Мая Голуб проти ТРК «Аверс» 19 березня 2018

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується ТРК «Аверс»
Подавач — Мая Голуб
Статті кодексу: #8, #0
Рішення комісії 19 березня 2018

Рішення Комісії з журналістської етики

щодо скарги Маї Голуб проти ТРК «Аверс»

 

До Комісії з журналістської етики (КЖЕ) надійшло письмове звернення представниці Інституту масової інформації у Волинській області Маї Голуб щодо сюжету луцької ТРК «Аверс», який вийшов 26 вересня 2017 року в рамках випуску новин "На часі" (початок – 06:06).

Заявниця скаржиться, що у цьому сюжеті журналістка ТРК «Аверс» Наталія Поліщук, ставлячи запитання народному депутату України Ігорю Лапіну, послалася на слова журналістки Громадського Анастасії Станко, які та нібито не говорила.

Зокрема, працюючи над сюжетом, Наталія Поліщук прийшла за коментарем до Ігоря Лапіна, який у 2014 році керував ротою в батальйоні «Айдар», а після АТО був обраний народним депутатом за мажоритарним округом від міста Луцька. Журналістка хотіла дізнатися у депутата, чи займався він у 2014 році мародерством у с. Стукалова Балка під Луганськом (зараз під контролем самопроголошеної т. зв. «ЛНР») і чи причетний він до пограбування дачі екс-комуніста Спиридона Кілінкарова.

Так, у вищезгаданому сюжеті журналістка ТРК «Аверс» Наталія Поліщук заявила Ігореві Лапіну: «Настя Станко надала нам інтерв’ю про те, що люди у Стукаловій Балці називали вас конкретно, що ви займалися мародерствами», посилаючись на інтерв’ю, яке Анастасія Станко раніше дала телеканалу «Аверс».

У коментарі «Аверсу» 14 вересня 2017 року Анастасія Станко зазначила: «Говорили насправді багато різних речей, що так,  Лапін це курував. І, до речі, чоловік, який є у нас в сюжеті, теж звинувачує, що Лапін забрав якісь його речі.. Але я не можу сказати, що він курував якісь мародерські погроми, я не чула цього ні разу від бійців його батальйону, я ні разу не бачила цього, але натомість я бачила кілька разів, як Зола (позивний І.Лапіна – КЖЕ) воював».

З огляду на це Комісія з журналістської етики не вбачає порушення статті 8 Кодексу етики українського журналіста у передачі слів журналістки Громадського телебачення А.Станко журналісткою ТРК «Аверс» Н.Поліщук.

Проте не можна не відзначити той факт, що цитовані слова А. Станко були частково вирваними з загального контексту її коментаря (друга частина якого вже стосувалася особистого бачення та коментування ситуації, а не переказ слів місцевих жителів - чому передувало навідне питання від журналістки Н. Поліщук з приводу слів місцевих жителів), що є недопустимим у здійсненні журналістами своєї діяльності та може ставити під сумнів незалежність та незаангажованість медіа у висвітленні конкретного питання (особливо з політичним підтекстом).

Спираючись на вищезазначене, Комісія з журналістської етики вважає наведені у скарзі обставини та звинувачення у недотриманні Етичного кодексу недостатньо обґрунтованими для прийняття рішення щодо суб’єктів скарги у вигляді однієї з передбачених Положенням про Комісію форм реагування, та зазначає відсутність порушень статті 8 Кодексу у частині редакційної обробки матеріалів, яка викривляє чи фальсифікує зміст, а саме відсутність подачі слів з коментаря А. Станко, які б не мали місце у вказаному коментарі. Разом з тим рекомендує журналістам та медіа уникати ситуацій вибіркового цитування та подання неповної інформації з отриманих коментарів, у тому числі і задля забезпечення стандартів повноти та балансу матеріалів.

 

Голова КЖЕ                                                                                Куликов А.В.

 

Добрий день!

Я – представниця Інституту масової інформації у Волинській області звертаюсь до Вас із зверненням  щодо сюжету ТРК «Аверс».

У сюжеті луцького телеканалу «Аверс» коментар журналістки «Hromadske.ua» Анастасії Станко переказали по-своєму: «Аверс» озвучив те, чого Анастасія Станко ніколи не казала. Тут посилання на сюжет, оприлюднений в YouTube 26 вересня 2017 року https://www.youtube.com/watch?v=-TKG0C0EvN0  

У сюжеті журналістка ТРК «Аверс» Наталка Поліщук прийшла до народного депутата України Ігоря Лапіна за коментарем, щоб запитати його, чи займався він у 2014 році мародерством у с. Стукалова Балка під Луганськом (зараз під контролем самопроголошеної т. зв. «ЛНР»).

Конкретніше йшлося про дачу екс-комуніста Спиридона Кілінкарова. Лапін на той час керував ротою в батальйоні «Айдар», а після АТО був обраний народним депутатом за мажоритарним округом від міста Луцька. У розмові з нардепом журналістка посилалася на слова Анастасії Станко, які вона не говорила.

Анастасія Станко у коментарі «Аверсу» зазначила, що не може підтвердити, що Ігор Лапін курував якісь мародерські погроми. Не чула ні разу про це ні від бійців, ні від інших, не бачила такого сама. Вона знає, що Ігор Лапін (позивний Зола) воював на передовій та біля передової.

Однак  у вищезгаданому сюжеті журналістка ТРК «Аверс» Наталка Поліщук Ігореві Лапіну заявила: «Настя Станко надала нам інтерв’ю про те, що люди називали вас конкретно, що ви займалися мародерствами у Стукаловій Балці. Вони так само є сепаратистський канал?».

Перед цим нардеп  Ігор Лапін стверджував, що «Аверс» співпрацює з сепаратистами. Сказав журналістці, що інтерв’ю не дає, і якщо є бажання його провести, то очікує на письмове звернення.

Не лише я, а й інші медіа-юристи та медіа-експерти вважають, що журналістка ТРК «Аверс»  порушила журналістську етику.  

Детально ситуацію, що склалася  із ТРК «Аверс», я описала у блозі на сайті Інституту масової інформації :

http://imi.org.ua/blogs/informatsijne-manipulyuvannya-yak-telekanal-avers-perekazav-slova-zhurnalistky-hromadske-tv/

Відповідно до ст. 8 Етичного кодексу українського журналіста, редакційна обробка матеріалів, включаючи знімки, текстівки, заголовки, відповідність відеоряду та текстового супроводу тощо, не повинна фальсифікувати зміст.

У цій ситуації із журналісткою «Громадського телебачення» Анастасією Станко домовлявся «Аверс» про одне, а розмова вийшла про інше. Але найгірше те, що у сюжеті ТРК «Аверс» переказали слова, посилаючись на слова журналістки, які вона не говорила.

На мою думку, такі дії порушують журналістські стандарти. Так не повинно бути. Всі журналісти мають дотримуватись у роботі етичного кодексу, а не переходити межі дозволеного.

Буду вдячна за висновок  Комісії з журналістської етики щодо сюжету ТРК «Аверс», де слова Анастасії Станко переказали по-своєму.

Прошу відповісти на мою електронну пошту mayagolub@gmail.com  

 

З повагою, Мая Голуб

 
Коментарі