Рішення щодо скарги голови Кодимської міскої ради на дії головного редактора газети “Вісті Кодимщини» 16 жовтня 2017

28 жовтня 2016 року до Комісії з журналістської етики надійшла скарга Кодимського міського голови В.О.Склярука, в якій він скаржиться на відмову головного редактора газети «Вісті Кодимщини» Ж.Б. Савіцької розмістити інформації щодо скликання 12 чергової сесії міської ради.

Як зазначено у скарзі, підставою для відмови була вимога заключити угоду про співфінансування між редакцією та Кодимською міською радою. При цьому не було надано жодних пояснень щодо змісту та категорично було відмовлено в наданні зразка даної угоди.

Скаржник зазначає, що районна газета «Вісті Кодимщини» є комунальним друкованим засобом масової інформації, засновником якого є Кодимська районна рада і який повністю утримується за рахунок місцевого бюджету. Це єдиний офіційний засіб масової інформації на території Кодимського району, з якого отримують необхідну інформацію більшість мешканців міста, які не є користувачами мережі Інтернет.

Скаржник звертає увагу, що до міської ради неодноразово надходили скарги від мешканців міста з приводу відмови головним редактором «Вістей Кодимщини» розміщувати їх запропоновані листи та статті в газеті, та посилається на статтю 34 Конституції України, яка гарантує свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.

Скаржник просить від імені Кодимської міської ради розібратись з цими фактами і вжити дієвих заходів до головного редактора районної газети «Вісті Кодимщини».

 

Висновок:

 

Комісія з журналістської етики розглянула звернення Кодимського міського голови В.О.Склярука і не вбачає в діях головного редактора «Вісті Кодимщини» порушення Кодексу етики українського журналіста та зазначає наступне:

1. Відповідно до статті 5 ЗУ «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»  порядок фінансування    засобів    масової    інформації   по висвітленню  діяльності  органів  державної   влади   та   органів місцевого самоврядування,  засновниками чи співзасновниками яких є ці органи,  визначається в договорах між органами державної  влади та  органами місцевого самоврядування і редакціями засобів масової інформації,  а також  у  статутах  редакцій  цих  засобів  масової інформації.

Таким чином, незалежно від джерел фінансування, органи місцевого самоврядування зобов’язані укладати угоди на висвітлення їх діяльності в засобах масової інформації незалежно від форм власності ЗМІ.

Відповідно до статті 31 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації (пресу) України», виробничі,  майнові  та  фінансові відносини    засновника (співзасновників), редакції, видавця, розповсюджувача  друкованого засобу  масової  інформації будуються    на    основі    чинного законодавства і договору.

Враховуючи, що Кодимська міська рада не є засновником газети «Вісті Кодимщини», така угода є обов’язковою з врахуванням того, що на висвітлення діяльності міськради передбачається витрачати бюджетні кошти.

2. Стаття 2 ЗУ «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації»  забороняє представникам органів державної влади та органів місцевого самоврядування чинити на редакції тиск та втручатись у їх виробничий процес. Теж саме заборонено статтею 6 ЗУ «Про друковані засоби масової інформації (пресу) України».

3. Відповідно до статті 36 ЗУ «Про друковані ЗМІ (пресу) України» ніхто  не  має  права  зобов'язати   редакцію опублікувати відхилений нею твір, лист, інший матеріал  або  повідомлення, якщо інше не передбачено цим Законом або статутом редакції. Редакція не зобов'язана відповідати на листи чи пересилати їх до інших інстанцій.

Рішення:

Відхилити скаргу у зв’язку з відсутністю порушень Кодексу етики в діях головного редактора газети «Вісті Кодимщини» Ж.Б.Савіцької, які зазначені в скарзі.

 

15 лютого 2017 року

Голова КЖЕ    Куликов А.В.

Коментарі