Щодо публікації «Три сусідки не живуть у мирі між собою» журналістки Емілії Слюсар розміщеній у газеті «Рідний край» за травень 2020 року 17 жовтня 2020

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Журналістка "Рідний край" Слюсар Емілія
Подавач — Білак Лариса Миколаївна
Статті кодексу: #9, #10, #15
Рішення комісії 17 жовтня 2020

Обставини справи:

  1. До Комісії з журналістської етики (далі - Комісія) надійшла скарга на публікацію у газеті «Рідний край» (м. Сторожинець Чернівецької області) під назвою «Три сусідки не живуть у мирі між собою» за авторства Емілії Слюсар, опубліковану у травневому випуску газети.

Скаржниця вважає, що авторкою статті подано не перевірену, не об’єктивну та недостовірну інформацію, думки представлені не збалансовано, а у тексті використані натяки та коментарі, що принижують людську гідність. Цим, на думку скаржниці, авторка матеріалу порушила Кодекс етики українського журналіста, а саме п. 9 (факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного), п. 10 (Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано).

У статті йдеться про те, що: «персонаж на ім’я «Віра Петрівна», з якою я себе ототожнюю, котів «вбивала одразу, а траплялося, що тварина довго мучилася і нам («Вікторії Іванівні») доводилося її виходжувати».

Також, скаржниця зазначає, що авторка статті: «подала до публікації зазначену статтю, не з’ясувавши точку зору протилежної сторони, не перевіривши на об’єктивність та достовірність інформацію, що нею подана до друку. Публікація не містить жодного слова про те, що журналіст зустрілася з опонентом «Вікторії Іванівни» та «Василини Миколаївни», а тому висвітлила інформацію упереджено та недостовірно».

На думку скаржниці «ігноруючи норми журналістської дисципліни, Емілія Слюсар дозволила собі вживання висловів «втратила здоровий глузд», «певні відбитки на поведінці відбулися через те, що 12 років була за кордоном», що є, фактично, кривдними для заробітчан загалом і для мене особисто, та й виходить за межі її професійних знань, журналістської компетентності».

  1. Сама авторка на початку статті зазначає: «Перш, ніж писати цей матеріал до газети, я довго думала: чи, по-перше, потрібно, а, по-друге: чи називати справжні імена діючих героїв. І якщо «по-перше» таки наважилася, то «по-друге» вирішила однозначно: не треба. Причина доволі проста і банальна: люди літнього віку, яких у нашому місті знають усі або майже усі. Тож імена змінені».
  2. Комісія звернулася листом до редакції газети «Рідний край» з проханням надати коментарі щодо вказаної публікації та зазначених у скарзі аргументів. Відповідь від редакції надійшла 02 жовтня 2020 року. У ній редактор ТОВ «Редакція газети «Рідний край» Ярослав Лижник зазначив: «Емілія Слюсар часто виступає з аналогічними публікаціями під рубриками «На життєвих перехрестях», в яких відображає фрагменти нашого повсякдення, де ті чи інші вчинки героїв можуть бути взяті з реального життя. Художньо-публіцистичний твір «Три сусідки не живуть у мирі між собою» саме з розряду таких. У ньому не вказано ні прізвища та ініціалів скаржниці, ані її адреси, як мабуть, і багато чого іншого, що могло б ідентифікувати скаржницю з героїнею статті».

 

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

  1. Ознайомившись із публікацією Емілії Слюсар у газеті «Рідний край» Комісія дійшла висновку, що публікація здійснена у художньо-публіцистичному жанрі. У матеріалі піднімається питання відповідального ставлення до тварин та важливості мирного співжиття між сусідами, поваги один до одного у суспільстві та громаді, незалежно від віку.

Комісія наголошує, що журналісти/-ки, які працюють у даному жанрі, не звільняються від обов’язку дотримуватися правил Кодексу і, як зазначає сама авторка статті, повинні думати про повагу до приватного життя особи та не розголошувати її персональні дані чи вказувати інші ознаки, що можуть її ідентифікувати.

Окрім того, при підготовці публікації у художньо-публіцистичному жанрі необхідно дотримуватись також і інших пунктів Кодексу.

  1. Пункт 9 Кодексу: «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

З публікації випливає, що журналістка підготувала статтю зі слів двох мешканок, які їй зателефонували щоб поскаржитися на Віру Петрівну. Усю подану ними інформацію вона виклала у своїй статті, але не перевірила те, що їй повідомили.

Крім того, інформація викладена таким чином, що читачам важко відокремити факти від припущень. Комісія зауважує, що така відсутність чіткого відокремлення фактів від припущень чи неперевірених суджень може призвести до необґрунтованих звинувачень Віри Петрівни та упередженого ставлення до неї. Що в даному випадку і має місце, адже факти жорстокого поводження з тваринами, чи використання героїнею статті гербіцидів, що завдали шкоди здоров’ю, жодним чином не перевірені та не підтверджені журналісткою, та про це не вказано у публікації.

  1. Пункт 10 Кодексу: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Журналістка не висвітлила точку зору Віри Петрівни на ситуацію, яка склалася між сусідами, та не намагалася із нею зв’язатися.

У випадку, якщо журналістці не вдалось сконстатуватися із Вірою Петрівною - про це потрібно було зазначити у статті. Адже справжнє ім’я Віри Петрівни та адреса особи, яку критикують, була їй відома, як видно із даної статті.

Висновки та рекомендації:

  1. Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у публікації «Три сусідки не живуть у мирі між собою» за авторства Емілії Слюсар, яка розміщена у травневому випуску газети «Рідний край» були допущені порушення п. 9 та 10 Кодексу.

Комісія оголошує редакції газети ТОВ «Редакція «Рідний край» дружнє попередження.

Комісія закликає ретельно підходити до роботи над таким жанром як художньо-публіцистичний твір та рекомендує:

 

Голова Комісії                                                                         Андрій Куликов

 

Рішення підготовлено у рамках проєкту за підтримки МФ "Відродження"

СКАРГА

В одному з випусків газети «Рідний край» (ТОВ «Редакція газети «Рідний край», м.Сторожинець Чернівецької області вул.Чернівецька, 6,а), що виходить тижневим тиражем в 4038 примірників, за травень 2020 року було опубліковано матеріал під назвою «Три сусідки не живуть у мирі між собою» за авторства Емілії Слюсар.

Ознайомившись з публікацією, я змогла ідентифікувати, як пише автор «впізнати», себе за рядом обставин, а саме дійсно:

- тривалий час я перебувала на тимчасових заробітках за межами України (12 років);

- в мене існує конфлікт з двома сусідками щодо тримання ними котів в багатоквартирному будинку, власники яких мають присадибні ділянки;

- такі тварини є у всіх, окрім мене;

- в мене є дорослий син, який з огляду на мій похилий вік змушений мене утримувати;

- я доглядаю за своєю присадибною ділянкою і обробляю її від шкідників засобами, придбаними в спеціалізованому магазині; -після обробітку землі дві сусідки викликали поліцію, однак до мене за відсутності підстав будь-які заходи законодавчого примусу не застосовувались.

Вважаю, що автор такої статті Емілія Слюсар допустила порушення норм Кодексу етики українського журналіста (далі – Кодексу) за наступних обставин:

- згідно ст. 9 Кодексу факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення. Разом з тим, згідно ст. 26 ч.3 п.2 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» журналіст зобов’язаний подавати для публікації об’єктивну і достовірну інформацію. В той же час, автор в зазначеній статті ствердно зазначає, що персонаж на ім’я «Віра Петрівна», з якою я себе ототожнюю, котів «вбивала одразу, а траплялося, що тварина довго мучилася і нам («Вікторії Іванівні») доводилося її виходжувати».

За дії пов’язані, з жорстоким поводженням з тваринами, законодавець встановив відповідальність, передбачену ст.299 Кримінального кодексу України та ст.89 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Разом з тим, в публікації відсутні об’єктивні дані про притягнення персонажу на ім’я «Віра Петрівна» до відповідальності. До речі, за своє 80-ти річне життя я жодного разу до будь-якої юридичної відповідальності також не притягалася. В статті міститься твердження і про те, що «Віра Петрівна» «зовсім втратила здоровий глузд», «що робити бідолашним, якщо з них відверто знущаються та вбивають на їхніх очах ні в чому не винних котів», а також порівняння «мого» персонажу з людиськами в негативному значенні, що знову ж таки, є упередженими, не обґрунтованими та принижують людську гідність;

- як слідує з приписів ст.10 Кодексу точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Діючи в протиріч вищевказаній нормі, Емілія Слюсар подала до публікації зазначену статтю, не з’ясувавши точку зору протилежної сторони, не перевіривши на об’єктивність та достовірність інформацію, що нею подана до друку. Публікація не містить жодного слова про те, що журналіст зустрілася з опонентом «Вікторії Іванівни» та «Василини Миколаївни», а тому висвітлила інформацію упереджено та недостовірно; -згідно ст.14 цього ж Кодексу журналісту необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики.

Знову ж таки, ігноруючи норми журналістської дисципліни, Емілія Слюсар дозволила собі вживання висловів «втратила здоровий глузд», «певні відбитки на поведінці відбулися через те, що 12 років була за кордоном», що є, фактично, кривдними для заробітчан загалом і для мене особисто, та й виходить за межі її професійних знань, журналістської компетентності. З огляду на зазначене, прошу прийняти мою скаргу до розгляду, за результатами чого вирішити питання про застосування до журналіста газети «Рідний край» заходів впливу, передбачених ст.19 Кодексу етики українського журналіста.

Додаток: копія публікації 24.07.2020 Л.М.Білак

Коментарі