На Дніпропетровщині журналісти вчаться робити матеріали про вимушених переселенців 19 січня 2016

У Дніпропетровську на цьому тижні проходить продакш-тренінг для журналістів регіональних ЗМІ.

Впродовж п’яти днів (18-22 січня) його учасники та учасниці працюватимуть над актуальною темою - висвітлення проблем внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Тренінг відбувається в рамках проекту “Голос місцевих медіа: особливості висвітлення тематики переселенців, професійні норми та стандарти”, його організовано Фондом Томсона (Велика Британія), Інститутом регіональної преси і інформації (IRMI, Україна) в партнерстві з Національною Спілкою журналістів України.

Більшість журналістів, котрі приїхали до Дніпропетровська, зібрались, щоб вивчити тему, підходи до якої знають "з перших вуст", адже більшість з них самі є переселенцями з Донбасу, де працювали у місцевих ЗМІ. Інша частина учасників - представники прифронтових областей. Вже в перший день журналісти обговорили юридичні і етичні сторони проблематики переселенців. Тема ця досить делікатна і вимагає від журналістської спільноти не лише професіоналізму, але і гуманності. Обговорювали різницю між біженцями і переселенцями, говорили про права ВПО, підтримку держави. Під час тренінгу було визначено цілу низку цікавих і важливих тем майбутніх статей і репортажів. Головний акцент робився на тому, що в основі цих матеріалів – людські долі, історії про те, як ВПО адаптуються до нового життя, з якими стереотипами вони зіштовхуються. Подання таких матеріалів, безперечно, вплине на громадську думку, сформує ставлення до величезної кількості українців, які позбавлені можливості повернутися додому.

Протягом двох наступних днів на учасників тренінгу чекає журналістська работа в Дніпропетровській області, яка однією з перших протягла руку допомоги переселенцям з Криму і Донбасу.. Медійники зустрінуться з представниками влади, волонтерами, сім’ями переселенців, представниками громадських організацій, що були створені внутрішньо переселеними особами.

Після навчання кожен слухач підготує до друку, або ефіру повноцінний матеріал для свого видання. Єдине «але»: цей матеріал потрібно буде захистити перед аудиторією і тренером –консультантом. А ним виступає відомий британський журналіст Олівер Уейтс, відомий своєю роботою, як репортер «Рейтерс» в країнах Південної Америки, Пакістані, колишньому СРСР. Він був одним з перших закордонних репортерів, що сповістили світові про розвал Радянського Союзу. Вже багато років він працює міжнародним експертом і тренером –консультантом з питань журналістської діяльності.

- Як правило, репортер самостійно працює над своєю темою,- говорить Олівер Уейтс. -  Коли ж журналісти збираються разом, то допомогають один одному побачити тему під іншим кутом зору, повернути її так, щоб вона викликала неабиякий інтерес суспільства. Роль тренерів - бути певним каталізатором. Подати ж матеріал, зробити його таким, щоб він «зачепив» читача, чи глядача, - в цьому, безперечно, особливий талант кожного з журналістів, які тут зібралися.

Продакш- тренінг у Дніпропетровську, другий у серії подібних заходів, що пройдуть в Україні впродовж 2016 року.

Віктор ОЖОГИН, Дніпропетровськ

Коментарі