Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу

Рішення Комісії з журналістської етики щодо публікації Інтернет-видання «Страна.UA» від 21 липня 2019 року

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання «Страна.UA»
Подавач — Коаліція громадських організацій
Статті кодексу: #6, #9, #10

За результатами Незалежного моніторингу парламентських виборів в Україні, що здійснюється за  підтримки проектів Ради Європи «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні» та «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр., на розгляд Комісії з журналістської етики надійшла скарга на публікацію Інтернет-видання «Страна.UA» «"Мы должны остановить реваншистов". Порошенко и Ко развернули кампанию против жителей востока Украины» від 21 липня 2019 року.

У скарзі йдеться про можливі порушення вимог Кодексу етики українського журналіста, а саме: статті 6 (повага громадськості на повну та об'єктивну інформацію про факти і події), статті 9 (факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного) та статті 10 (щодо збалансованості та представлення думок незалежних експертів). Зокрема, зазначається, що публікація може містити мову ворожнечі, маніпулятивні оціночні судження журналістів та не містить балансу думок. 

З метою забезпечення збалансованого розгляду звернень, Комісія з журналістської етики звернулась до редакції Інтернет-видання з проханням надати коментарі на аргументи, викладені у скарзі. Жодної відповіді від Комісія не отримала.

Проаналізувавши зміст публікації, Комісія з журналістської етики вважає, що Інтернет-видання «Страна.UA» допустило свідоме порушення Кодексу етики українського журналіста. 

Так, стаття 9 Кодексу етики українського журналіста передбачає, що факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного, а також неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

Водночас, уся публікація побудована саме на суб’єктивних оцінках авторів матеріалу (не зазначені) та містить необґрунтовані звинувачення лідера однієї із партій-кандидатів на виборах у організації «кампанії проти жителів Сходу України». Так, у публікації йдеться: «В лагере экс-президента Украины Петра Порошенко и тех, кто его поддерживает, сегодня, в день выборов в Раду, развернулась целая кампания против избирателей юго-востока». Зазначається, що «И бывший президент, и поддерживающие его блогеры призывают прийти на участки только западную Украину. Намекая, что голоса остальных украинцев - это "угроза"».

В обґрунтування цього твердження стаття містить зображення публікації Петра Порошенка у мережі Facebook. У ній Порошенко звертається до мешканців Західної України із закликом прийти на виборчі дільниці. У статті зазначається, що публікація була видалена зі сторінки екс-президента, але збереглася на офіційній сторінці його партії (відповідає дійсності).

C:\Users\vvolo\Desktop\photo_2019-07-21_18-32-29.jpg

Аналіз публікації, однак, свідчить про маніпулятивність (використання штучного перебільшення та підміни) висновків журналістів. Так, у пості справді міститься заклик до мешканців Західної України прийти на виборчі дільниці, проте тези щодо «загроз реваншистів» стосуються виключно політичних опонентів – Опозиційної платформи «За життя» та їх співголови Віктора Медведчука, а не жителів Сходу.  

Більше того, журналісти стверджують про цілу «кампанію», яку нібито розвернули колишній президент та блогери, які його підтримують. Водночас, у статті наводиться лише пост у мережі Facebook Альони Яхно: «Друзі-западенці! Мерщій на дільниці! Ще є дві години!».  У статті її називають «спікером», що підтримує Порошенка у соціальних мережах. При цьому, не зазначається жодної іншої інформації про можливі зв’язки з командою екс-президента, які могли б свідчити про будь-які спільні «кампанії» тощо. Жодних інших публікацій чи закликів, які могли б слугувати підтвердженням тези, висловленої у заголовку та на початку статті, не продемонстровано.

Стаття також не відповідає вимогам збалансованості, оскільки у матеріалі не відображено ні коментарів команди Порошенка, ні навіть спроб отримати таку відповідь чи оцінку від незалежних експертів.

Таким чином, публікація має явно маніпулятивний характер, спрямований проти лідера політичної партії, що бере участь у виборах до парламенту, та містить свідоме порушення принципів об’єктивності, неупередженості та збалансованості висвітлення виборчого процесу.

Зважаючи на допущені порушення вимог статей 6, 9 та 10 Кодексу етики, Комісія з журналістської етики оголошує Інтернет-виданню «Страна.UA» публічний осуд.

Коментарі

Розділ веб-сайту створено в рамках гранту, наданого ВГО «Комісія з журналістської етики» проектами Ради Європи «Зміцнення свободи слова, доступу до інформації та посилення системи Суспільного мовлення в Україні» та «Підтримка прозорості, інклюзивності та чесності виборчої практики в Україні», що імплементуються у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2018-2021 рр.