Скарга на статтю «Доморощенные инквизиторы» в газеті «Нова Каховка» 21 грудня 2017

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Газета «Нова Каховка»
Подавач — Головний редактор «Новини ділові» Олександр Гунько
Статті кодексу: #15
Рішення комісії 21 грудня 2017

Рішення Комісії з журналістської етики

за скаргою головного редактора регіонального тижневика «Новини ділові» (Херсонська область) Олександра Гунька щодо статті  «Доморощенные инквизиторы», опублікованої в газеті Новокаховської міської ради (Херсонська область) «Нова Каховка» під псевдонімом «Вона»

11 грудня 2017 року до Комісії з журналістської етики звернувся головний редактор газети «Новини ділові» (місто Нова Каховка Херсонської області) Олександр Гунько з приводу того, що 8 листопада 2017 року в газеті міської ради «Нова Каховка» була надрукована стаття «Доморощенные инквизиторы», в якій двоє авторів під псевдонімом «Вона»  полемізують з його авторською статтею «Мова ненависті – під судом» («Новини ділові» від 18 жовтня 2017 року, №40). На думку скаржника, автори і редакція газети порушили при цьому норми «Етичного кодексу українського журналіста» і положення закону  «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні.

Розглянувши скаргу, Комісія виходить з наступного:

Конституція України (ст. 34) гарантує кожному громадянину право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Ця норма конкретизована у низці законів, зокрема в Законі України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні», де відзначається право кожного   вільно   і   незалежно  шукати,  одержувати, фіксувати, зберігати,  використовувати  та  поширювати будь-яку інформацію за допомогою  друкованих  засобів  масової інформації, крім випадків, визначених   законом» (ст. 2). Таке право мають закріпленим за собою і журналісти (ст. 26 Закону). Разом з тим варто зазначити, що згаданий закон забороняє використання друкованих ЗМІ задля заподіяння шкоди честі і гідності особи (ст. 3).

При розгляді скарги Комісії стало відомо, що в даний час Новокаховський  міський суд Херсонської області в розглядає позов від депутата міської ради Тетяни Ракші до редакції газети "Нова Каховка" про захист честі, гідності і ділової репутації. Причиною судового спору стало те, що газета назвала депутатку "псевдоісториком", «псевдоучителем», "прихильницею есесівців" (тобто, дивізії СС "Галичина" ) і т.п.  Депутатка, окрім інших позовних вимог, вимагає стягнути з газети ще й моральну шкоду в розмірі 5000 грн. Про це йдеться в ухвалі Новокаховського міського суду від 11 жовтня 2017 року.

Оскільки автор (-ка) під псевдонімом «Вона» полемізує з Олександром Гуньком про те, що він захищає "пcевдоісторика", "прихильника есесівців" і паплюжить пам'ять жертв Великої Вітчизняної війни, і це є предметом судового спору, то Комісія, спираючись на ст. 6.1 Положення про Комісію з журналістської етики, відмовляє у розгляді цієї частини скарги і не надаватиме оцінки діям редакції газети «Нова Каховка» щодо оскаржуваних у суді питань.

Разом з тим Комісія поважає право журналістів і ЗМІ на дискусію з усіх питань суспільно-політичного життя. Проте Комісія засуджує провадження полеміки в грубій формі з використанням образливих висловів на адресу пана Олександра Гунька на зразок «журналюга всех времен и народов», «вертел закон на одном месте» і т.п.

Комісія вважає, що такий тон публікації та використання зазначених висловів є не допустимими у діяльності засобу масової інформації, у професії журналіста, не сумісний із званням журналіста, а також суперечить Кодексу етики українського журналіста, який  застерігає журналіста від вживання «образливих висловів, ненормативної лексики» (стаття 15).

Оскільки ідентифікація авторів публікації, підписаних псевдонімом «Вона», є неможливою, також редактор газети «Нова Каховка» Євген Кавун такої інформації на відповідний запит Комісії не надав - відповідальність за публікацію і поширення статті «Доморощенные инквизиторы» наразі несе редакція газети «Нова Каховка».

Комісія приймає рішення здійснити заяву про публічний осуд дій редакції газети «Нова Каховка», а також про публікацію та поширення такого рішення.

Комісія вважає неприпустимим використання засобів масової інформації для доведення правоти однієї із сторін, які перебувають у судовому спорі, а рішення суду ще не постановлене і не набуло законної сили. ЗМІ також не можуть слугувати майданчиком для обміну образами, проявів помсти і т.п. Дискусія в друкованих та Інтернет - виданнях, теле- і радіоефірі має провадитися коректно та в цивілізований спосіб, а не здійснюватися за допомогою особистих образ, некоректних та ненормативних висловів чи за принципом використання усіх можливих засобів для того, щоб провчити опонента у діалозі.

Голова Комісії                                                                                                                        Андрій Куликов

 

 


 

01001, Київ, вул. Хрещатик, 27-А.

Голові  комісії з журналістської етики

Куликову А.В.

головного редактора

регіонального тижневика

«Новини ділові»

Гунька Олександра Петровича

 

Заява

 

Шановний Андрію Вікторовичу!

Протягом кількох років журналісти комунальної газети «Нова Каховка»  з Нової Каховки на Херсонщині публікують матеріали образливого характеру на нашу адресу. Переважно їх авторами є члени НСЖУ – заступник редактора Тамара Михайлівна Путілова та позаштатний кореспондент Віктор Іванович Васильєв.

Але останнім матеріалом «Доморощенные инквизиторы», що опублікований в газеті «Нова Каховка» №45 (1357) від 8 листопада 2017 року під псевдонімом «ВОНА», наші колеги перевершили самі себе.

Просимо розглянути цей матеріал на комісії з журналістської етики і дати офіційний висновок про порушення в цій статті норм «Етичного кодексу українського журналіста», стандартів журналістики та Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні.

З повагою,

 

директор (головний редактор)

ТОВ «Новини ділові»                                                                    Гунько О.П.          

Коментарі