Комісія з журналістської етики взяла до розгляду нові скарги 26 серпня 2020

Всеукраїнська громадська організація «Комісія з журналістської етики», як орган саморегуляції журналістів і редакцій, з серпня по жовтень 2020 року реалізовує проєкт “Посилення роботи Комісії з журналістської етики, шляхом просування дотримання професійних та етичних журналістських стандартів” за підтримки МФ "Відродження". 

У рамках проєкту Комісія здійснює підготовку рішень за скаргами на дії журналістів і редакцій, а також аналітичну роботу щодо узагальнення типових порушень з метою підготовка рекомендацій для журналістів і редакцій.

Зокрема, станом на кінець серпня Комісія проаналізувала понад 50 скарг, та обрала до розгляду на першому етапі чотири. Зокрема, такі:

  • Скарга адвокатського об'єднання "Міллер" у справі Сергія Стерненка до телеканала «NEWSONE». Зокрема, скаржник звертає увагу, що періодично у різних програмах на телеканалі «NEWSONE» про Стерненка С.В. поширювались висловлювання, що порушують журналістські стандарти. Ведучими неодноразово згадувалось ім’я Стерненка С.В., якого називали «вбивцею», «наркоторгівцем», «підозрюваним у злочині» і т.д. При цьому на момент виходу зазначених телепрограм йому не було вручено підозри, а навпаки Стерненко С.В. мав статус потерпілого від нападу. Скаржник також просить провести перевірку відповідності поширеної інформації журналістським стандартам, передбаченими статтями 4, 6, 9, 10 та 12 Кодексу журналістської етики (щодо права громадськості на повну та об’єктивну інформацію; відокремленості фактів, суджень та припущень одне від одного у матеріалах; та збалансованої представленості точок зору тих, хто став об’єктом журналістської критики).
  • Скарга Наталії Сандецької до сайту Kolomyia.today. Скаржниця зазначає, що новинний сайт начебто розміщує фейкові новини із власного каналу в Телеграм про міського голову Коломийської ОТГ Ігоря Слюзара у зв'язку із черговими місцевими виборами. На думку скаржниці, йдеться про порушення статті 2 Кодексу етики українського журналіста (служіння інтересам влади чи засновників, а не суспільства, є порушенням етики журналіста).
  • Скарга Лариси Білак до газети "Рідний край" та журналістки Емілії Слюсар щодо матеріалу під назвою «Три сусідки не живуть у мирі між собою». На думку скаржниці йдеться про порушення статтей 9, 10, 15 Кодексу етики українського журналіста (факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного; точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано; ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання). 
  • Скарга Ромського Правозахисного Центру та Євгенії Генової до телеканалу «НТН» на якому демонструвався сюжет «Табір не йде. Правда життя». Ромський Правозахисний Центр просить Комісію з журналістської етики звернути пильну увагу на цей сюжет, оскільки вбачає у ньому розпалювання міжетнічної ворожнечі, дискримінацію за національною ознакою та грубі порушення статті 15 Кодексу етики українського журналіста, відповідно до якої ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання.

 

Нагадаємо, що Комісія з журналістської етики є єдиним органом саморегуляції журналістів та редакцій в Україні, що не лише розглядає конфліктні ситуації етичного і професійного характеру, які виникають в журналістському середовищі між журналістами та громадськістю у зв'язку з виконанням журналістами свого професійного обов'язку, а й оперативно реагує на небезпечні випадки та тенденції в медіа, що порушують права людей, професійні та етичні стандарти, надає поради щодо коректних і фахових підходів при висвітленні складних тем.

У 2020 році був переобраний склад Комісії, зараз до неї входять представники і представниці таких організацій як: Детектор медіа, Громадське радіо, Інститут масової інформації, Академія Української Преси, Донецький Інститут Інформації, Українська Асоціація Медіа Бізнесу (УАМБ), Національна асоціація медіа (НАМ), Асоціація “Жінки в медіа”, НСЖУ, Профспілка журналістів, Український інститут медіа і комунікації, Центр прав людини "Zmina", а також незалежні експерти і журналісти. 

Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу до Комісії з журналістської етики 

Коментарі