Щодо публікації Інтернет-видання «Рівненські новини» про конфлікт енергопостачальника з Володимирецькою селищною радою 11 листопада 2020

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Інтернет-видання «Рівненські новини»
Подавач — Затірка Людмила Петрівна
Статті кодексу: #10, #9
Рішення комісії 11 листопада 2020

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики надійшла скарга від Затірки Людмили Петрівни на дії Інтернет-видання «Рівненські новини» (реєстраційний № 54)

Авторка звернення посилається на публікацію 800 будинків у Володимирці можуть залишитись без електропостачання. На думку авторки скарги, у матеріалі видання представлена точка зору лише однієї сторони - ПрАТ "Рівнеобленерго", без коментаря будь-кого з уповноважених представників іншої сторони - Володимирецької селищної ради, - що є ознаками порушення Кодексу етики українського журналіста.

На запит, відправлений до редакції «Рівненські новини», Комісія з журналістської етики відповіді не отримала.

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

Форма подачі інформації у зазначеній публікації не притаманна редакційним матеріалам і більше схожа на лист юридичного підрозділу підприємства до свого контрагента. На користь такого висновку говорять вирази на кшталт «наші працівники так і не були допущені до обладнання селищної ради» (очевидно, не працівники редакції «Рівненських новин», а працівники ПрАТ «Рівнеобленерго»). Текст переобтяжений абревіатурами, юридичними термінами та спеціальною лексикою, що теж вказує на його походження з юридичного департаменту місцевого обленерго.

Оформлюючи, по суті, заяву юристів підприємства у вигляді новини, Інтернет-видання «Рівненські новини» знехтувало журналістськими стандартами подачі збалансованої інформації.

У заголовку та в тексті містяться оціночні судження, які не відділені від фактів і цитат. Прикладом такого оціночного судження є речення: «Складається враження, що Володимирецький селищний голова Осмолович О.Г. усілякими способами затягує вирішення питання встановлення лічильників на комерційні межі, посилаючись на незгоду з тлумаченням нормативних документів, якими у своїй діяльності керується оператор системи розподілу (ПрАТ «Рівнеобленерго»).

Аргументи та факти наведені тільки однією стороною конфлікту і займають 100% тексту.

Текст публікації не містить посилання на джерело інформації.

Згідно з пунктом 10 Кодексу, «точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».

Згідно з пунктом 9 Кодексу, «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».

Відповідно до положень Кодексу етики українського журналіста, публікація повинна містити точки зору ПрАТ «Рівнеобленерго» і представника Володимирецької селищної ради (у співмірних обсягах), а також опціонально – коментар експерта, третьої незалежної сторони.

У такому вигляді стаття «800 будинків у Володимирці можуть залишитись без електропостачання» створює можливості для маніпуляції громадською думкою, очевидно, з метою публічного тиску на Володимирецьку селищну раду в інтересах ПрАТ «Рівнеобленерго». І навіть якщо факти відповідають дійсності, читач не отримує шансу зробити власні висновки або об’єктивно оцінити ризики для свого життя і здоров’я.

Висновок та рекомендації

Враховуючи вищевикладене, Комісія вбачає ознаки порушення пунктів 9 і 10 Кодексу етики в публікації Інтернет-видання «Рівненські новини» під назвою «800 будинків у Володимирці можуть залишитись без електропостачання». Не маючи підстав говорити про умисне порушення журналістських стандартів, Комісія вказує на недотримання положень Кодексу і висловлює редакції дружнє попередження.

Звертаємо увагу на те, що професійні стандарти вимагають:

  • подання збалансованої інформації в інтересах читача;
  • обов’язкового надання можливості висловитися стороні, яка була піддана критиці;
  • відокремлення фактів і цитат від суджень;
  • поваги до права читача на отримання об’єктивної інформації, яка не може бути замінена поглядом однієї комерційної компанії.

Комісія з журналістської етики також рекомендує журналістам під час публікації матеріалів, заснованих на офіційних повідомленнях органів влади, правоохоронних органів чи приватних компаній, вказувати на джерело інформації і та подавати цитати з пресрелізів. Видавати пресрелізи за редакційні матеріали неприпустимо.

 

Голова Комісії                                         Андрій Куликов

 

Рішення по скарзі підготовлено за підтримки проекту "Посилення саморегулювання українських медіа", що виконується Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Уряду Норвегії, Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії, Сполучених Штатів Америки.

Звинувачується Інтернет-видання "Рівненські новини"

Подавач — Затірка Людмила Петрівна

Статті кодексу: #10

У матеріалі видання представлена точка зору лише однієї сторони - ПрАТ "Рівнеобленерго", без коментаря будь-кого з уповноважених представників іншої сторони - Володимирецької селищної ради. https://www.rivnenews.com.ua/2020/08/07/800-budynkiv-u-volodymyrtsi-mozhut-zalyshytys-bez-elektropostachannia/

Коментарі