізнатись про оплату за участь у акції. Водночас, жодних спроб дізнатись, хто організував акцію чи нібито «оплачував» участь у мітингу, у сюжеті не продемонстровано.

Зважаючи на це, Комісія зауважує, що заголовок сюжету не повністю відповідає його змісту. Попри те, що у сюжеті справді йдеться про проведення мітингу, жодних свідчень того, що акція була організована саме кандидаткою у президенти Юлією Тимошенко, немає. Це свідчить про порушення статті 8 Кодексу етики українського журналіста, відповідно до якої редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст.

Крім цього, Комісія також звертає увагу, що у вказаному сюжеті порушено вимоги статті 6 Кодексу, відповідно до якої повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. У сюжеті взагалі відсутня будь-яка інформація про джерела твердження, що зазначений мітинг міг бути організований Юлією Тимошенко. Відео з акції, навпаки, підтверджує причетність до організації мітингу інших політичних партій. Таким чином, матеріал містить необґрунтовані звинувачення в адресу кандидата на виборах, що свідчить про упередженість у висвітленні події.

Комісія вважає, що телеканал «Прямий» також порушив статтю 10 Кодексу етики українського журналіста, оскільки у сюжеті взагалі не представлено точку зору кандидатки в президенти Юлії Тимошенко щодо звинувачень у нібито організації проплаченого мітингу. Якщо журналісти звертались за таким коментарем, але отримали відмову – про це також мало б бути зазначено в сюжеті. Проте така інформація відсутня. Таким чином, порушено стандарт збалансованості подання інформації.  

Зважаючи на допущені порушення, Комісія висловлює телеканалу «Прямий» публічний осуд.

 

Голова Комісії                                                                                                 Андрій Куликов

 

Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 8. Редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст. Необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин.

Стаття 10. Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.