Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу

Річний звіт про діяльність Комісії з журналістської етики 2017 рік 15 січня 2018

Старт роботи у новому складі

2 грудня 2016 року загальні збори ВГО “Комісія з журналістської етики” ухвалили новий склад КЖЕ - фактично, дали старт перезавантаженню роботи Комісії з журналістської етики. Головою комісії було обрано Андрія Куликова.

До нового складу Комісії увійшли:

Андрій Куликов, Валерій Іванов, Оксана Романюк, Тетяна Печончик, Сергій Томіленко, Ігор Балинський (Львів), Юрій Бідзіля (Ужгород), Тетяна Лебедєва, Олексій Погорелов, Сергій Гузь (Кам’янське), Зураб Аласанія, Роман Якель (Тернопіль), Світлана Остапа, Валерій Калниш.

Були внесені зміни до статуту ВГО "КЖЕ" та ухвалено "Положення про Комісію з журналістської етики", яка є самостійним інститутом громадянського суспільства, що формується та забезпечується ВГО "КЖЕ" в рамках внутрішньої структури ВГО. Окремо підкреслюємо, що, власне, Комісія як колегіальний дорадчий орган не є окремою юридичною особою.

Стратегія та позиціонування

Протягом року було проведено дві стратегічні сесії, вагомий внесок до результатів однієї з яких вніс голова Мережі етичної журналістики (Лондон) Ейдан Уайт. Це дозволило напрацювати:

Візію: КЖЕ у 2020 році – ключова платформа українських медіа задля утвердження професійних стандартів.

Місію КЖЕ: просування професійних стандартів в українських медіа.

Позиціонування:

Комісія не повинна бути “каральним органом”, який знаходить порушення кодексу та діючого законодавства та виносить “вироки” та зауваження. Роль органу саморегулювання є позитивною та інтегруючою - об’єднувати навколо цінностей та стандартів, пропонувати рішення та допомагати журналістам їх реалізувати.

Завдання КЖЕ:

1. Захист та просування етичної журналістики в Україні (адвокація).

2. Освіта.

3. Розбір та вирішення суперечок та ситуацій конфліктного характеру. Сприяння у відновленні порозуміння між сторонами (медіація).

Комісія працює над введенням в Україні Національної прес карти.

Скарги, заяви та рекомендації

Загальна кількість скарг, яку розглянула КЖЕ у 2017 році - 24,

14 з них містили порушення Кодексу журналістської етики.

Найчастіше в даних скаргах порушувалися такі пункти Кодексу журналістської етики :

10 (Факти, судження та припущення мають бути відокремлені одне від одного),

6 (Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є першочерговим обов’язком журналіста),

4 (Висвітлення судових процесів має бути неупереджене щодо звинувачених).

Загальна кількість заяв, що оприлюднила Коміся - 3, з них:

 1. Заява та Рекомендації для журналістів після порушення етичних принципів щодо висвітлення харківської трагедії у ЗМІ. КЖЕ серед іншого радить у всіх чутливих випадках керуватися Кодексом етики українського журналіста, а також звертатися до Комісії по роз'яснення чи пораду.

 2. Заява та Рекомендації для журналістів  у зв'язку із порушенням Телеканалом "Інтер" стандартів етики та як реакцію на Скаргу Громадської ради доброчесності.

 3. Заява та Рекомендації щодо діяльності ВГО «Журналісти проти корупції»

Було підготовано експертний вичновок зовнішньою експерткою Тамарою Марценюк щодо сюжету ТСН «День секретарів: помічниці впливових політиків поділились невідомими фактами життя свої шефів» та рекомендації щодо уникнення проявів сексизму у журналістській професійній діяльності.

Міжнародна діяльність

1) Комісію з журналістської етики було прийнято у члени Мережі етичної журналістики

17 жовтня 2017 року КЖЕ стала частиною Міжнародної Мережі Етичної Журналістики (EJN).

Міжнародна мережа етичної журналістики (EJN) – це Коаліція з більш ніж 60 груп журналістів, редакторів, власників преси та груп підтримки медіа з усього світу, що постійно зростає. Коалація зареєстрована як благодійна організація у Великій Британії, управляється Правлінням та має міжнародну мережу радників. Учасники Мережі представляють різні культури та медіа традиції, але вони поділяють переконання, що принципи етичної журналістики є універсальним та важливим ресурсом, який породжує повагу до демократії та прав людини.

2) КЖЕ співпрацювала з Консультативною комісією з протидії пропаганди у ЗМІ, створеною Мережею органів медійного саморегулювання (МОМС). 26 вересня 2017 року КЖЕ звернулася до МОМС для здійснення експертної оцінки на предмет пропаганди мови ворожнечі у медіа. У відповідь МОМС оприлюднила Думку, що публікація «Несвободные реалии. Сколько стоить Родину продать» інформаційного агентства «Крым информ» відноситься до пропагандистського, а не журналістського продукту. У своєму рішенні КЖЕ радить медійній спільноті «пам'ятати про відповідальність журналістів за розповсюджену інформацію, про необхідність дотримання професійних та етичних стандартів, не використовувати маніпуляцій свідомістю, вигаданих сенсацій». Також КЖЕ зазначає, що «варто утримуватися від інформаційних атак на колег, що можуть загрожувати їх безпеці, життю та здоров'ю». З повним текстом висновку Консультативної комісії з протидії пропаганді у ЗМІ можна ознайомитись на сайті КЖЕ.

3) Участь у роботі Мережі органів медійного саморегулювання. Під час засідань МОМС  було розглянуте звернення КЖЕ щодо публікації «Несвободные реалии. Сколько стоить Родину продать» інформаційного агентства «Крым информ», а також інші скарги на пропаганду, що надійшли з Грузії та Вірменії. Завдяки активній роботі членів КЖЕ (Гузя С., Погорелова О.) в МОМС вдалося активізувати дії Мережі у протидії пропаганді, мови ворожнечі в медіа, посиленню співпраці, напрацюванні спільних позицій та рекомендацій.

Освіта та просвіта

 1. КЖЕ регулярно проводить обговорення питань етики та саморегулювання, а також її члени виступають із лекціями для студентів-журналістів. Наприклад, 13 жовтня 2017 року близько 40 студентів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника зустрілися з членом Комісії з журналістської етики, президентом Академії української преси проф. Валерієм Івановим. Під час зустрічі обговорювалися питання дотримання журналістських стандартів, відповідальності журналіста перед його аудиторією. Крім того, 22 вересня 2017 року близько 50 студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича зустрілися з проф. Валерієм Івановим. До того Олексій Погорелов, Світлана Остапа, Володимир Мостовий, Валерій Іванов та Олексій Мацука обговорювали актуальний стан дотримання стандартів та кодексу етики з журналістами в Інституті журналістики Національного університету ім.Тараса Шевченка. Була проведена зустріч зі студентами-журналістами Черкаського державного університету імені Богдана Хмельницього (О.Погорелов, М.Безкоровайна, В.Калниш, Ю.Бідзіля), присвячену журналістським стандартам та медіаетиці. Разом з тим було провндено ряд семінарів та дискусій за участі проф. Валерія Іванова: "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи для журналістів, зокрема з окупованих або прилеглих до них територій". Чернігів, 16-17 березня 2017 р.; Семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи для журналістів, зокрема з окупованих або прилеглих до них територій". Луцьк, 23-24 березня 2017 р.;тРегіональна дискусія про конфліктно-чуттєву журналістику. Запоріжжя, 4 квітня 2017 р.; Семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи для журналістів, зокрема з окупованих або прилеглих до них територій". Одеса, 13-14 квітня 2017 р.; Семінар "Журналістика в умовах конфлікту". Маріуполь, 16 травня 2017 р.; Семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи". Харків, 1-2 серпня 2017 р.; Семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи". Остріг, 14-15 вересня 2017 р.;  Дискусія членів КЖЕ з студентами факультетів журналістики українських вишів. Київ, 13 вересня 2017 р.; Семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи". Київ, 5-6 жовтня 2017 р.; Міжнародний семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи". Сєвєродонецьк, 9-10 листопада 2017 р.; Міжнародний семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи". Маріуполь, 14-15 листопада 2017 р.;  Міжнародний семінар "Світові стандарти журналістики в умовах війни та кризи". Херсон, 16-17 листопада 2017 р.;Регіональна дискусія "Безпека журналістів: базовий стандарт вільних медіа". Черкаси, 14 грудня 2017 р.

 2. В  Ужгороді члени КЖЕ взяли участь у засіданні прес-клубу молодого журналіста "Медіаперспективи", крім того, було обговорення та презентація матеріалів зі створення онлайн-платформи з медіаетики для студентів українських вишів, що навчаються на спеціальності "журналістика"  (А. Куликов, О. Погорелов, М. Безкоровайна, С. Остапа, Ю. Бідзіля).

 3. Львівський медіа форум. 27 травня 2017 року КЖЕ провела дискусію «Кінець етики?» на Львівському медіафорумі. Популізм і патріотизм, пост-правда і фейки, пропаганда і “альтернативні факти”, миттєва журналістика і гонитва за сенсаціями та збагаченням - чи є в цій мозайці сучасного медіаландшафту місце традиційним “золотим” етичним цінностям? Чи може медіспільнота подолати внутрішні суперечки та перетворитися із #хештегу на cуб’єктного гравця, і чи може саморегуляція сприяти цьому? Ці та інші питання обговорювали члени КЖЕ Андрій Куликов, Тетяна Лебедєва, Олексій Погорелов, Ігор Балинський.

 4. 17-24 вересня у Львові відбувся 83 Конгрес Міжнародного ПЕН-клубу. Темою було “Відстоювання правди у добу пропаганди”. Голова КЖЕ Андрій Куликов взяв участь в публічній розмові «Журналістська етика vs Пропаганда».

 5. Львівський книжний форум. 16 вересня 2017 року під час Львівського форуму видавців відбулася публічна розмова з членами Комісії з журналістської етики “Медіа: свобода vs відповідальність”. У інтерактивній розмові брали участь: Ігор Балинський, к.н., засновник Школи журналістики Українського католицького університету; Тетяна Лебедєва, голова наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії (UA: Перший); Олексій Погорелов, Президент Української асоціації медіа бізнесу. До уваги були запропоновані кейси, з якими працює Комісія з журналістської етики. Обговорили такі питання: Які межі має свобода слова? У чому полягає різниця між соціальними мережами та професійними медіа, між блогерами та журналістами? Куди звертатися у випадку, коли журналіст порушує стандарти?

 6. National Media Talk. 2-3 листопада у Києві пройшов National Media Talk. Подія об'єднала провідних журналістів, редакторів та медіа менеджерів з усієї країни для відвертого і продуктивного діалогу щодо якості контенту, журналістських стандартів, професійних викликів в умовах гібридної війни та в епоху постправди, а також ефективних засобів державного і професійного регулювання медіа. Члени Комісії з журналістської етики Андрій Куликов, Зураб Аласанія, Тетяна Лебедєва, Олексій Погорелов, Оксана Романюк виступили активними учасниками. Зокрема, в Дискусіях “Чи існують якісні медіа в Україні? Як українські ЗМІ впливають на суспільні процеси?” та “Етика у конфліктний час”.

 7. Лекція Світлани Остапи, членкині КЖЕ, у прокуратурі. Прокурори з усієї України зацікавлені у дієвому механізмі саморегуляції ЗМІ. Про це вони говорили під час круглого столу, який відбувся в Національній академії прокуратури 23 жовтня 2017 року. У заході взяла участь членкиня Комісії з журналістської етики (КЖЕ), заступниця шеф-редактора порталу «Детектор медіа» Світлана Остапа. Світлана розповіла про діяльність КЖЕ, познайомила з рішеннями по конкретних кейсах, в тому числі по скаргах держчиновників на ЗМІ. Прокурорів цікавили наслідки таких рішень КЖЕ: чи впливає, приміром, громадський осуд КЖЕ на подальшу професійну діяльність журналіста. За їх словами, рішення прокурорської комісії з професійної етики мають чималий вплив на якість роботи прокурорів. Прокурори ставили велику кількість запитань стосовно стандартів журналістської професії, пропонували спільно напрацювати правила поведінки під час судових засідань. Також вони цікавилися перспективами впровадження єдиної національної прес-карти в Україні.

 8. Круглий стіл «Проблема гендерного дисбалансу в українських ЗМІ. Чи є шляхи вирішення?» 17 листопада 2017 року відбувся круглий стіл «Проблема гендерного дисбалансу в українських ЗМІ. Чи є шляхи вирішення?». Співорганізаторами події були Комісія із журналістської етики, Інститут масової інформації, Інститут розвитку регіональної преси, кампанія проти сексизму “Повага” та соціальний проект “Жінки – це 50% успіху України”, за підтримки Національного демократичного інституту (НДІ) та Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Вперше за час просування ідей гендерної рівності в медіа коаліція медійних організацій та міжнародних інституцій об’єднує зусилля, аби вбудувати стандарти гендерно-чутливого дискурсу у механізми саморегуляції ЗМІ.

 9. Член Комісії з журналістської етики Олексій Погорелов став співавтором Посібника «Довіряй, але перевіряй. Медіаграмотність в українському суспільстві». За його авторством вийшов розділ "Медіа і гроші".

Найважливіші виступи в ЗМІ

 1. Світлана Остапа шеф-редакторка "Детектор медіа", член Комісії з журналістської етики, взяла участь в ефірі телеканалу УкрЛайфТВ на тему “Порушення прав дитини на телеканалах”, де розповіла про приклади кричущих порушень прав дитини та норм закону про телебачення і радіомовлення.

 2. Член комісії з журналістської етики, президент Української Асоціації Медіа Бізнесу Олексій Погорелов у своєму інтерв'ю каналу Ukrlife.TV розповів про проблеми порушення журналістської етики в роботі українських ЗМІ, наголосив на важливості журналістської етики для дотримання стандартів якості журналістських матеріалів і ролі етики в умовах інформаційної війни.

 

Коментарі