Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу
8 серпня 2019 Вирішена
Звинувачується телеканал «Чернівецький промінь»

Щодо публікації Інтернет-видання Страна.UA від 11 березня 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання "Страна.UA"
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікації Інтернет-видання Страна.UA від 11 березня 2019 року

 

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на публікацію онлайн-видання Страна.UA «"Це остаточне прощавай". Соцсети обсуждают фото Порошенко, убегающего с собственного митинга в Житомире» від 11 березня 2019 року.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі йдеться про те, що публікація містить ознаки порушень Кодексу етики українського журналіста, зокрема статей 6 (повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію, обов’язок журналістів здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел) та статті 8 (редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст; необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин), оскільки фото, що є предметом публікації було відредаговане із спотворенням його справжнього змісту (замість повного фото була опублікована лише його частина).

Комісія звернулась до Інтернет-видання для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, проте відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши зазначений сюжет, Комісія вважає, що він містить порушення Кодексу етики українського журналіста, зокрема вимоги щодо достовірності, повноти та об’єктивності інформування.

Так, у публікації йдеться про зустріч Петра Порошенка із виборцями в Житомирі, після якої, як стверджує видання, президенту “пришлось спешно покидать мероприятие”. В обґрунтування цього твердження у публікації використано “красноречивые фото из соцсетей”. Зокрема, видання посилається на ось цю фотографію, що була розміщена на сторінці народного депутата Олександра Онищенка:

Далі у публікації наводяться повідомлення із соціальної мережі facebook, які коментують фото з Порошенком. Серед них коментар зам. головного редактора видання Світлани Крюкової "Беги, Лола, беги!", юриста Андрія Портнова “Украл что-то?”, юриста Олексія Романова "Это окончательное прощай. Осталось три недели. Но потом будет переходной период. Вот это уже будет страшно" та ін.

Комісія з журналістської етики наголошує на тому, що журналісти мають право  вдаватись до перебільшень, провокацій та сатири на адресу публічних осіб, особливо тих, які займають або претендують на зайняття найвищих політичних посад. Кандидати на виборах та інші публічні особи повинні бути більш відкритими для публічного обговорення і повинні толерантно ставитися до будь-якої критики, навіть якщо вона супроводжується образливими чи принизливими висловлюваннями. Таким чином, публікація подібних коментарів журналістами у ситуації, коли йдеться про Президента України та його публічну діяльність, сама по собі не може вважатися порушенням вимог журналістської етики.

Водночас, це також не означає, що журналісти можуть порушувати базові стандарти етичного висвітлення, зокрема, забезпечення повноти та достовірності інформації, яку вони оприлюднюють.

У аналізованій публікації журналісти використали фотографію, взяту із соціальної мережі, без аналізу джерела її походження (автора фото) і достовірності знімка. Більше того, на основі фотографії журналісти зробили власний висновок про те, що Петро Порошенко був змушений швидко покинути мітинг, що подається у публікації як твердження про факт.

Насправді ж, фото, яке використало видання було змінене -  опублікована була лише його частина. Повний знімок, як і інші фото з місця проведення мітингу, спростовують висновок журналістів. Автор фото Леонід Шевчук опублікував на своїй сторінці у facebook цю та інші світлини, додавши, що Президент насправді не тікає, а йде до людей, а самі фото були зроблені до мітингу, а не після.

Таким чином, журналісти видання не здійснили належної перевірки джерела інформації, оприлюднили недостовірну та неповну інформацію, що суперечить вимогам статті 6 Кодексу етики українського журналіста.

Комісія відзначає, що видання безпосередньо не здійснювало редакційної обробки фотографії, що стала предметом обговорення, тому не можна стверджувати, що журналісти порушили статтю 8 Кодексу етики українського журналіста, яка вимагає, щоб редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не фальсифікували зміст. Радше, у даній ситуації вся публікація грунтується на заздалегідь фальсифікованому знімку, достовірність якого журналісти не перевірили належним чином.

Зважаючи на це, Комісія виносить Інтернет-виданню «Страна.UA» публічний осуд.

Комісія також наголошує, що журналістам слід бути особливо обережними при використанні інформації із соціальних мереж. Будь-які відомості отримані таким чином обов’язково мають отримати підтвердження з альтернативних джерел. Варто також безпосередньо поспілкуватися з автором відповідної публікації (у даному випадку - автором фото) для того, щоб встановити усі важливі обставини. Без дотримання етичних стандартів журналісти можуть стати інструментом в поширенні дезінформації та маніпуляцій, що вкрай негативно впливає на можливість громадян вільно і свідомом проголосувати на виборах.

 

Голова Комісії                                                                                                 Андрій Куликов

 

Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 8. Редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст. Необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин.

 

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.