Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу

Щодо публікації Інтернет-видання Obozrevatel від 20 лютого 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання Obozrevatel
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #7, #0

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікації Інтернет-видання Obozrevatel від 20 лютого 2019 року

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на публікацію в Інтернет-виданні Obozrevatel «Тимошенко: нова влада поверне соціальну справедливість і подбає про громадян» від 20 лютого 2019 року.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі йдеться про те, що публікація містить ознаки замовності (джинси) на користь кандидатки в президенти України Юлії Тимошенко. Публікація розміщена в рубриці «політика», без маркування «реклама» чи «агітація», хоча інформація взята із офіційної сторінки Тимошенко у фейсбуці, складається виключно з позиції кандидатки, її прямої мови та не містить жодних інших позицій чи думок експертів. Це може свідчити про порушення Кодексу етики українського журналіста, зокрема, статті 7 (інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідаю рубрикою).

Комісія звернулась до Інтернет-видання для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, однак не отримала жодної відповіді.

Висновки Комісії

Проаналізувавши зміст публікації «Тимошенко: нова влада поверне соціальну справедливість і подбає про громадян» та викладені у скарзі аргументи, Комісія вважає, що журналісти та редакція Інтернет-видання Obozrevatel допустили порушення статті 7 Кодексу етики українського журналіста - публікація містить ознаки політичної «джинси» і не була належним чином відокремлена від інших інформаційних матеріалів Інтернет-видання.

В обґрунтування своїх висновків Комісія хоче зазначити наступне.

Текст публікації повністю присвячений кандидатці на виборах президента України Юлії Тимошенко, цитує її допис у соціальній мережі facebook та практично відтворює повідомлення на офіційному веб-сайті прес-служби партії Батьківщина.

Приводом для допису, як зазначено у статті, став День соціальної справедливості, що відзначається щороку 20 лютого і був впроваджений Організацією Об'єднаних Націй у 2009 році. Водночас, жодної інформації про мету відзначення цього дня та що саме розуміє ООН під поняттям «соціальної справедливості», публікація не містить. Натомість, стаття цитує позицію Юлії Тимошенко про те, що: «соціальною політикою не займається, по суті, ніхто, тому що це важко, неефективно і невдячно», «владі значно ближче до душі надягати вишиванки, говорити пафосні промови і наполегливо співати патріотичні пісні, ніж збільшувати пенсії або соціальні виплати. Влада усунулася від своїх соціальних зобов'язань щодо власних громадян. “Виживайте, хто як хоче”, - каже вона людям», «Людям дістаються лише нові платіжки з астрономічними рахунками за комуналку та порожні обіцянки, що скоро буде краще…», «Ті політики і окремі політичні сили, які вимагають реального поліпшення життя людей, відразу тавруються «популістами». Дбати про людей в Україні – немодно» та інші.

Таким чином, публікація ретранслює критику кандидаткою в президенти України чинної влади, але не містить жодних спроб оцінити обґрунтованість наведених тверджень або представити альтернативну позицію. Публікація також не містить ознак перевірки окремих тверджень про факти, які наводить Юлія Тимошенко. Йдеться, зокрема, про висловлювання: «нині наша країна стала найбіднішою країною регіону, а переважна більшість населення живе далеко за межею бідності». Комісія нагадує, що відповідно до статті 6 Кодексу етики, журналісти зобов’язані перевіряти інформацію про факти, яку вони публікують. Юлія Тимошенко не може бути офіційним джерелом щодо таких відомостей. Водночас, зазначені факти не підкріплюються у публікації даними досліджень чи статистикою.

Окремо Комісія звертає увагу на заголовок публікації «Тимошенко: нова влада поверне соціальну справедливість і подбає про громадян», що містить в собі по суті передвиборчу обіцянку кандидатки «подбати про громадян». В сукупності із усією публікацією, зазначений матеріал спрямований на посилення підтримки та іміджу кандидатки на виборах Юлії Тимошенко через просування нею популярної в суспільстві ідеї підвищення соціальних гарантій. При цьому увага зосереджена виключно на намірах кандидатки,  упускаються питання, які реальні кроки для вирішення яких конкретних проблем Юлія Тимошенко пропонує здійснювати.

Зважаючи на штучність інформаційного приводу, використаного в публікації, відсутність належного аналізу та перевірки фактів, наведених в заявах кандидатки, однобокість висвітлення в публікації позиції Юлії Тимошенко, Комісія вважає, що матеріал порушує вимоги статті 7 Кодексу етики українського журналіста.

 

Комісія оголошує Інтернет-виданню Obozrevatel дружнє попередження.

Комісія також нагадує про важливість дотримання журналістами засад достовірності, повноти і точності, об’єктивності та неупередженого подання інформації щодо кандидатів на виборах та перебігу виборчого процесу, які визначені у статті 56-5 Закону України «Про вибори Президента України». Комісія закликає журналістів не обмежуватись виключно ретрансляцією політичних обіцянок кандидатів на виборах, а критично ставитись до озвучених лозунгів, перевіряти і аналізувати отримані відомості та сприяти отриманню виборцями точної, достовірної, збалансованої та повної інформації, що дозволить зробити обдуманий вибір.

 

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов 

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.