Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу
2 квітня 2020 Вирішена
Звинувачується Онлайн-видання «Вголос»
27 березня 2020 Вирішена
Звинувачується ТСН "1+1"

Щодо публікації Інтернет-видання Кореспондент.net від 5 лютого 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання Кореспондент.net
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6, #8

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо публікації Інтернет-видання Кореспондент.net від 5 лютого 2019 року

    

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики для надання оцінки щодо дотримання вимог Кодексу етики українського журналіста у висвітленні виборчого процесу було подано скаргу на публікацію «Гройсмане, де дороги? В Україні новий флешмоб із підбіркою постів у соцмережах», розміщену на веб-сайті  Кореспондент.net 5 лютого 2019 р.

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У публікації йдеться про флешмоб у соцмережах з тегом #Гройсмандедороги, однак цей тег наявний лише у першому пості, на основі якого побудована новина. Решта  - підбір різних фото і відео з соцмереж, де люди говорять про погані дороги. При чому на частині  прикріплених фото - зображення доріг у містах, ремонтом яких займається місцева влада. Зважаючи на це, у публікації можливі порушення Кодексу етики українського журналіста, зокрема статті 6 (повага громадськості на повну та об'єктивну інформацію про факти і події) та статті 8 (редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст, необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин).

Комісія звернулась до Інтернет-видання для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, проте відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Розглянувши зазначений сюжет, Комісія вважає, що він містить порушення Кодексу етики українського журналіста.

Стаття 6 Кодексу передбачає, що журналісти повинні поважати право громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події. Зокрема, журналісти повинні перевіряти достовірність відомостей, подавати інформацію повно та без перекручувань чи маніпуляцій. Особливо уважними варто бути при висвітленні інформації із соціальних мереж. Останні, безумовно, дають змогу журналістам знаходити нові актуальні теми, що хвилюють та обговорюються у суспільстві, проте одночасно створюють широкі можливості для дезінформації та маніпуляцій з контентом. Крім цього, автори публікацій далеко не завжди є першоджерелами відомостей та часто можуть подавати як факти власні оціночні судження. Таким чином, медіа повинні критично ставитись та ретельно перевіряти інформацію, поширену в соціальних мережах, яку вони планують використати у власних публікаціях.

Аналогічний підхід має застосовуватись і до публікацій, які описують «флешмоби» та інші рухи, що відбуваються у соціальних мережах. Пост одного чи навіть кількох користувачів далеко не завжди може стати інформаційним приводом. Тому, перш ніж робити з цього «новину», потрібно проаналізувати, чи справді опублікована інформація є важливою для суспільства, перевірити її достовірність, надійність та незаангажованість джерела. Оприлюднюючи інформацію, поширену в Інтернеті, медіа помножують її ефект та вплив на аудиторію, а тому повинні ретельно оцінити можливі наслідки.

У аналізованій публікації йдеться про флешмоб у соцмережах з тегом #Гройсмандедороги, проте, під зазначеним тегом оприлюднено лише пост автора, що запропонував «флешмоб», тоді як інші публікації, наведені у статті, посилання на цей «флешмоб» не містять. У публікації йдеться про те, що «водії почали масово викладати в соцмережах критичний стан доріг у різних куточках України і передають привіти прем'єр-міністру Володимиру Гройсману та міністру інфраструктури Володимиру Омеляну», хоча ні сама публікація, ні пошук у соціальній мережі за вказаним тегом, підтвердження «масовості» станом на момент публікації не містить.

Крім цього, варто відзначити, що частина з оприлюднених повідомлень стосувалися стану доріг у місті Києві, ремонт яких є відповідальністю місцевої влади, про що журналістам потрібно було зазначити у публікації для повноцінного інформування аудиторії. Також у статті наведено два відео, що були записані опозиційними до чинної влади політиками Олександром Шевченком та Михайлом Добкіним, яких не можна вважати незаангажованими джерелами інформації. Відео народного депутата та кандидата у президенти Олександра Шевченка, використане у публікації, було повністю присвячене компанії «ПБС», яка будувала інфраструктуру курорту «Буковель», власником якого є Олександр Шевченко, а також містило заклики про необхідність змінити владу.

Таким чином, зважаючи на те, що публікація містить неповну та необ’єктивну інформацію, а зміст публікації не відповідає належним чином її заголовку, Комісія вважає, що інтернет-видання Кореспондент.net порушило вимоги статті 6 та статті 8 Кодексу етики українського журналіста. Комісія виносить виданню дружнє попередження.

Голова Комісії                                                                                                 Андрій Куликов

 

 Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Стаття 8. Редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу, тощо не повинні фальсифікувати зміст. Необхідно повідомляти аудиторію про подання відрепетируваних та реконструйованих новин.

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.