Скарга на сюжет програми «Подробиці» на телеканалі «Інтер» «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса» 9 листопада 2017

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Програма «Подробиці» на телеканалі «Інтер»
Подавач — Громадська рада доброчесності
Статті кодексу: #0, #6, #10
Рішення комісії 10 листопада 2017

Рішення Комісії журналістської етики

щодо скарги на сюжет програми «Подробиці» на телеканалі «Інтер» «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса»

 

До Комісії журналістської етики надійшла скарга від Громадської ради доброчесності, у якій йдеться про те, що 13 червня 2017 року о 20.00 на телеканалі «Інтер» в ефірі програми «Подробиці» вийшов сюжет російською мовою під назвою «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса». Відеозапис сюжету та текстова розшифровка доступні за посиланням.

Сюжет присвячений конкурсу з обрання суддів до оновленого Верховного Суду України – і, зокрема, діяльності Громадської ради доброчесності при Вищій кваліфікаційній комісії суддів. У підводці до сюжету ведуча «Подробностей» зазначає, що «До відбору претендентів (до ВСУ- прим.) причетна Громадська рада доброчесності, але наскільки доброчесні члени цієї організації? До їх роботи все більше питань». По суті, це є оцінним судженням, якого в новинах не повинно бути, а запитання  перед сюжетом, чи є доброчесною сама ГРД, критично налаштовує глядачів до її діяльності.

У матеріалі йдеться про те, що Громадська рада доброчесності, від якої залежить доля кандидатів, нібито не виробила критеріїв оцінки, а її висновки начебто ґрунтуються на сумнівних та неперевірених публікаціях зі ЗМІ; міститься однобічна критика Громадської ради доброчесності (ГРД) та звинувачення в суб'єктивності й упередженості, водночас представникам самої ГРД слова не надається. З матеріалу не зрозуміло, чи намагалися журналісти перевірити точність тверджень та фактів, висловлених експертами, чиї коментарі було подано (Марини Ставнійчук та Богдана Саніна), а саме – тезу про відсутність критеріїв оцінки доброчесності.

На думку заявників, сюжет, який було показано телеканалом «Інтер» в ефірі програми «Подробиці» не лише паплюжить репутацію Ради, але й підриває довіру до участі громадськості у процесі формування найвищого судового органу України. Заявники запевняють, що на адресу Громадської ради доброчесності чи окремих її членів від телеканалу «Інтер» не надходило жодного запиту на коментар з приводу озвученої у сюжеті інформації. У сюжеті не представлено жодної альтернативної точки зору, а факти не відокремлено від коментарів. Громадська рада доброчесності просить невідкладно розглянути дотримання стандартів і професійної етики авторами сюжету.

Під час вивчення питання, було надіслано запит від КЖЕ на адресу директора компанії «Національні інформаційні системи» («НІС»), яка виробляє новини «Подробиці» для телеканалу «Інтер», Олександру Пилипцю з проханням прокоментувати скаргу. Відповідь від нього не надійшла.

Переглянувши сюжет, з огляду на вищесказане Комісія вважає, що автори сюжету порушили кілька пунктів Кодексу етики українського журналіста, а саме:

п.6 «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста»;

п. 9 «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного»;

п.10 «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано».

Комісія заявляє, що авторами сюжету «Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса», що вийшов на телеканалі «Інтер» 13 червня 2017 року  в програмі новин «Подробности», було допущено порушення стандартів збалансованості, надання повної та об’єктивної інформації, відокремлення фактів від припущень.

 

Голова Комісії                                                                                                                        Андрій Куликов

 

Голові Комісії з журналістської етики

Куликову А. В.

Громадської ради доброчесності

 

13 червня 2017 року о 20.00 на телеканалі “Інтер” в ефірі програми “Подробиці” вийшов сюжет російською мовою під назвою “Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса”. Відеозапис сюжету та текстова розшифровка доступні за посиланням.

Предметом сюжету стала діяльність Громадської ради доброчесності в контексті конкурсу на зайняття вакантних посад суддів касаційних судів у складі Верховного Суду, який наразі триває. Зокрема, у сюжеті йдеться про те, що Громадська рада доброчесності, від якої залежить доля кандидатів, не виробила критеріїв оцінки, а її висновки нібито грунтуються на сумнівних та неперевірених публікаціях зі ЗМІ. У сюжеті використано коментарі колишньої членкині Венеційської комісії та заступниці Глави АП Марини Ставнійчук, судді-спікера Окружного адміністративного суду м. Києва Богдана Саніна та адвоката Олексія Шевчука.  У коментарях стверджуються підозри щодо наявності політичних та корупційних ризиків у діяльності ГРД. Також стверджується, що через Громадську раду доброчесності відбуваються спроби просування певних кандидатів до Верховного Суду.

Громадська рада доброчесності є незалежним громадським органом, який сприяє Вищій кваліфікаційній комісії суддів України в оцінюванні кандидатів до Верховного Суду на відповідність критеріям доброчесності та професійної етики.  Громадська рада доброчесності діє прозоро та відкрито і має на меті формування доброчесносного суддівського корпусу. Сюжет, який було показано телеканалом “Інтер” в ефірі програми “Подробиці” не лише паплюжить репутацію Ради, але й підриває довіру до участі громадськості у процесі формування найвищого судового органу України.

На адресу Громадської ради доброчесності чи окремих її членів від телеканалу “Інтер” не надходило жодного запиту на коментар з приводу озвученої у сюжеті інформації. У сюжеті не представлено жодної альтернативної точки зору, а факти не відокремлено від коментарів.

 

 

З огляду на те, що вказаний сюжет стосується фінального етапу формування Верховного Суду, який наразі триває, просимо невідкладно розглянути дотримання стандартів і професійної етики авторами сюжету “Отбор судей в Верховный Суд: кто виноват в срыве процесса”, який було оприлюднено на телеканалі на телеканалі “Інтер” в ефірі програми “Подробиці” 13.05.2017.

 

15.06.2017

Координатор Громадської ради доброчесності                                      Віталій ТИТИЧ

Коментарі