Скарга на редактора газети ГО «Сила народного контролю - Чоп» 6 лютого 2018

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Ступак Лариса редакторка газети ГО «Сила народного контролю - Чоп»
Подавач — Наталія Зотова начальниця управління праці та соціального захисту населення м. Мукачево
Статті кодексу: #15
Рішення комісії 6 лютого 2018

Рішення Комісії з журналістської етики

скарги Н.Зотової на дії Л. Ступак

Начальниця Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради Закарпатської області Наталія Зотова звернулась до Комісії журналістської етики зі скаргою на дії редакторки газети ГО “Сила народного контролю – Чоп” Лариси Ступак. Зотова вважає поведінку пані Ступак такою, що паплюжить її честь, гідність та ділову репутацію, а також порочить гідність професії журналіста, та просить Комісію з журналістської етики надати оцінку діям Л. Ступак.

Н. Зотова надала комісії кілька відеоматеріалів, розміщених Л.Ступак в інтернеті, в яких відтворено обставини відвідин Л. Ступак робочого місця Н. Зотової та їх розмови (див., напр., https://www.youtube.com/watch?v=m6rkrZlDKg8, https://www.youtube.com/watch?v=h9XmwtG-azA, https://www.youtube.com/watch?v=6gM898FsdK8 ).

Під час розгляду скарги з’ясовано таке:

Редакторка газети «Сила народного контролю – Чоп» Л. Ступак неодноразово відвідувала робоче місце Н. Зотової, вимагаючи надати різноманітну інформацію з обґрунтуванням цих вимог положеннями Закону України «Про доступ до публічної інформації». Під час цих відвідин і розмов з Н. Зотовою та співробітницями очолюваного нею управління, Л. Ступак неодноразово висловлювалась образливо на адресу Н. Зотової та інших присутніх при цьому людей, а у розміщених за результатами розмов в інтернеті матеріалах вживала щодо них образливі означення (напр., «відьми», «чортиці» тощо).

Розглянувши скаргу Н.Зотової на дії Л.Ступак, Комісія з журналістської етики вважає:

  1. Припускаючись образливих висловлювань на адресу Н. Зотової та її співпрацівниць, Л. Ступак не лише принижувала гідність людей, з якими мала справу, а й завдавала шкоди уявленням про методи і способи журналістської діяльності. Такі дії заслуговують на однозначне засудження.
  2. Окрім того, на підставі доданих матеріалів можна припустити, що дії Л. Ступак спричинювали перерви у роботі управління, очолюваного Н. Зотовою. Проте ця ситуація виникала також і з причини різкої реакції Н. Зотової на дії Л. Ступак.
  3. У кількох випадках, засвідчених відеоматеріалами, Н. Зотова невірно оперує нормами та посилається на чинне законодавство, зокрема – на Закон України «Про інформацію»; наприклад, щодо обов’язковості наявності редакційних завдань для отримання доступу до публічної інформації. Проте відмова надати інформацію навіть з неправильно обґрунтованої причини не має бути підставою для порушення журналістами професійних стандартів, складовою яких є етична поведінка – такого роду конфліктна ситуація повинна вирішуватися у законний спосіб, з використанням правових процедур.

Комісія вважає, що зазначені вислови та поведінка є недопустимими у діяльності журналістів, а також суперечить Кодексу етики українського журналіста, який застерігає журналістів від вживання образливих слів та ненормативної лексики (стаття 15 Кодексу).

Комісія приймає рішення здійснити заяву про публічний осуд способу дій  редакторки газети “Сила народного контролю — Чоп” Л.Ступак і розповсюдження нею матеріалів, що містять образи на адресу Н.Зотової та її колег, а також про публікацію та поширення такого рішення.

Водночас комісія наголошує на неприпустимості спотвореного тлумачення законодавства України, до чого вдалась Н.Зотова у розмовах з Л.Ступак. Неетична поведінка будь-яких учасників конфліктів не виправдовує порушення етичних норм іншими учасниками.

Голова Комісії                                                                                                               Андрій Куликов

                                      Комісія з журналістської етики

                    01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 27

                                                Зотової Наталії Василівни

                                                            начальника управління праці та соціального захисту населення

 виконавчого комітету Мукачівської міської ради

                                                   вул. Валленберга Рауля, 31 м. Мукачево, 89600

                       0506032223

                                       zzotovaa@gmail.com

 

СКАРГА

на дії редактора газети ГО «Сила народного контролю - Чоп» Ступак Ларису Вікторівну.

 

        Згідно зі ст. 34 Конституції  України,  кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Разом з  тим,  відповідно  до  статті  68  Конституції України, кожен   зобов'язаний   неухильно додержуватися Конституції  та  законів України,  не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.  Право на свободу думки і слова,  на вільне  вираження своїх поглядів і переконань відповідає обов'язку не поширювати  про  особу  недостовірну  інформацію  та  таку,  що ганьбить її гідність, честь чи ділову репутацію.

      Свобода слова в діяльності засобів масової інформації є одним з найважливіших інститутів демократії. Загальна декларація прав людини, Всесвітня Хартія свободи преси ООН, Декларація принципів поведінки журналіста МФЖ, Конституція та чинне законодавство України, Кодекс професійної етики українського журналіста визначає основні морально-етичні орієнтири, яких журналіст має дотримуватися при виконанні своїх професійних обов'язків з тим, щоб його діяльність всіляко сприяла якнайкращому і найефективнішому виявленню власних творчих можливостей в ім'я утвердження добра і справедливості.

     Функція журналістики передбачає високий рівень відповідальності журналіста, особливого значення набувають вимоги до професіоналізму журналістської діяльності в Резолюції 1003 Ради Європи (1993) з проблем етики журналіста чітко зазначається, що в журналістиці мета не може виправдовувати засоби, і тому інформацію журналісти мають здобувати, по-перше, законним шляхом і, по-друге, лише відповідно до вимог професійної етики. Тільки таким чином журналістська діяльність зможе не суперечити стратегічним цілям демократичного відкритого суспільства, підвищуючи рівень свободи самого журналіста та політичної преси в цілому.

       Відповідно до Декларації принципів поведінки журналістів, яка прийнята на ІІ-му всесвітньому Конгресі Міжнародної федерації журналістів (Бордо, 25-28 квітня 1954р.) зі змінами на XVIII всесвітньому Конгресі МФЖ, Хельсингьор, 2-6 червня 1986р.), журналіст зобов'язаний користуватися тільки чесними методами для одержання інформації, фотографій і документів. Журналіст повинен докласти максимум зусиль для того, щоб дати спростування опублікованої інформації, якщо вона виявилася неточною і заподіяла шкоду.

          Однак, редактор газети ГО «Сила народного контролю - Чоп»  Ступак Лариса Вікторівна, представляючись та діючи як журналіст вищевказаного видання, свідомо порушує Конституцію України,  норми законів України, які гарантують права людей та  норми журналістської етики, виходячи з наступного.

       Я працюю начальником Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Мукачівської міської ради з 18.11.2015 року. 11 жовтня 2016 року  та 17 жовтня 2016 року до УПСЗН завітала  Ступак Л.В., представившись журналістом газети ГО «Сила народного контролю - Чоп». З нею були громадяни Данацко І. та Цьома Р., які відрекомендувалися активістами. Як колишній журналіст, з 20-річним досвідом роботи, я ціную і поважаю діяльність представників ЗМІ і завжди відкрита до спілкування з ними. То ж, попри щільний розпланований графік роботи, прийняла негайно візитерів. Однак, поведінка та манера спілкування громадянки Ступак Л. та її напарників виходили за межі здорового глузду і, на моє переконання, мали на меті зірвати робочий процес, посіяти скандал, спровокувати мене на вчинки, які можна було би використати проти мене та проти моїх колег. Щоб запобігти поширенню недостовірної інформації та з метою справедливого висвітлення  обставин, які відбувалися в установі, ми зафіксували наші спілкування на відео.

         Ступак Л.В., діючи як журналіст,  поводилася   непрофесійно, некоректно, неетично, свідомо порушувала всі вищезгадані норми законів. Її публічні висловлювання і в мій бік, і бік моїх колег, принижували нашу честь, гідність та ділову репутацію. Всупереч усталеним нормам поведінки журналіста, Ступак Л. не могла чітко сформулювати мету свого візиту, але й не бажала пройти до загального відділу, щоб фахівці змогли зареєструвати її «усні запити». Їх вона не розголошувала і вимагала, щоб саме я у своєму кабінеті на своєму робочому місці реєструвала ці запити. На зауваження, що в мене є інші обов’язки і мені слід працювати й проводити комісію, вона не реагувала і не виходила з кабінету. Засідання комісії було зірвано. Зрештою, нам довелося викликати поліцію.

          Звертаю  увагу на те, що наше спілкування з так званим журналістом Ступак Л.В. проводилося як в мене в кабінеті, так і в загальному  коридорі установи в присутності мої підлеглих та відвідувачів. Крім того, журналіст дозволила собі принижувати осіб ромської національності (наших відвідувачів), через що у неї також виник з ними конфлікт. В подальшому, вони дали свідчення про ці події поліції.

         Під час спілкування, Ступак Л.В. дозволялася собі, як журналісту при виконанні своїх обов’язків, висловлюватися наступними фразами:

1.Порушення честі, гідності та ділової репутації полягає в наступних висловах: «ідіть додому», «куколка ти моя, якщо ти не розумієш з першого разу то попроси Бандурчак роз’яснити», «пропоную пройти судово-медичну експертизу на вживання наркотичних та алкогольних засобів», «ви брехуха», «ганьба Зотовій!», «вона не знає законів», «моя думка, що ви любите дєвочок і ви лесбіянки», «ви брешете і вам тут не місце», «ідіть працювати», «закрийте рота» і тд.;

2. Журналіст газети ГО  «Сила народного контролю - Чоп» поводила  себе некоректно, зверхньо, намагалася вивести з рівноваги мене та весь колектив УПСЗН вибірковим цитуванням, що призводило до викривлення змісту розмови;

3. Всупереч нормам етикету журналіста, Декларації принципів поведінки журналіста та всім морально-етичним принципам Ступак Л.В. нахабано спілкувалася зі мною та колективом УПСЗН  («Зайдіть до себе і закрийте двері»,  «я вас не викликала», «ви, прикриваючись лозунгом Слава Україні, чините свавілля», «балогівська шавка», тощо..);

4. Ступак Л.В. переходила всі грані морально-етичних принципів,  провокуючими мене питаннями особистого характеру – «що там з вашим чоловіком?», «ви розведені?», «а майно чоловіка ви включили до декларації?», тощо.

           Також, неодноразово Ступак Л.В. поширювала в мережі інтернет (www.youtube.com. www.facebook.com ), відеоролики з назвою: «Курятник», «Відьми», «Ящик Пандори», «Прийом веде Наполеон», «Зотова іди працюй», «Хрестоматійна Зотова», вважаю поведінку журналістки Ступак Л.В. таку, що порочить честь, гідність професії журналіста, знижує рівень довіри журналістів між суспільством, своїми діями Ступак Л.В. принижує  мою честь, гідність та ділову репутацію серед моїх підлеглих та серед жителів міста Мукачева, оскільки я є публічною особою, представником  установи до якої звертаються велика кількість населення. Пізніше, Ступак Л.В. навідувалася до мене додому, знімала і поширювала в мережі інтернет моє майно з вказанням точної адреси. Крім того, опитувала моїх сусідів, цікавилася моїм особистим життям: чи є у мене чоловік, хто й коли мене привозить додому, тощо.

          У зв’язку з вищенаведеним, прошу надати оцінку діям редактора газети ГО «Сила народного контролю - Чоп» Ступак Ларисі Вікторівні, перевірити діяльність згаданого видання, та, в разі підтвердження викладених мною фактів, притягнути її до відповідальності.

З повагою                                                                                                                                                           Н.В. Зотова

 

Коментарі