Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Щодо скарги від Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ на відеозапис, розміщений журналісткою Галиною Єреміцею на її сторінці у Фейсбук

Подавач:
Чернівецько-Буковинська єпархія УПЦ
Дата подання:
28.12.2020
Скарга подана на:
Галину Єреміцю
Статті кодексу:
03. Повага до приватного життя, 06. Повнота та об’єктивнсть інформації, 15. Заборона дискримінації, 17. Заборона на незаконну винагороду

Рішення

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики надійшла скарга від Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ на відеозапис, розміщений  журналісткою Галиною Єреміцею на її сторінці у Фейсбуку. 

Автори скарги обурені висловлюванням журналістки на адресу «Московського патріархату» і вважають, що Галина Єреміца «використала своє становище журналіста, працівника засобів масової інформації для розпалювання релігійної ворожнечі».

Скарга не містить точної дати розміщеного відеозапису («в другій половині червня 2020 року в мережі Інтернет віряни побачили відеозапис»).

Заявники посилаються на порушення Кодексу етики:

  • пункту 3 – «Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов’язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом, є вищою, ніж приватні інтереси особи».
  • пункту 6 – «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти і редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».
  • пункту 15 – «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».
  • пункту 17 – «Незаконне отримання журналістом матеріальної винагороди чи будь-яких пільг за виконаний чи невиконаний журналістський матеріал є несумісним із званням журналіста. Журналіст не повинен використовувати службове становище в особистих цілях, з метою наживи, самореклами, у кар’єристських цілях та керуючись прагненням догодити певним силам чи особам . Журналіст не має права використовувати фінансову інформацію до її оприлюднення з метою власного збагачення».

Автори скарги також вбачають у діях журналістки склад кримінального правопорушення.

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

Всебічно вивчивши обставини, яких стосується скарга, Комісія встановила наступне. Відеозапис розміщений сторінці єпархії у Фейсбуку, а на відео зафіксована подія приватного життя Галини Єреміци, не пов’язана з професійною журналістською діяльностю. Посилання на оригінальний допис журналістки автори скарги не надали.

Комісія наголошує, що громадяни України є рівними перед законом, незалежно від того, яку релігію вони сповідують або не сповідують жодної. Розпалювання ворожнечі, образа почуттів віруючих або приписування всій релігійній громаді негативних характеристик неприпустимі. 

Проте розгляд та оцінка приватного життя громадян, а також дописів у соціальних мережах, присвячених приватним подіям, не входять до компетенції Комісії з журналістської етики.

Комісія також не уповноважена на притягнення громадян до кримінальної відповідальності.

Висновок

Комісія з журналістської етики розглядає конфліктні ситуації етичного та професійного характеру, які виникають у журналістському середовищі та між журналістським середовищем і громадськістю у зв’язку із виконанням журналістами свого професійного обов’язку (п. 2.1 Положення про Комісію з журналістської етики).

Комісія з журналістської етики вирішила: відмовити Чернівецько-Буковинській єпархії УПЦ в розгляді скарги на дії Галини Єреміци, пов’язані з оприлюдненням відеозапису на її сторінці у Фейсбуку

Враховуючи суспільну важливість порушеної у скарзі теми, Комісія вважає за необхідне прийняти окрему заяву щодо неприпустимості розпалювання ворожнечі журналістами в соціальних мережах.

Комісія звертає увагу, що скарга містить персональні дані особи (номер і серію паспорта, дату народження). Таке поширення персональних даних без згоди особи є порушенням закону.

Також нагадуємо, що в листопаді 2020 року Комісія прийняла рекомендації для журналістів про використання соціальних мереж:

  • використовувати для професійної діяльності різноманітні інструменти, які надають соцмережі, зокрема вести публічні сторінки, зазначати у дисклеймерах та в описі власних сторінок, що вони є професійними або особистими, застосовувати верифікацію сторінки, обмежувати доступ загальної публіки до сторінок, що використовуються для особистого спілкування;
  • у разі використання особистої сторінки для професійної діяльності змінювати налаштування видимості дописів на різну тематику та обмежувати доступ до особистих дописів для вужчого кола друзів або підписників;
  • утримуватися від використання мови ворожнечі, нецензурної лексики, уникати публічних проявів підтримки тої чи іншої політичної сили;
  • бути зваженими та коректними у дискусіях в мережі, зокрема у коментарях до дописів інших користувачів;
  • більш ретельно, аніж інші користувачі, перевіряти достовірність власних дописів та прагнути неупередженості при створенні дописів, які можуть становити значний суспільний інтерес;
  • пам’ятати, що журналіст має підвищену соціальну відповідальність у порівнянні з іншими користувачами соціальних мереж, та дбати як про власну репутацію, так і про репутацію медіа, в якому журналіст працює.

 

Голова Комісії                                Андрій Куликов

 

Підготовлено у рамках проєкту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США

 

 

 

 

 

 

 

Текст скарги

До Комісії з журналістської етики надійшла скарга від Чернівецько-Буковинської єпархії УПЦ на відеозапис, розміщений  журналісткою Галиною Єреміцею на її сторінці у Фейсбуку. 

Автори скарги обурені висловлюванням журналістки на адресу «Московського патріархату» і вважають, що Галина Єреміца «використала своє становище журналіста, працівника засобів масової інформації для розпалювання релігійної ворожнечі».

Скарга не містить точної дати розміщеного відеозапису («в другій половині червня 2020 року в мережі Інтернет віряни побачили відеозапис»).

Автори скарги також вбачають у діях журналістки склад кримінального правопорушення.

Поділитись