Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? | Подайте скаргу |
Вирішена Текст скарги Звинувачується Густав Водичка, Євген Кисельов Статті кодексу: #15 |
Рішення Комісії з журналістської етики
щодо програми Телеканалу «Прямий» «Кисельов. Авторське гість Густав Водичка»
До Комісії журналістської етики 31.01.2018 року звернулася зі скаргою Лютенка Наталія на дії Густава Водичка та Євгена Кисельова щодо програми Телеканалу «Прямий» «Кисельов. Авторське гість Густав Водичка» від 01.10.2017 опублікованої після в мережі Інтернет за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=c5I_BYcTmT4.
Під час вивчення предмету скарги та перегляду відеозапису програми «Кисельов. Авторське гість Густав Водичка», виявлено, що одна з тем розмови була присвячена демографічній ситуації в Україні, причинам міграції.
На відрізку відео з 01:09:22 до 1:32:26 хвилинах, гість програми Густав Водичка говорить наступні слова (мовою оригіналу): «Есть такая вещь: Украина не белая – это Украина? Зачем мы сейчас боремся за вышиванку, за язык, за нашу культуру, если ее некому оставлять в наследство? Ну кто будет?».
Говорячи про те, що «Україна не біла – це Україна?» гість програми Водичка поширює расистські переконання, тобто стереотипи та упередження стосовно людей залежно від їх раси та походження. Йдеться про віру в існування біологічно відмінних людських рас і в те, що якісь із них є кращими, а інші, відповідно, гіршими.
Журналіст Євгеній Кисельов у відповідь не заперечує гостю своєї програми та мовчазною згодою дозволяє Густаву Водичці поширювати расистські вислови далі, у такий спосіб порушуючи Кодекс етики українського журналіста.
Згідно статті 15 якого, «Ніхто не може бути дискримінований через свої стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики»
Крім того, у Міжнародній конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації зазначено: «Расова дискримінація означає будь-яке розрізнення, виняток, обмеження чи перевагу, засновані на ознаках раси, кольору шкіри, родового, національного чи етнічного походження, метою або наслідком яких є знищення або применшення визнання, використання чи здійснення на рівних засадах прав людини та основних свобод у політичній, економічній, соціальній, культурній чи будь-яких інших галузях суспільного життя».
Також в статті 24 Конституції України йдеться про те, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Отже, Комісія приймає рішення здійснити заяву про публічний осуд журналісту Євгенію Кисельову та телеканалу «Прямий», на якому вийшла авторська програма журналіста.
Водночас, Комісія наголошує на неприпустимості поширення расистських висловлювань в ЗМІ. Обов'язок журналіста не створювати публікації чи програми, які будуть підбурювати до дискримінації за ознакою раси, кольору шкіри, релігії, статі, сексуальної орієнтації, гендерної ідентичності чи будь-яких інших ознак. Більше того, журналіст повинен чутливо ставитися до висвітлення тем, пов’язаних із дискримінованими групами в Україні, а також публікувати тільки перевірену та збалансовану інформацію, залучаючи до коментарів таких тем експертів у відповідних галузях та правозахисників.
Голова Комісії Андрій Куликов
1. Міжнародна конвенція про ліквідацію всіх форм расової дискримінації (ст.1) Набула чинності 4 січня 1969 р., для України — 7 квітня 1969 р.