Зустрілися з непрофесійними діями журналістів? Подайте скаргу

Рішення Комісії з журналістської етики щодо публікації на інтернет ресурсі Zaxid.net від 13 квітня 2019 року 22 липня 2019

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується інтернет видання Zaxid.net
Подавач — ДП «Жовківське лісове господарство»
Статті кодексу: #6, #10
Рішення комісії 22 липня 2019

До комісії з Журналістської Етики надійшла скарга від ДП «Жовківське лісове господарство», датована 18 квітня 2019 року та підписана Муравською Г.В., прес-секретаркою цього держпідприємства.

Пані Галина Муравська скаржиться на інтернет видання Zaxid.net та на журналіста, блогера Андрія Дрозду за те, що в опублікованому 13 квітня 2019 року матеріалі «На Львівщині через конфлікт із «чорними» лісорубами багатодітній матері спалили стайню з худобою» журналіст Андрій Дрозда подає одну думку однієї сторони – потерпілої О.Масловської, яка «стверджує, що причиною підпалу міг бути конфлікт із посадовцями місцевого Соснівського лісництва, на території якого здійснюються нелегальні вирубки». І далі: «У нас масово вирубують ліс. Дерева зрізають попри саму землю, а тоді маскують пеньки мазутом і попелом. Я не раз піднімала це питання, тому мені вирішили отак відплатити», - розповіла жінка».

На думку авторки скарги, кореспондент не перевірив цю інформацію, не взяв коментаря ні в керівництва державного підприємства «Жовківське лісове господарство», ані в працівників Соснівського лісництва, яке є його структурним підрозділом. А виходячи із заголовку, журналіст заздалегідь називає працівників Соснівського лісництва «чорними лісорубами».

Комісія виходить з того, що повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіо матеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, прес-служб та інших джерел. Це є одним із базових положень Кодексу етики українського журналіста (п.6).

Журналіст має право на оціночні судження та припущення. Це гарантує йому базовий закон «Про інформацію» (ст.30). Разом із тим Комісія вважає: висловлюючи припущення про незаконні дії певних осіб підприємства, журналіст мав би зробити все належне для перевірки такої інформації, щоб надалі спростувати її чи підтвердити. Якщо обсяг інформаційного повідомлення не дозволяє цього зробити, то журналіст мав би хоча б навести посилання на інші публікації, де підтверджується «масовість і незаконність» рубок лісу. Також потрібно було більш чітко, повністю, наводити кваліфікацію кримінального правопорушення, щоб ні скаржник, ані читач, не сумнівався, що було скоєно саме підпал господарства жінки.

Дана публікація ґрунтується лише на позиції однієї сторони – потерпілої жінки Масловської. При цьому не подано коментар працівників Соснівського лісництва чи їх керівництва – посадовців ДП «Жовківське лісове господарство, які, за припущенням журналіста, можуть бути причетними до скоєння кримінального правопорушення.

Комісія вважає, що при висвітленні конфлікту слід було подати думку не тільки потерпілої, але протилежної сторони, яка стала об’єктом критики. Цього вимагає Кодекс етики українського журналіста, де зазначено: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано» (п.10). Журналіст всього цього не зробив. І на запитання Комісії не дав відповіді, чому він так вчинив. На думку Комісії, не може слугувати виправданням його дій позиція головного редактора інтернет-видання «Zaxid.net» Олега Ониська, висловлена Комісії, про те, що «це - оперативна новина, журналіст просто не встиг перевірити інформацію, взяти думку протилежної сторони, але видання готове її надати в іншій інформації».

Виходячи із вище зазначеного, Комісія приходить до висновку, що журналіст Андрій Дрозда та інтернет-видання Zaxid.net порушили норми Кодексу етики українського журналіста (п.6, 10) і виносить рішення у формі дружнього попередження.

Комісія рекомендує журналістам і засобам масової інформації не забувати, що повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію є їх найпершим обов’язком, від якого вони не можуть бути звільнені за жодних обставин.

Комісія також наголошує, що у новинних матеріалах, повідомленнях журналісти повинні утримуватись від власних оцінок, припущень щодо фактів та подій, які вони висвітлюють. А якщо вже вдаються до цього, то повинні надавати можливість висловитись іншим учасникам події, а найперше тим, які стали об’єктом критики, та експертам, котрі можуть надати фахову та неупереджену оцінку того, що відбулося.

Голова Комісії                                                                                                      Андрій Куликов

 

До комісії з Журналістської Етики надійшла скарга від ДП «Жовківське лісове господарство», датована 18 квітня 2019 року та підписана Муравською Г.В., прес-секретаркою цього держпідприємства. Пані Галина Муравська скаржиться на інтернет видання Zaxid.net та на журналіста, блогера Андрія Дрозду за те, що в опублікованому 13 квітня 2019 року матеріалі «На Львівщині через конфлікт із «чорними» лісорубами багатодітній матері спалили стайню з худобою» журналіст Андрій Дрозда подає одну думку однієї сторони.

Коментарі