Щодо скарги президента Єреванського прес-клубу Бориса Навасардяна 30 липня 2015

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується ТРК "Україна", ток-шоу «Говорить Україна»
Подавач — Борис Навасардян
Статті кодексу: #6, #0, #10, #15, #0, #0
Рішення комісії 30 липня 2015


Під час вивчення предмету скарги та перегляду відеозапису програми, вияснено, що дійсно у програмі «Говорить Україна», яка вийшла в ефір 18 березня, брали участь представники азербайджанської сторони (троє), а також представник Придністров’я та інші. В ній проводяться паралелі між кримськими подіями і Придністров’ям, Абхазією, Південною Осетією, Нагірним Карабахом. Встановлено також, що  ведучий під час програми  жодного разу не оголошував, що редакція запрошувала до участі у ній і вірменських представників, але вони не прибули. 
Для розгляду скарги КЖЕ також направила письмовий запит до керівництва телеканалу «Україна». У відповіді, яка надійшла 26 березня 2014 року (додаток 2), прес-служба каналу пояснила, що згадана програма не була присвячена безпосередньо Нагірно-Карабахському конфлікту. «Для нас було важливим донести позицію етнічних азербайджанців, яким довелося покинути Нагірний Карабах. Безумовно, ми хотіли почути позицію і вірмен,  які залишилися жити на цій території, але, на жаль, ніхто із запрошених представників діаспори не зміг бути присутнім на програмі» - цитата. Щодо викривлення фактів (стосовно розміру пенсій), то за словами прес-служби каналу, «ця теза прозвучала з вуст одного з учасників програми, які  можуть помилятися» - цитата. 
Водночас прес-служба не прокоментувала звинувачення з приводу того, що під час програми були висловлені образи на адресу вірменського народу, на які вірменська сторона не змогла відреагувати, і не пояснила, чому цього не зробив ведучий. Прес-служба каналу також стверджує, що у своїй роботі журналісти каналу «Україна» керуються передусім принципами журналістської етики і об’єктивності. 

Під час розгляду скарги на засіданні Комісії 24 квітня ц.р. члени Комісії прийшли до висновку, що редакція ток-шоу «Говорить Україна» під час підготовки випуску програми 18 березня на тему «Доля невизнаних держав» порушила частково чи повністю кілька статей Кодексу етики українського журналіста. А саме:
Статтю 6 «Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел».
Статтю 9 «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».
Статтю 10 «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».
Статтю 15 «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».
З огляду на вищесказане, Комісія:
Вважає, що завданням редакції ток-шоу «Говорить Україна» є створення справжнього, а не показного балансу думок, а також подання перевірених фактів, особливо в такій надчутливій темі. 
Розуміючи, що опонувати аргументам однієї сторони етнічного і міждержавного конфлікту буде нікому, редакція ток-шоу  не повинна була приймати  рішення транслювати програму за відсутності другої сторони,  або вжити заходів для дотримання правил журналістської етики включно з коригуванням питань до обговорення.
І оскільки рішення транслювати програму за відсутності однієї зі сторін конфлікту (розуміючи, що опонувати аргументам однієї сторони етнічного і міждержавного конфлікту буде нікому) належало саме редакції ток-шоу, Комісія з журналістської етики висловлює редакційному колективу програми «Говорить Україна» зауваження.

Голова Комісії з журналістської етики                                    Володимир Мостовий
 

У березні 2014 року до Комісії з журналістської етики надійшла заява-скарга Бориса Навасардяна, який звинувачує творців ток-шоу в упередженості, тенденційності та маніпулятивності у тій частині програми від 18.03.14, що була присвячена темі Нагірного Карабаху. 
 
Зокрема, за його словами, по-перше, у програмі взяли участь представники тільки азербайджанської сторони:
 
По-друге, у програмі викривлено факти: в епізоді, що стосується розміру пенсій та у відео-довідці про конфлікт, яка, на думку скаржника, є «вільною інтерпретацією подій». Зокрема, автор сюжету стверджує, що НКР визнала тільки Вірменія, тоді як Вірменія цього не робила. 
 
По-третє, під час випуску програми було завдано образ на адресу вірменського народу, і ніхто не зміг відповісти на ці образи, в тому числі й ведучий.
Коментарі