Щодо публікації Інтернет-видання “Українська правда” від 13 лютого 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання “Українська правда”
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6, #7

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікації Інтернет-видання “Українська правда” від 13 лютого 2019 року

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на публікацію в Інтернет-виданні “Українська правда” «Тимошенко пообіцяла виборцям зарплати у 1000 доларів» від 13 лютого 2019 року.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі йдеться про те, що публікація містить ознаки замовності («джинси») на користь кандидатки на виборах Президента України Юлії Тимошенко. Зокрема, матеріал зроблений лише на основі повідомлення прес-служби «Батьківщини», у матеріалі не подані думки експертів чи інших осіб, цитуються виключно слова Юлії Тимошенко, зокрема «При цьому вона заявила, що підвищення рівня життя українців – це не популізм, а "благополуччя нашої економіки"». Зазначена новина може містити ознаки порушення Кодексу етики українського журналіста, зокрема статті 6 (повага громадськості на повну та об'єктивну інформацію), статті 10 (збалансованість) та статті 7 (інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідаю рубрикою).

Комісія звернулась до Інтернет-видання для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, однак не отримала жодної відповіді.

Висновки Комісії

Проаналізувавши публікацію, що є предметом скарги, Комісія вважає, що у ній допущено порушення вимог Кодексу етики українського журналіста.

Публікація повністю ґрунтується на повідомленні прес-служби політичної партії «Батьківщина» та присвячена виступу кандидатки у президенти України Юлії Тимошенко.

Зокрема, публікація цитує обіцянки кандидатки у разі перемоги на виборах за наступні 5 років "досягнути принаймні рівня Польщі" і збільшити рівень середньої зарплати громадян приблизно до 1000 доларів. Зазначається, що «При цьому вона (прим. – Юлія Тимошенко) заявила, що підвищення рівня життя українців – це не популізм, а "благополуччя нашої економіки"». У публікації також цитуються інші твердження Юлії Тимошенко:

«"Якщо доходи людей будуть нижчі за середні по Європі, у нас через 5 років не буде ні народу, ні економіки", – заявила вона.

За її словами, якщо "новій владі" вдасться на ринкових основах зміцнити гривню, то "поступово у гривневому обчисленні підніматимемо рівень життя людей і у валютному обчисленні піднімемо наш ВВП"».

На думку Комісії вказана публікація спрямована на підвищення іміджу та рейтингу кандидатки у президенти України Юлії Тимошенко, а не на інформування виборців про важливі події та явища, пов’язані з виборчим процесом. Уся публікація присвячена просуванню кандидаткою популярних в суспільстві ідей щодо збільшення зарплат. Такий меседж, у тому числі, виведено у заголовок статті.

Безумовно, медіа під час виборів мають право і навіть повинні висвітлювати передвиборні програми та позиції кандидатів. Проте таке інформування не може зводитись до ролі ретранслятора передвиборчих обіцянок та лозунгів – для цього кандидати вже мають власні прес-служби та сторінки в соціальних мережах. Роль ЗМІ під час виборів полягає у донесенні до виборців суспільно-важливої інформації, яка дозволяє останнім критично оцінювати та аналізувати висловлювання кандидатів та робити свідомий вибір. Для здійснення цієї місії, у своїх новинних матеріалах журналісти повинні дотримуватись стандартів точності, повноти, об’єктивності, достовірності та збалансованості подання інформації.

Водночас, у публікації, крім цитування тез кандидатки, не міститься жодної іншої інформації щодо висловлених тверджень. Зокрема, у статті відсутній будь-який аналіз (наприклад, думки незалежних експертів) щодо реалістичності виконання задекларованих обіцянок, не подано жодної іншої оцінки щодо того, чи пропонує кандидатка конкретні шляхи досягнення озвучених цілей, чи відповідала її попередня діяльність задекларованим намірам,  тощо.

Вказана публікація також не містить інформації про те, чи є подібні пропозиції в програмах інших кандидатів, що могло б сприяти більш збалансованому висвітленню у медіа коментарів усіх кандидатів у президенти України.

Зважаючи на зазначене вище, Комісія вважає, що публікація Інтернет-видання “Українська правда” «Тимошенко пообіцяла виборцям зарплати у 1000 доларів» від 13 лютого 2019 року порушує статті 6 та 7 Кодексу етики українського журналіста, а саме – вимоги щодо об’єктивності і повноти подання інформації та відокремлення матеріалів, що мають рекламну мету від інформаційних та аналітичних публікацій.

Комісія оголошує Інтернет-виданню Українська правда дружнє попередження.

Комісія також наголошує, що журналісти зобов’язані дотримуватись засад достовірності, повноти і точності, об’єктивності та неупередженого подання інформації щодо кандидатів на виборах та перебігу виборчого процесу, які визначені у статті 56-5 Закону України «Про вибори Президента України». Комісія закликає журналістів не обмежуватись виключно ретрансляцією політичних обіцянок кандидатів на виборах, а критично ставитись до озвучених лозунгів, перевіряти і аналізувати отримані відомості та сприяти отриманню виборцями точної, достовірної, збалансованої та повної інформації, що дозволить їм зробити свідомий та поінформований вибір.

 

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов

 

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.