Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Щодо публікацій Інтернет-видання «0629.com.ua» стосовно української армії

Подавач:
Тетяна Хома
Дата подання:
17.03.2021
Скарга подана на:
Інтернет-видання «0629.com.ua»
Статті кодексу:
15. Заборона дискримінації

Рішення

Опис ситуації

До Комісії з журналістської етики 26 лютого 2021 року надійшла скарга Тетяни Хоми на матеріали Інтернет-видання «0629.com.ua» «ЛГБТ на війні. Як вони захищають країну від російської агресії», що був опублікований 16 лютого 2021 року і доступний за посиланням: https://www.0629.com.ua/news/3024093/lgbt-na-vijni-ak-voni-zahisaut-krainu-vid-rosijskoi-agresii, та «В Мариуполе врач назвала военных “убийцами” и попросила говорить по-русски», що був опублікований 25 лютого 2021 року і доступний за посиланням: https://www.0629.com.ua/news/3033821/v-mariupole-vrac-nazvala-voennyh-ubijcami-i-poprosila-govorit-po-russki.  

У першому матеріалі йдеться про презентацію ветеранського об’єднання «Військові ЛГБТ», що відбулася у Маріуполі. Журналістка розповідає про презентацію чотирма представниками та представницями об’єднання документального фільму про долю ЛГБТ-військових, що є учасниками українсько-російської війни, а також їх досвід камінг-аутів, цькування та прийняття співслужбовцями їх гендерів.

У другому матеріалі видання відтворює подібний матеріал іншого Інтернет-видання, «Обозреватель», який базується на пості у Facebook колишньої журналістки, Олени Білозерської. У цьому пості вона відтворила історію свого співслужбовця про те, що місцева лікарка назвала при прийомі його дружину «дружиною вбивці», а також розмістила фото лікарки та її місце роботи. В публікації Інтернет-видання «0629.com.ua» окремо наводиться коментар керівниці комунального підприємства, у якому працює лікарка, у якому йдеться про публічне вибачення лікарки, а також про її відсторонення від виконання обов’язків на час проведення службового розслідування.

На думку заявниці, у згаданих вище матеріалах містяться елементи дискредитації Збройних Сил України. З огляду на це, Комісія зосередиться на аналізі відповідності матеріалів пункту 15 Кодексу етики українського журналіста.

Відповідні етичні стандарти

Пункт 15 Кодексу етики українського журналіста: «Ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання. Вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу. Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики».

Щодо порушень вимог пункту 15 Кодексу

У країні, що перебуває у стані війни, питання довіри до представників армії, що захищають державні кордони, є важливим. І хоча медіа не мають замовчувати факти надмірної жорстокості власних збройних сил, зокрема вчинення ними військових злочинів та злочинів проти людства, але вони загалом мають утримувати і від дискредитації захисників. Така дискредитація часто набуває ознак мови ворожнечі, поширення якої (варто згадати відомий фейк про розіп’ятого хлопчика у Слов’янську) стало черговим приводом для подальшого розпалювання війни на Сході України.

Поширення такої мови ворожнечі заборонене абсолютно, як на рівні законодавства, так і на рівні журналістських стандартів. В той же час, у матеріалах, які є предметом розгляду в рамках цієї скарги, дискредитації військових, яка могла б бути прирівняною до мови ворожнечі, немає. У першому матеріалі порушується тематика ЛГБТ-людей та їх служби у збройних силах. Попри те, що участь ЛГБТ у військових діях все ще залишається темою, некомфортною для значної частини публіки, завдання медіа якраз і полягає у тому, щоб доносити нормальність цього до своєї аудиторії. Справді, у матеріалі йдеться про те, що не всі однослужбовці були готові прийняти камінг-аути героїв матеріалу. Втім, ані це, ані сама наявність ЛГБТ в армії не можуть свідчити про її дискредитацію чи про розпалювання ворожнечі.

У другому матеріалі, що побудований на дописі Олени Білозерської в Facebook, відображена історія про маріупольську лікарку, яка назвала дружину розвідника «дружиною вбивці». Так, справді, у окремих контекстах цей вираз міг би дискредитувати армію та стверджувати про поширення виданням мови ворожнечі. Втім, у цьому випадку видання не стало на сторону лікарки, а збалансовано подало матеріал, надавши інформацію про критику лікарки у коментарях під постом Олени Білозерської, а також опублікувавши коментар очільниці підприємства, на якому працює лікарка. Описувати такі випадки в медіа варто та потрібно, оскільки саме медіа мають виступати майданчиком для обговорення того, чи є припустимим відповідне таврування у суспільстві.

Проаналізувавши два матеріали, Комісія доходить висновку, що порушень Кодексу Інтернет-видання не допустило, а, навпаки, підняло у своїх матеріалах низку суспільно важливих тем, які мають обговорюватися в дискусії щодо ролі Збройних Сил України у сучасному суспільстві.

Висновок та рекомендації

Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у матеріалах Інтернет-видання «0629.com.ua» «ЛГБТ на війні. Як вони захищають країну від російської агресії», що був опублікований 16 лютого 2021 року, та «В Мариуполе врач назвала военных “убийцами” и попросила говорить по-русски», що був опублікований 25 лютого 2021 року, немає порушень вимог Кодексу етики українського журналіста.

Під час висвітлення тематики, пов’язаною з Збройними Силами України, Комісія рекомендує:

  • уникати мови ворожнечі, що спрямована на дискредитацію військових;
  • дотримуватися балансу в матеріалі у тому випадку, коли дії військових підлягають критиці;
  • не замовчувати теми, що можуть бути сприйняті у суспільстві як некомфортні, зокрема ЛГБТ та збройні сили, вчинення військовими злочинів, корупція у збройних силах тощо, в той же час дотримуючись стандартів журналістської етики при висвітленні відповідних тем.

                        Голова Комісії                                                        Андрій Куликов

 

Підготовлено у рамках проєкту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США

Текст скарги

До Комісії з журналістської етики 26 лютого 2021 року надійшла скарга Тетяни Хоми на матеріали Інтернет-видання «0629.com.ua» «ЛГБТ на війні. Як вони захищають країну від російської агресії», що був опублікований 16 лютого 2021 року і доступний за посиланням: https://www.0629.com.ua/news/3024093/lgbt-na-vijni-ak-voni-zahisaut-krainu-vid-rosijskoi-agresii, та «В Мариуполе врач назвала военных “убийцами” и попросила говорить по-русски», що був опублікований 25 лютого 2021 року і доступний за посиланням: https://www.0629.com.ua/news/3033821/v-mariupole-vrac-nazvala-voennyh-ubijcami-i-poprosila-govorit-po-russki

Поділитись