Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Скарга на неетичні висловлювання прес-секретаря депутата Полтавської міськради

Подавач:
група громадянок (повний перелік підписанток у тексті скарги)
Дата подання:
06.02.2018
Скарга подана на:
директора Полтавського телеканалу ІРТ Ігоря Кужика,на прес-секретаря депутата Полтавської міської ради
Статті кодексу:
15. Заборона дискримінації

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

по скарзі  щодо неетичних висловлювань прес-секретаря депутата Полтавської міськради Матковського А. Ігоря Кужика на телеканалі «Україна»

6 лютого 2018 року до Комісії з журналістської етики звернулися  ряд осіб – активістки громадської організації «Батьки за місто для дітей» Олена Стрельник та Анна Ганжа, журналістки Олена Запорожан і Надія Труш, регіональна представниця Національної асамблеї людей з інвалідністю Ірина Твердохліб, вчителька Надія Макаренко, журналістка Юлії Обелець та Анна Кондра з міста Полтави. Вони скаржаться на те, що у телефонному інтерв’ю ведучому програми «Контролер» (від 1 лютого 2018 року) на телеканалі «Україна» Ярославу Куцу прес-секретар депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського Ігор Кужик на 21 хв. 3 сек.  відеосюжету вживає образливі вислови, які до того ж принижують людей з розумовими вадами: «Якщо батьки дебіли та ведуть дитину на такий дитячий майданчик та не бачать, куди вона спускається, то їм вже нічого не допоможе».

При перегляді відеосюжету члени Комісії з’ясували, що  наведені висловлювання справді мали місце.

Комісія вважає, що такого роду вислови є недопустимими у роботі журналіста, та очевидно вказували б на порушенням Кодексу етики українського журналіста, який зобов’язує «утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики» (стаття 15). Проте Комісія зазначає, що хоч пан Кужик є директором телеканалу “ІРТ-Полтава”, та у даній ситуації виступав у якості коментатора та представника позиції депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського, а не у якості журналіста – що не дозволяє говорити про порушення ним Кодексу у даній ситуації.

Разом з тим, неофіційний прес-секретар депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського Ігор Кужик пояснив Комісії, що після  сказаної фрази: «у Матковського немає часу і бачення, щоб коментувати ситуацію» він попередив журналіста Ярослава Куца, що подальша розмова з ним має приватний характер, дав волю своїм  думкам і емоціям. За його словами, журналіст проігнорував це попередження і видав  слова прес-секретаря депутата  в телеефір. Упродовж тижня з дня надходження прохання пан Ярослав Куц не відповів Комісії, чи попереджав його прес-секретар депутата, що розмова буде приватною. Комісія вважає, що журналіст не повинен використовувати не тільки незаконні методи отримання інформації, від чого застерігає Кодекс, але й такі ж методи її поширення.

Комісія наголошує, що для ретельного з’ясування всіх обставин конфлікту, події журналіст повинен звертатися за коментарем до першоджерела інформації. У даному випадку ведучий телепрограми «Контролер» Ярослав Куц цього не зробив, не взяв номер телефону самого депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського, який причетний до встановлення несправного дитячого майданчика, на якому травмувалася дитина. Журналіст шукав номери телефону в  компаніях, де засновником є депутат Матковський, у нього на квартирі, тільки не в Полтавській міській раді. А номери телефонів депутатів міськради обов’язково є в загальному, організаційному  відділі міськради, а також у чиновника, який організовує засідання постійної комісії, куди входить депутат. Журналіст мав би про це знати. Крім того, як з’ясувала Комісія, посада прес-секретаря депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського є неофіційною, пан Ігор Кужик у трудових відносинах з ним не перебуває.

Виходячи із зазначеного вище, членами Комісії з журналістської етики відзначається приймається рішення про відмову у скарзі щодо порушення статті 15 Кодексу Ігорем Кужиком, у зв’язку з неможливістю оцінювати його дії та слова у відповідності до повноважень Комісії з журналістської етики та Кодексу етики українського журналіста.

Голова Комісії                                                            Андрій Куликов

У телефонному інтерв’ю для телеканалу «Україна» (телепрограма «Контролер», ефір від 1 лютого 2018 року, https://www.youtube.com/watch?v=XaFi1WO5HLY на 21.03 хвилині, повний текст інтерв’ю з 19.56) Ігор Ярославович Кужик, який давав коментар як прес-секретар колишнього мера м. Полтави (нині депутата Полтавської міської ради) Андрія Матковського, на питання журналіста щодо стану дитячих майданчиків міста сказав наступне: «якщо батьки дебіли та ведуть дитину на такий майданчик та не бачать, куди вона спускається, то їм вже нічого не допоможе». Вважаємо, що означений вислів порушує статтю 15 чинного «Кодексу етики українського журналіста», зокрема в такі її частині: «Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики». Оскільки пан Кужик виступав у цьому інтерв’ю як посадова особа, у громадськості також виникає питання чи можна висловлену речником позицію вважати також офіційною позицією депутата Полтавської міської ради Андрія Матковського. З неофіційних джерел стало відомо, що пан Кужик бачив цей сюжет та знає про занепокоєння громадськості неетичним характером висловлювання, але станом на 06 лютого 2018 року жодних офіційних коментарів з цього приводу він не дав Підписантки: Олена Стрельник, активістка ініціативної групи «Батьки за місто для дітей», м. Полтава Анна Ганжа, активістка ініціативної групи «Батьки за місто для дітей», м. Полтава Олена Запорожан, журналістка, мама Надія Труш, журналістка Ірина Твердохліб, регіональна представниця Національної Асамблеї людей з інвалідністю України у Полтавській області Анна Кондра Надія Макаренко, вчителька, мама Юлія Обелець, журналістка, мама

Поділитись