Подати скаргу
Закрити пошук
Статус рішення:
Немає порушення

Про поширення недостовірної інформації

Подавач:
Соколов О.О та Соколов О.А.
Дата подання:
17.10.2017
Скарга подана на:
Телеканал "UA:Суми
Статті кодексу:
06. Повнота та об’єктивнсть інформації, 09. Відокремлення фактів від припущень, 10. Представлення точки зору опонентів

Рішення

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо скарги Соколов О.О та Соколов О.А. на телеканал “UA:Суми

18 вересня 2017 року до Комісії з журналістської етики від Соколова Олега Анатолійовича та Соколова Олександра Олеговича надійшла колективна скарга на проект журналістських розслідувань «Під прицілом», який готує Філія ПАТ НСТУ «Сумська регіональна дирекція» («UA:Суми»).

Скаржники вважають, що під час підготовки програми «Під прицілом» – «Видавці коммайна», яка вийшла в ефір у серпні 2017 року, автори програми порушили пункти 6, 9 та 10 Етичного кодексу українського журналіста (щодо права громадськості на повну та об’єктивну інформацію; відокремленості фактів, суджень та припущень одне від одного у матеріалах; та збалансованої представленості точок зору тих, хто став об’єктом журналістської критики).

Комісія з журналістської етики вважає необхідним зазначити, що до її компетенції не входить проведення власного розслідування з метою підтвердження або спростування усіх фактів та доказів, що використовуються в журналістських розслідуваннях. Відповідальність за достовірність усіх фактів та доказів, представлених громадськості у журналістському розслідуванні, лежить виключно на авторах журналістських розслідувань. Комісія з журналістської етики перевіряє лише дотримання етичних та професійних правил щодо збору та поширення фактів, доказів, суджень та припущень, що використовуються  в журналістському розслідуванні.

Розглянувши скаргу та пояснення редакції програми «Під прицілом», Комісія з журналістської етики прийшла до висновку, про наступні порушення Етичного кодексу українського журналіста:

  • Пункту 6: повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста.

Деякі факти, які не підтверджують лінію розслідування, залишились не розкритими або не прокоментованими.

  • Пункту 9: факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного.

Переглянувши сюжет та отримавши пояснення редакції програми, КЖЕ встановила, що деякі припущення авторів сюжету про належність ТОВ «ІКС-Прес» скаржникам (Олегу та Олександру Соколовим) виглядають як факти, хоча не мають документального або іншого ґрунтовного підтвердження. На думку КЖЕ, така інформація може бути представлена лише як обґрунтоване належним чином припущення, про що має бути повідомлена аудиторія програми.

  • Пункту 10:   точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано.

На думку Комісії, в сюжеті «Під прицілом» – «Видавці коммайна» недостатньо розкрита позиція Соколових, їм не надано достатню можливість пояснити або заперечити висунуті їм звинувачення у привласненні комунального майна.

Зважаючи на це, Комісія з журналістської етики, в межах визначених Положенням про Комісію повноважень, виносить авторам програми «Під прицілом» – «Видавці коммайна» дружнє попередження та нагадує журналістам на необхідності слідувати етичним та професійним стандартам в будь-якій ситуації, у тому числі і під час проведення журналістського розслідування. Враховуючи специфіку цього жанру, Комісія рекомендує:

  1. Чітко і недвозначно відділяти в матеріалах доведені факти від припущень та версій.

  2. Не приховувати від аудиторії факти або свідчення, які можуть суперечити основній лінії розслідування. Докладати максимум зусиль для перевірки таких фактів, отримання підтверджень з різних джерел, не пов’язаних між собою. Якщо знайти незалежні підтвердження не вдається, аудиторія має бути поінформована про це. Чесність перед аудиторією лише підсилює довіру до роботи журналіста.

  3. Дотримуватись балансу в матеріалі, надаючи тим, хто піддається критиці, достатню можливість надати пояснення або заперечити висунуті звинувачення. Якщо дотримання такого балансу ставить під загрозу проведення розслідування через можливий тиск,  погрози або іншу небезпеку для журналістів-розслідувачів, таке право має бути надано тим, хто піддався критиці, відразу після виходу матеріалу.

Голова Комісії                                                                                                                        Андрій Куликов

Текст скарги

Повний текст скарги – у доданих файлах

Поділитись