10 рекомендацій для журналістів щодо гендерного балансу 22 листопада 2017

Членкиня КЖЕ, директорка Інституту масової інформації

 

 1. Порахуйте – а ви в своєму ЗМІ точно рівномірно залучаєте жінок і чоловіків? Зверніть увагу і на теми: ви писали (знімали, запрошували на ефір) чоловіків-лікарів, вихователів чи кулінарів – і жінок-правниць чи економісток? Визначте теми, в яких у вашому ЗМІ повністю відсутні чи присутні жінки або чоловіки.
 2. Будьте сучасними. Жінки цілком можуть професійно говорити не лише про особисте життя, кулінарію, дім, сім’ю, але і про економіку, політику, право, космос, технології, АТО, міжнародні відносини, і все на світі. Так само, як і чоловіки абсолютно здатні професійно говорити про кулінарію, родину, дітей, зовнішність, особисті стосунки тощо.
 3. Пам’ятайте про цільову аудиторію: ви робите матеріали для жінок у тому числі. Нагадаємо, що згідно даних Держкомстату, станом на 2017 рік в Україні 53,6% населення – це жінки. Тому намагайтесь балансувати свій контент за гендерним принципом.
 4. Нагадуйте своїй аудиторії, що і жінки, і чоловіки разом беруть участь – і несуть відповідальність – за економічний, соціальний і політичний розвиток України як європейської демократичної держави.
 5. Уникайте стереотипів: найпоширеніші – жінка «домогосподарка», «матуся», «берегиня», «красуня», «жертва». Якщо є сумніви, чи піддалися ви дії стереотипу, чи ні - підставте у матеріал замість жінки чоловіка. Якщо ріже око, значить щось не те.
 6. Не перетворюйте жінку на предмет чи ілюстрацію. Всі люди – особистості, і в кожного свої уподобання, свій розум і свій характер. Перевірка така сама, як в п.5: підставте в матеріал на місце жінки чоловіка.
 7. Робіть жінок видимими в соціальному житті. А для цього - запускайте фемінітиви, тобто, спеціальну лексику для позначення звань, посад, титулів, статусу жінок, про яких йдеться.  Таким чином ви показуєте, що жінки мають рівні права з чоловіками, і можуть обіймати посади, які раніше стереотипно вважаються «нежіночими».
 8. Міняйте світ на краще. Привертайте публічну увагу до проблем насилля щодо жінок, до питань економічної нерівності, трафікінгу тощо. Ви – четверта влада, і можете справді змінити чиєсь життя.
 9. Йдіть знизу вверх, якщо ви журналіст/-ка. Вас непозбувно бентежить несправедливість у представленості жінок і чоловіків у вашому ЗМІ? Йдіть до свого керівництва, ініціюйте збори редакції, пропонуйте затвердити гендерно-чутливу редполітику, і добивайтесь підтримки колективу і керівництва. Без зобов’язань на рівні менеджменту, досить складно впроваджувати баланс в ЗМІ системно.
 10. Йдіть зверху вниз, якщо ви медіа-менеджер/-ка. Займайтеся освітою своїх журналістів, проведіть в редакції тренінг з гендеру, запустіть словничок, нагадуйте на планірках про експерток і героїнь, і просто час від часу оцінюйте гендерний баланс в своєму ЗМІ. І показуйте приклад самі – рольові моделі, приклад лідерів, ще ніхто не відміняв.
   
Коментарі