«Журналіст поширює і коментує лише ту інформацію, в правдивості якої переконаний», - Сингаївська 17 лютого 2021

9 лютого 2021 року Комісія з журналістської етики за підтримки «Медійної програми в Україні», яку реалізовує Internews Network, провела практичну лекцію «Все про новини, яким довіряють».

До розмови із Мариною Сингаївською, заступницею генерального директора ІА «Укрінформ» долучились понад 100 учасників та учасниць в режимі реального часу на платформі Zoom, ще 58 дивились обговорення на сторінці Комісії у Фейсбук.

Актуальність обраної теми

Тему дискусії було обрано не випадково. Аналіз скарг, що надходять до КЖЕ, переконує, що багато журналістів, особливо в регіонах, в гонитві за сенсаціями та «кліками» часто забувають про етичні стандарти, не дуже серйозно ставляться до відповідальності за розповсюджувану  інформацію, не завжди пов’язують дотримання стандартів з рівнем довіри аудиторії, основним показником якісної журналістики.

Основною цільовою аудиторією дискусії були саме  регіональні журналісти, яким найбільше бракує інформації та досвідчених консультантів. Зараз, коли в Україні реалізується реформа місцевого самоврядування, їх роль в інформуванні громад, в створенні локального та гіперлокального контенту, в донесенні важливої зрозумілої  інформації до кожного громадянина стає дійсно вирішальною. Ще одним важливим чинником є те, що загальнонаціональні канали практично не приділяють уваги новинам з регіонів. Шанс потрапити у такі  новини  є лише у разі катаклізму або скандалу.  А мешканці малих міст і сіл потребують відповідей на запитання про своє щоденне життя та хочуть мати позитивні приклади вирішення типових проблем.

Що говорить статистика: результати опитування медійників

Перед дискусією КЖЕ провела опитування щодо новин, яким довіряють. Було опитано 115 медіа фахівців та фахівчинь.

Очікувано більш ніж 97% опитаних відповіли, що новини є важливою щоденною інформацією для них, але лише 28% впевнені в хоча б одному джерелі інформації, 75 % стикалися з недостовірністю новин навіть з надійних джерел.

Частина журналістів не розуміє вимогу повноти та об’єктивності, багато хто дозволяє собі сухі пресрелізи видавати за новину,  не дають жодних експертних пояснень, не вважають за потрібне надавати точки зору різних сторін, не розділяють факти та коментарі та інше. Часто аудиторія стає об’єктом маніпуляцій. Звичайно, пересічна аудиторія має ще менше навичок критичного сприйняття новин, фактчекінгу, перевірки джерел та виявлення маніпуляцій.

Саме тому була мета співставити практичний  досвід з етичними стандартами, що їх адвокатує Комісія з журналістської етики, на практичних прикладах довести, що стандарти – це не штучне обмеження, а необхідні правила роботи, які допомагають робити новини відповідально та збільшувати довіру аудиторії.

Марина Сингаївська про новини, яким довіряють

Головна експертка заходу, Марина Сингаївська, розповіла, що коли «Укрінформ» визначав місію і мету, одна з них була – надихнути інші ЗМІ на роботу із стандартами.

«Всі ці роки ми працюємо виключно за стандартами, які визначені Кодексом етики українського журналіста, міжнародними кодексами, які очевидні і дуже зрозумілі для нас для всіх. Навіть п.1 з Кодексу настільки об’ємний, що дотримуючись лише його вже будуть якісні зміни в журналістиці: «Журналіст поширює і коментує лише ту інформацію, в правдивості якої переконаний». Лише цього правила вистачило би для того, щоби ми не поширювали багато дивних новин. Кодекс професійної етики треба всім бодай прочитати, бо, на жаль, не всі його навіть читали. Дотримання стандартів  дуже допомагає нам зберігати довіру аудиторії», - розповіла заступниця генерального директора ІА «Укрінформ».

Розгорнуті та професійні відповіді Марини Сингаївської та сама побудова дискусії – переважно, розмова з аудиторією, відповіді на запитання – забезпечили високий інтерес протягом усього заходу. Та дозволили отримати схвальні відгуки учасників.

«Дякую за відповідь! Намагаюсь не пропускати вебінарів, вдячна можливості пізнати стільки нового від КЖЕ, ви молодці, це дуже важливо для мене!», - Oксана Піднебесна.

«Дякую, дуже важлива дискусія та чудова ідея щодо фонду регіональних медіа. Можна було б спрямувати туди гроші з податків на гугл-фейсбук, які хоче запровадити Гетьманцев. може, хтось може це у закон додати-пролобіювати?», -  Андрій Яницький.

«Дякую за запрошення на дискусію. Укрінформ був і залишається взірцем об'єктивізму», -  Анастасія Пеценюк.

Значний попит на участь у дискусії, активність учасників, кількість та глибина поставлених запитань переконливо доводять, що тема новинної журналістики у прив’язці до етичних  стандартів дуже важлива для журналістів, особливо тих, що працюють у регіонах.

Комісія з журналістської етики продовжить організовувати дискусії з регіональними журналістами і редакціями. Наступні зустрічі заплановані з генеральним директором агентства "Інтерфакс-Україна" – Олександром Мартиненко, а також журналістом, істориком, першим лауреатом Премії імені Георгія Гонгадзе Вахтангом Кіпіані

 

 

Коментарі