Щодо публікації Інтернет-видання «Обозреватель» від 2 квітня 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання «Обозреватель»
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #7, #10

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікації Інтернет-видання «Обозреватель» від 2 квітня 2019 року

 

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики для надання оцінки щодо дотримання вимог Кодексу етики українського журналіста у висвітленні виборчого процесу було подано скаргу на публікацію Інтернет-видання «Обозреватель»  «Зеленський приведе до влади сильну команду фахівців, яка покаже результат – екс-міністр фінансів Данилюк» від 2 квітня 2019 року.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У скарзі йдеться про те, що публікація містить ознаки замовності (джинси) та порушує вимоги Кодексу етики українського журналіста, а саме -  статтю 7 (інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідаю рубрикою) та статтю 10 (точки зору опонентів мають бути представлені збалансовано, мають бути подані оцінки незалежних експертів). Зокрема, публікація повністю присвячена позитивному висвітленню кандидата в президенти України Володимира Зеленського та критикує політику чинної влади, зокрема, його опонента – Петра Порошенка, без представлення альтернативних думок.

Комісія звернулась до Інтернет-видання для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, проте відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши зазначений сюжет, Комісія вважає, що він містить порушення Кодексу етики українського журналіста.

Публікація складається виключно із цитування тез виступу Олександра Данилюка, радника кандидата в Президенти України Володимира Зеленського, в ефірі програми "Свобода слова" від 1 квітня 2019 року. Зокрема, у публікації зазначається, що «у разі перемоги на виборах кандидат у президенти Володимир Зеленський буде покладатися в управлінні країною на потужну команду фахівців», «результати першого туру виборів є свідченням того, що люди втомилися терпіти брехню», «громадяни таким чином відреагували на "єдину ідею, яка може об'єднати всіх українців — боротьба і зміна корумпованих еліт", яку запропонував Зеленський», а також слова про те, що дебати, на які актора викликає оточення чинної влади, «покажуть, як сильно її ( прим. – чинної влади) слова розходяться з ділом».

Комісія вважає, що вказана публікація має агітаційний характер та спрямована на підвищення позитивного іміджу кандидата на виборах, а не на інформування виборців про важливі події чи факти. Про це свідчить, зокрема, те, що вся стаття складається із оціночних суджень представника кандидата, обґрунтованість яких журналісти не піддають жодним сумнівам та не наводять альтернативних точок зору, наприклад, позиції опонентів кандидата.

Варто відзначити, що обрані для публікації тези були озвучені під час ток-шоу, де політичні суперники (їх представники) та незалежні експерти мають можливість відповісти на закиди та подискутувати щодо обґрунтованості подібних суджень. Натомість, у статті було представлено лише позицію радника Володимира Зеленського, що свідчить про однобокість і незбалансованість. Це також свідчить про відсутність реального інформаційного приводу для публікації, оскільки твердження радника кандидата не містять новизни, не розкривають деталей програми чи планів діяльності кандидата, а містять лише загальну позитивну оцінку підтримки кандидатом і без того поширених в суспільстві тез щодо необхідності боротьби з корупцією та «брехнею влади».

Таким чином, публікація Інтернет-видання «Обозреватель»  «Зеленський приведе до влади сильну команду фахівців, яка покаже результат – екс-міністр фінансів Данилюк» від 2 квітня 2019 року, порушує вимоги статей 7 та 10 Кодексу етики українського журналіста щодо відокремлення рекламних (агітаційних) матеріалів від інформаційних публікацій, а також стандартів збалансованого та неупередженого висвітлення. Комісія виносить Інтернет-виданню «Обозреватель» дружнє попередження.

Комісія розуміє важливість ролі медіа під час виборів, зокрема, їх обов’язок висвітлювати передвиборні програми та позиції кандидатів. Водночас, варто наголосити, що таке  інформування не може зводитись до цитування передвиборчих обіцянок та лозунгів. Роль ЗМІ під час виборів полягає у донесенні до виборців суспільно-важливої інформації, яка дозволяє останнім критично оцінювати та аналізувати висловлювання кандидатів та робити свідомий вибір.

Зважаючи на це, Комісія закликає журналістів дотримуватись таких рекомендацій:

- Журналісти у своїх матеріалах не повинні обмежуватись виключно ретрансляцією політичних обіцянок кандидатів на виборах, а мають критично ставитись до озвучених лозунгів, перевіряти і аналізувати отримані відомості;

- Матеріали, у яких висвітлюються передвиборні обіцянки одного з кандидатів, варто супроводжувати коментарями незалежних експертів щодо їх реалістичності, актуальності тощо;

- Журналістські матеріали не повинні містити прямих закликів голосувати чи не голосувати за того чи іншого кандидата, або інших тверджень, що мають на меті спонукати до таких дій (наприклад, позиціонування кандидата як єдиного достойного зайняти пост Президента, визнання кандидата переможцем до завершення голосування тощо). Інакше, такий матеріал має бути розміщений в окремій рубриці з підписом «Передвиборна агітація».

 

Голова Комісії                                                                                                 Андрій Куликов

 

 Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 7. Інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідною рубрикацією.

Стаття 10. Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.