Щодо публікації про Юлію Тимошенко у інтернет-виданні Страна.UA

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання "Страна.UA"
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #3, #9, #15

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікації про Юлію Тимошенко у інтернет-виданні Страна.UA

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на публікацію Страна.UA «Осталось на шпагат сесть перед избирателями». В сети обсуждают фото Тимошенко в образе Волочковой» від 14 січня 2019 року.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі йдеться про те, що опублікований матеріал про Юлію Тимошенко не відділяє факти від коментарів, наприклад: «Замглавреда "Страны" Светлана Крюкова предположила, что из окна Юлия Тимошенко увидела Порошенко с Томосом, чем и объясняется ее задумчивый взгляд». Крім того, новина містить образливий заголовок відносно Юлії Тимошенко - "Осталось на шпагат сесть перед избирателями".  Новина виглядає як реконструйована, оскільки не відомо чим керувався автор, обираючи ті чи інші коментарі із соціальної мережі Фейсбук. Крім того, сумнівно, що подібна публікація може належати до жанру новин, хоча і опублікована у розділі “Новини”.

Комісія звернулась до інтернет-видання для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, однак жодної відповіді від редакції не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши наведену публікацію, Комісія вважає, що вона суперечить Кодексу етики українського журналіста.

Так, публікація присвячена реакції користувачів соцмережі на світлину, яку кандидатка в Президенти Юлія Тимошенко виклала на сторінці у Фейсбук. Публікація  розміщена на сайті в розділі «Новини». Водночас, на думку Комісії, вказана публікація не може розглядатись як новина, адже новина як базовий жанр інформаційної журналістики має бути актуальною, достовірною та не містити оціночних суджень, окрім коментарів експертів чи учасників події, які при цьому мають бути чітко відокремлені від фактів. Події чи явища, які є основою для новини повинні бути суспільно важливими. Новина повинна мати на меті поінформувати читачів про певні факти та висвітлити тему з різних сторін, щоб аудиторія змогла сформувати свої власні висновки.

Інформаційним приводом для аналізованої статті стала по суті публікації фото Юлії Тимошенко у Фейсбуці та «бурная реакция в соцсетях», як зазначено у статті, що зважаючи на зміст публікації та використані в ній коментарі, не відповідає вимогам жанру “новинної публікації” . Фото, як і більшість коментарів до нього, які були оприлюднені у публікації, не стосувалися політичної діяльності кандидатки, а зводились до обговорення її зовнішнього вигляду, порівняння з російською балериною та американськими акторками жартів, щодо того чи зможе Юлія Тимошенко сісти на шпагат, та припущень про те, що вона могла побачити за вікном.

Комісія відзначає, що у статті не порушено вимоги статті 9 Кодексу щодо відокремлення фактів, суджень та припущень, оскільки у публікації наведено скріншоти коментарів, які чітко ідентифікують їх авторів, а більшість тверджень є очевидно припущеннями та жартами. Водночас, із публікації неможливо зрозуміти, за яким принципом відбиралися коментарі, які були оприлюднені у статті, чи було дотримано балансу між висвітленням позитивних-негативних реакцій на публікацію тощо.

Зважаючи на це, Комісія вважає, що вся стаття, яка складається виключно з таких суб’єктивних тверджень та коментарів не відповідає жанру “новини” і її публікація у відповідному розділі на сайті Страна.UA порушує статтю 6 Кодексу етики українського журналіста, яка визначає, що повага до права громадськості на об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. 

Комісія також зауважує, що відповідно до статті 3 Кодексу етики українського журналіста, журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. Водночас, кандидати на виборах та інші публічні особи повинні бути більш відкритими для публічного обговорення і повинні толерантно ставитися до будь-якої критики, навіть якщо вона супроводжується образливими чи принизливими висловлюваннями. Журналісти можуть вдаватись до перебільшень, провокацій та сатири на адресу публічних осіб, особливо тих, які претендують на зайняття найвищих політичних посад.

Разом з тим, Комісія зазначає, що зазначена публікація привертає увагу не до професійних якостей чи політичної діяльності Юлії Тимошенко, а акцентує увагу виключно на її зовнішньому вигляді та зачісці, що підтримує стереотипне ставлення до жінок в політиці. Більше того, у публікації використано коментарі - «Осталось на шпагат сесть перед избирателями» (винесено у заголовок публікації) та «Интересно Тимошенко тоже так ноги умеет раскидывать», що може свідчити про наявність ознак сексизму, який суперечить вимогам статті 15 Кодексу етики українського журналіста про заборону дискримінації на основі статі, мови, раси, релігії, регіонального або соціального походження або політичних уподобань.

Таким чином, на думку Комісії з журналістської етики, інтернет-видання Страна.UA у публікації  ««Осталось на шпагат сесть перед избирателями». В сети обсуждают фото Тимошенко в образе Волочковой» допустило порушення статті 6 Кодексу етики українського журналіста. Комісія виносить виданню дружнє попередження.

Комісія рекомендує засобам масової інформації не зловживати оглядом соціальних мереж як приводом до підготовки новинних матеріалів. Вдаватись до висвітлення обговорень публікацій у соціальних мережах варто лише у тих випадках, коли така дискусія стосується важливих суспільних питань.

Комісія також наголошує, що журналісти також зобов’язані не допускати дискримінації через стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання, а також уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики.

 

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов

 

Довідково

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 3. Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов'язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом є вищою, ніж приватні інтереси особи.

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 15. Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики.

 
Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.