Щодо сюжету телеканалу NewsOne від 22 червня 2019 року про партію «Опозиційна платформа – За життя»

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Телеканал NewsOne
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #2, #6, #7, #9, #10, #0

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо сюжету телеканалу NewsOne від 22 червня 2019 року

За результатами Незалежного моніторингу парламентських виборів в Україні, що здійснюється за  підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр., на розгляд Комісії з журналістської етики надійшла скарга на сюжет №10 випуску новин (18:00)  телеканалу «NewsOne» від 22 червня 2019 року.

У скарзі йдеться про можливі порушення вимог Кодексу етики українського журналіста, а саме: статті 2 (служіння інтересам засновників, а не суспільства, є порушенням етики журналіста), статті 6 (повага громадськості на повну та об'єктивну інформацію про факти і події), статті 7 (інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідаю рубрикою), статті 9 (факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного) та статті 10 (щодо збалансованості та представлення думок незалежних експертів). Зокрема, зазначається, що практично у кожному випуску новин телеканалу «NewsOne» висвітлення подій відбувається з точки зору та із згадуванням “Опозиційна платформа - За життя”, інформаційні приводи формуються з урахуванням висвітлення діяльності партії та осіб, що її представляють. Відбувається не інформування глядача, з урахуванням його інтересів, а інформаційний супровід політичної сили. Принципово відсутній баланс у структурі новин.  У новині, що є предметом скарги, відбувається маніпуляція на темі Дня Скорботи, коли після інформації про звернення президента Зеленського з цього приводу, сюжет продовжився інформацією про негативну оцінку його діяльності з боку «Опозиційної платформи - За життя» та пропагандою її програмних положень: «Люди чекають від президента конкретних дій, а не антивоєнних закликів… Головна мета партії – відновити мир на Донбасі сьогодні… Чинна влада нічим не відрізняється від режиму Порошенка і не робить нічого конкретного для відновлення миру в Україні, вважають в партії.».

З метою забезпечення збалансованого розгляду звернень, Комісія з журналістської етики звернулась до редакції телеканалу з проханням розглянути та прокоментувати аргументи, викладені у скарзі. Жодної відповіді від телеканалу Комісія не отримала.

Проаналізувавши зміст публікації, аргументи, викладені в скарзі, Комісія з журналістської етики вважає, що телеканал допустив порушення Кодексу етики українського журналіста. 

Так, cюжет, що є предметом аналізу стосується втрат України під час Другої світової війни і приурочений до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Ведуча у сюжеті після озвучення тез звернення президента України Володимира Зеленського з приводу Дня скорботи, одразу цитує заяву «Опозиційної платформи – За життя»: «Втім, люди чекають від нового президента конкретних дій, а не антивоєнних закликів, – вважають в «Опозиційній платформі – За життя!» і заявляють: «Війна це величезна трагедія для країни, кожної сім’ї, українського народу». Додають: Головна мета партії – відновити мир на Донбасі сьогодні – повинна стати спільною для всіх відповідальних політиків. Чинна влада нічим не відрізняється від режиму Порошенка і не робить нічого конкретного для відновлення миру в Україні…».

На відміну від заяви Зеленського, позиція партії супроводжується візуальною демонстрацією відповідного прес-релізу із символікою партії. Зокрема, зачитані ведучою твердження додатково дублюються у відео-супроводі наприкінці сюжету:

Роль медіа під час виборів є надзвичайно важливою і полягає у донесенні до виборців суспільно-важливої інформації, яка дозволяє останнім критично оцінювати та аналізувати висловлювання кандидатів та робити свідомий вибір. Таким чином, медіа під час виборів мають право і навіть повинні висвітлювати передвиборчі програми та позиції кандидатів. Проте таке інформування не може передбачати лише передавання передвиборчих обіцянок та гасел – для цього кандидати вже мають власні прес-служби та сторінки в соціальних мережах. 

Разом з тим, ні в даному сюжеті, ні загалом у випуску, не представлено жодних  інших коментарів або позицій незалежних експертів чи інших політиків щодо зроблених заяв. Зважаючи на те, що наступний сюжет також стосується представників «Опозиційної платформи – За життя!», Комісія вбачає у цьому порушення вимог щодо об’єктивного та збалансованого висвітлення виборчого процесу, що передбачені статтями 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста.

Озвучена заява політичної сили є критичною щодо президента, однак вона не супроводжується ні конкретними аргументами, ні пропозиціями щодо вирішення проблеми. Натомість, у тексті наголошується на тому, що метою партії є відновлення миру на Донбасі. Таким чином, звернення президента у даному сюжеті є лише формальним інформаційним приводом для озвучення політичних заяв «Опозиційної платформи – За життя». Комісія вважає, що поширення подібних заяв має на меті не інформувати глядачів про важливі суспільні проблеми та їх вирішення, а підвищити інтерес та обізнаність аудиторії про конкретну політичної сили, яка бере участь у виборах. Тобто, переслідує рекламну (агітаційну), а не інформаційну ціль. Зважаючи на це, Комісія вважає, що було допущено порушення вимог статті 7 Кодексу етики українського журналіста, а саме не здійснено належного відокремлення рекламних матеріалів від інформаційних та аналітичних.

Комісія також бере до уваги той факт, що власник телеканалу Козак Т.Р. є десятим у списку кандидатів на виборах до парламенту від політичної партії «Опозиційна платформа – За життя!». Таким чином упередженість у висвітленні виборчого процесу на користь цієї політичної сили свідчить також про порушення статті 2 Кодексу етики українського журналіста, відповідно до якої служіння інтересами влади чи засновників, а не суспільства, є порушенням етики журналіста. 

Зважаючи на допущені порушення, Комісія виносить телеканалу «NewsOne» публічний осуд. 

Водночас, Комісія також бажає наголосити на рекомендаціях щодо уникнення ознак замовності під час планування контенту під час виборів:

  1. Редакційний матеріал має бути збалансованим, правдивим і достовірним, без тез, які мають ознаки рекламного характеру, про того чи іншого кандидата в президенти/депутати, партію. У матеріалі не може бути неперевірених статистичних даних, неправильних дат, тверджень, що не відповідають дійсності, тут не повинно бути жодного недостовірного факту. Тільки в такому випадку текст можна оцінити як експертний і корисний для вашої аудиторії.
  2. Якщо будь-який «замовник» пропонує вашому виданню (телерадіоканалу) матеріал, то вибір має бути між тим, щоб погодитися оприлюднити його на правах реклами (з обов’язковим зазначенням – «Реклама»/«Передвиборна агітація») або, зважаючи на інтереси цільової аудиторії, для якої працюєте, зробити власний редакційний матеріал.
  3. Матеріали плануйте змістовними, не використовуйте штампи і порожнє багатослів’я. Адже часто саме це і є ознакою замовності, коли замість відповідей на важливі запитання виборчі штаби пропонують вам штампи і розлогі піар-меседжі.
  4. Збираючись висвітлювати подію, поцікавтеся, чи мета цієї події дійсно відповідає задекларованій назві, а не організована задля реклами. Якщо бачите, що вона організована у чиїхось інтересах – краще таку подію просто проігнорувати. Матеріалів із темою «Кандидат у президенти взяв участь у вшануванні ветеранів» не має бути у принципі. Адже якщо це подія на пошанування ветеранів, то треба надавати слово їм, а не рекламувати кандидата в президенти.
  5. Перевіряйте заяви і твердження політиків, доповнюючи їх думками експертів, а не просто виступайте ретранслятором для аудиторії. Якщо людина каже неправду, і ви можете це довести – доведіть! Якщо просто саморекламується – це не новина.

Детальніше ці та інші рекомендації щодо етичного висвітлення виборчого процесу можна знайти у Пораднику для журналістів та редакцій "Висвітлення виборів в Україні".

 

Голова Комісії                                                                                                              Андрій Куликов

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.