Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу

Щодо порушень вимог журналістської етики у сюжеті новин телеканалу 1+1 від 30 січня 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Телеканал "1+1"
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо порушень вимог журналістської етики у сюжеті новин телеканалу 1+1

від 30 січня 2019 року

 

В рамках моніторингу висвітлення у засобах масової інформації виборів Президента України, на розгляд Комісії з журналістської етики було подано скаргу на  сюжет новин телеканалу 1+1 - «ЦВК зареєструвала Зеленського кандидатом в президенти України» (1+1, Новини, 30 січня 2019).

(Моніторинг висвітлення виборів протягом січня-квітня 2019 року виконує Коаліція громадських організацій, до якої входять «Комісія журналістської етики», «Платформа прав людини», «Український інститут медіа та комунікації» та «StopFake», за підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.).

У сюжеті під назвою "ЦВК зареєструвала Зеленського кандидатом в президенти України" від 30 січня 2019 року йшлося тільки про Володимира Зеленського. Однак відомо, що в цей же день на цьому ж засіданні ЦВК зареєструвало ще двох кандидатів: Ігоря Смєшка та Інну Богословську, про що в сюжеті взагалі не сказано. Ігор Смешко з'являється в одному з кадрів випадково на дальньому плані, Інни Богословської в сюжеті немає зовсім. Це може свідчити про порушення статті 6 Кодексу етики українського журналіста (повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події).

Комісія звернулась до телеканалу для отримання коментарів щодо зазначеної скарги, однак жодної відповіді не отримала.

Висновки Комісії

Засоби масової інформації під час виборів виконують дуже важливу роль інформування громадян про хід виборчого процесу та кандидатів на виборах. Саме із засобів масової інформації виборці найчастіше отримують інформацію, яка впливає на їх вибір під час голосування.

Зважаючи на це, під час виборчого процесу журналісти зобов’язані особливо ретельно дотримуватись стандартів достовірності, повноти, точності, об’єктивності та неупередженості у висвітленні інформації, що стосується виборів. Крім цього, журналісти повинні також виважено підходити до ефірного часу, який вони приділяють тим чи іншим кандидатам, щоб забезпечити максимально збалансоване представлення позицій усіх кандидатів на виборах, не надаючи необґрунтованої переваги окремим з них.

Відповідно до статті 6 Кодексу етики українського журналіста, повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Водночас, на думку Комісії, у аналізованому сюжеті вимога щодо повноти та об’єктивності інформації була порушена.

Так, згідно з інформацією, оприлюдненою на сайті ЦВК, крім Володимира Зеленського, 30 січня 2019 року були офіційно зареєстровані також кандидати в Президенти України – Ігор Смешко та Інна Богословська. Водночас, у вказаному сюжеті, як і в усьому випуску новин, жодної інформації про їх реєстрацію не зазначено. Це свідчить про неповне висвітлення суспільно важливої інформації та є проявом необ’єктивності, що виражається в наданні переваги у висвітленні кандидату Володимиру Зеленському.

Таким чином, Комісія вважає, що сюжет новин телеканалу 1+1 "ЦВК зареєструвала Зеленського кандидатом в президенти України" від 30 січня 2019 порушує статтю 6 Кодексу етики українського журналіста.

Зважаючи на виявлені порушення, Комісія оголошує телеканалу дружнє попередження.

Комісія також наголошує на важливості дотримання журналістами засад достовірності, повноти і точності, об’єктивності та неупередженого подання інформації щодо кандидатів на виборах та перебігу виборчого процесу, які визначені у статті 56-5 Закону України «Про вибори Президента України». Засоби масової інформації мають збалансовано висвітлювати події, пов’язані з виборами та коментарі всіх партій - суб’єктів виборчого процесу та кандидатів на пост Президента України щодо таких подій.

 

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов

 

Довідково.

Кодекс етики українського журналіста

Стаття 6. Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел.

Закон України «Про вибори Президента України»

«Стаття 56-5. Засади участі засобів масової інформації та інформаційних агентств в інформаційному забезпеченні виборів

2. Інформаційні агентства та засоби масової інформації поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані із виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання.

3. Засоби масової інформації мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх партій - суб’єктів виборчого процесу та кандидатів на пост Президента України щодо подій, пов’язаних із виборами.

 
Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.