Які зараз є проблеми в українських ЗМІ зі свободою, а які — з відповідальністю? 3 травня 2018

До Всесвітнього дня свободи преси «Детектор медіа» підготував опитування представників ЗМІ та експертів.

Щороку 3 травня відзначається Всесвітній день свободи преси з метою оцінити рівень свободи преси у світі, захистити медіа від зазіхань на їхню незалежність і вшанувати журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків. Всесвітній день свободи преси було проголошено Генеральною асамблеєю ООН у 1993 році за рекомендацією Генеральної конференції ЮНЕСКО 1991 року.

Це, у свою чергу, стало відповіддю на заклик африканських журналістів, які в 1991 році прийняли Віндхукську декларацію плюралізму та незалежності медіа. Цього дня згадують журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків.

За даними міжнародної організації «Репортери без кордонів», із 1 січня по 1 грудня 2017 року у світі було вбито щонайменше 65 журналістів у зв'язку з професійною діяльністю.

У 2017 році на неокупованій території України Інститут масової інформації зафіксував 276 випадків порушень свободи слова.

Враховуючи, що свобода слова завжди передбачає відповідальність, «Детектор медіа» запитав у журналістів, редакторів, медіаекспертів: які наразі існують проблеми в українських ЗМІ зі свободою, а які — з відповідальністю. На запитання відповіли: голова правління ГО «Громадське радіо», голова Комісії з журналістської етики Андрій Куликов; генеральний директор ІА «Інтерфакс-Україна» Олександр Мартиненко; керівник суспільно-політичної редакції Liga.net Петро Шуклінов; засновник «Громадського ТБ Донбасу» і сайту «Новости Донбасса» Олексій Мацука; членкиня правління «Громадського радіо», редакторка, журналістка Вікторія Єрмолаєва; заступниця директора Інституту світової політики, медіаекспертка газети «День» Наталя Іщенко; секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ; екс-головред видання «Город 5692» (м. Кам'янське), член Комісії з журналістської етики Сергій Гузь; директорка Інституту демократії імені Пилипа Орлика Світлана Єременко; редакторка проекту «Радіо Донбас. Реалії» («Радіо Свобода») Тетяна Якубович; виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк.

Андрій Куликов, голова правління ГО «Громадське радіо», голова Комісії з журналістської етики:

— Проблема зі свободою в українських ЗМІ полягає в тому, що ми мало усвідомлюємо, що сума індивідуальних свобод творить більшу свободу для більшості. Але сума не постає сама собою; для того, щоби вона утворилася, потрібні рух назустріч одне одному. Досі солідарності в нас обмаль; зокрема й тому ми поступаємося тискам. Друга важлива складова проблем свободи — недостатній зв'язок із аудиторією, яка здатна у скрутну мить підтримати свободу ЗМІ. І тут якраз і проблема відповідальності — перед аудиторією. Доки ми не усвідомимо, для кого ми насамперед працюємо, доти ми не відчуватимемо й не нестимемо справжньої відповідальності.

Сергій Гузь, журналіст, екс-головред видання «Город 5692» (м. Кам'янське), член Комісії з журналістської етики:

— На мій погляд, свобода преси невід'ємна від загального сприйняття свободи. У тому числі й економічних свобод. На жаль, тривала економічна криза робить пресу все більш залежною не від аудиторії, а від тих, хто утримує ЗМІ. Найчастіше це власники, але посилюється вплив і великих рекламодавців (хоча для кожного ЗМІ ця величина різна). Так само під економічним тиском опинилися й журналісти. Мабуть, тому все більше колег намагаються знайти незалежні джерела фінансування власних розслідувань. На додаток до цього посилюється тиск і навіть фізична агресія на журналістів, які пишуть про корупцію у владі. І тільки завдяки сміливості багатьох колег ми маємо загальне враження про те, що зі свободою слова все гаразд, хоча, на мій погляд, тепер ми перейшли у фазу згортання певної частини цих свобод. Із відповідальністю ЗМІ все стабільно: головне — точність і переконаність фактів. Особливо важливо робити це, коли навколо тривають різноманітні інформаційні війни. На жаль, у морі фейків часто тоне чесна та професійна журналістська робота. Тому нам треба об'єднувати зусилля не тільки в захисті свобод, а й у захисті професійних стандартів і спільного визнання нашої відповідальності перед суспільством за свою роботу.

Коментарі