Щодо сюжету телеканалу NewsOne від 8 березня 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Телеканал NewsOne
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6, #7, #0

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо сюжету телеканалу NewsOne від 8 березня 2019 року

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на сюжет «Бойко: мы не позволим отобрать праздник 8 марта у наших женщин» на телеканалі «NewsOne» від 8 березня 2019 року

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі йдеться про те, що сюжет може містити порушення Кодексу етики українського журналіста, зокрема статті 6 (повага громадськості на повну та об'єктивну інформацію про факти і події) та статті 7 (інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідною рубрикацією). Сюжет повністю присвячений тому, як Юрій Бойко, народний депутат, "Опозиційна платформа - За життя", привітав з 8 березня багатодітну сім'ю. Сюжет виглядає як замовний матеріал для збільшення впізнаваності та популярності Юрія Бойка, кандидата в Президенти України: подана виключно пряма мова Юрія Бойка, наведені передвиборні обіцянки щодо підвищення соціальних виплат, відсутні інші точки зору.

Комісія звернулась до телеканалу для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, однак не отримала жодної відповіді.

Висновки Комісії

Розглянувши сюжет, що є предметом скарги, Комісія з журналістської етики, вважає, що він містить ознаки порушення вимог статей 6 та 7 Кодексу етики українського журналіста.

У сюжеті йдеться про те, що кандидат у Президенти України Юрій Бойко 8 березня відвідав та привітав зі святом багатодітну родину. Протягом сюжету ведуча дослівно цитує прес-реліз з цього приводу, що був розміщений на офіційному веб-сайті Опозиційної платформи «За життя». Зокрема, відзначається, що «за останні 5 років життя родин стало складнішим. Особливо це торкнулося жінок та літніх людей. Допомогу при народженні дитини зменшили на 60-90 відсотків. Соціальна допомога одиноким матерям не дотягує до прожиткового мінімуму. Пенсійний вік збільшився до 63-65 років, пенсії знецінилися більш ніж вдвічі, реальна зарплата знизилася на 20%. В деяких регіонах роботу взагалі знайти неможливо, або платять копійки. Жінки масово виїжджають з країни, а Україна втрачає демографічний потенціал і кваліфіковані кадри».

Водночас, далі у сюжеті зазначається, що, за словами Юрія Бойка, після його перемоги на виборах ситуація зміниться. Крім цього, народний депутат запевнив, що «не дозволить забрати в українських жінок це чудове свято весни та любові». Завершується сюжет прямою мовою кандидата Юрія Бойка (40 секунд), де він вітає родину зі святом.

Комісія вважає, що сюжет містить ознаки «політичної джинси» та порушує вимоги статті 7 Кодексу етики українського журналіста. Так, сюжет повністю присвячений одному кандидату - Юрію Бойку та будується на повідомленні прес-служби політичної сили Опозиційної платформи «За життя». Інформаційний привід, використаний для сюжету, не є суспільно значущим. Майже половина сюжету відведена на слова привітання і побажань кандидата родині.

У сюжеті озвучується позиція кандидата про те, як за останні п’ять років (тобто, за чинної влади) жінкам стало важче жити, та про те, що після перемоги на виборах Юрій Бойко змінить цю ситуацію. Проте у сюжеті відсутній аналіз конкретних кроків кандидата чи його програми для зміни ситуації. Таким чином, метою сюжету є не поінформувати глядача про важливу та суспільно значущу інформацію, а виключно підвищити обізнаність та імідж кандидата.

У сюжеті йдеться про те, що Юрій Бойко «не дасть відібрати у жінок свято весни та любові», але відсутня будь-яка інформація про те, чи справді це свято хтось планує «відібрати» та аргументи щодо цього. Таким чином, сюжет не стосується обговорення того, чи справді є проблема і як її вирішити, а лише дає можливість Юрію Бойку отримувати підтримку через просування ідеї святкування восьмого березня як «свята весни і любові». Тобто, тема «8 березня» використана виключно для піару кандидата.

Комісія також вважає, що зазначений сюжет порушує вимоги об’єктивності та повноти подання інформації, що визначені статтею 6 Кодексу етики українського журналіста. Інформація у сюжеті подається однобоко. У матеріалі наводиться низка фактів з цифрами щодо зменшення соціальних виплат та зарплат, масового виїзду жінок з України. Усі факти подаються як позиція кандидата. При цьому жодного джерела такої інформації та її підтвердження у сюжеті немає.

Зважаючи на усе  вище наведене, Комісія вважає, що телеканал «NewsOne» порушив вимоги статей 6 та 7 Кодексу етики українського журналіста та оголошує телеканалу дружнє попередження.

Комісія нагадує про важливість дотримання журналістами засад достовірності, повноти і точності, об’єктивності та неупередженого подання інформації щодо кандидатів на виборах та перебігу виборчого процесу, які визначені у статті 56-5 Закону України «Про вибори Президента України». Засоби масової інформації мають перевіряти обґрунтованість фактів та тверджень кандидатів, збалансовано висвітлювати різні точки зору та залучати незалежних експертів, які можуть дати об’єктивну та збалансовану оцінку фактам, подіям та позиціям політиків, для того, щоб захистити громадян від маніпуляцій та забезпечити отримання виборцями суспільно важливої інформації.

 

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов

 

Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 7. Інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідною рубрикацією. 

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.