Щодо епізоду з новин телеканалу Україна про ДТП за участі Антона Желепи 19 October 2020

Вирішена
Текст скарги
Звинувачується Телеканал «Україна»
Подавач — Комісія з журналістської етики
Статті кодексу: #3, #10
Рішення комісії 21 October 2020

До Комісії з журналістської етики (далі - Комісія) надійшла скарга на епізод із випуску новин від 13 липня 2020 року о 19год на телеканалі «Україна». Епізод стосується смертельного ДТП за участі Антона Желепи.

У скарзі йдеться про втручання журналістів у приватне життя особи, а також недотримання балансу думок, що є порушенням пунктів 3 та 10 Кодексу етики українського журналіста (далі – Кодексу).

Скаржник зазначає, що журналіст, «щоб зібрати коментарі до сюжету пішов до сусідів, чим втрутився у приватне життя людини. Сусіди дали свої оціночні судження щодо дій Антона Желепи, натомість він не мав можливості виправдатися – чим порушений стандарт балансу думок. Журналіст теж дає свою оцінку людини через слова сусідів».

 1. Комісія звернулася з листом до телеканалу «Україна" з проханням надати коментарі щодо вказаного епізоду новин та зазначених у скарзі аргументів. Відповідь від редакції надійшла 28 вересня 2020 року. У ній директор ТОВ ТРК «Україна» В. Корогод зазначив: «Враховуючи суспільний резонанс та соціальну значущість теми, було ухвалено рішення про її висвітлення. Слід зауважити, що під час створення сюжету журналістами, було дотримано принципи об’єктивного журналістського підходу – надано можливість висловити всім сторонам, окрім Антона Желепи, оскільки він на момент зйомки сюжету перебував в обласній клінічній лікарні швидкої допомоги під охороною, про що було повідомлено представником прокуратури Ігорем Резумеєм».

Відповідні етичні стандарти та їх дотримання

 1. Епізод із сюжету новин телеканалу «Україна" від 13 липня 2020 року, який вийшов о 19 год, висвітлює події смертельної ДТП під Києвом, внаслідок якої загинуло 4 осіб. Водій автомобіля «Mercedes-Benz GL 250D», перебуваючи у стані алкогольного сп’яніння, рухаючись по проїзній частині Столичного шосе протаранив «Hyundai Tucson», у салоні якого перебувала сім’я з 5 осіб.
 2. Водієм автомобіля виявився Антон Желепа, який на місці події назвав своє прізвище та ім’я, а також у сюжеті висвітлюється процедура отримання тесту на алкогольне сп’яніння, за результатами якого рівень алкоголю в крові становив 1,32 проміле, що майже у 7 разів перевищило норму.
 3. Сюжет телеканалу «Україна" складається із двох частин: перша авторства Анастасії Середи (з 01:16хв до 04:25) та друга частина авторства Євгена Назаренка (04:58 хв до 06:40хв).
 4. Два сюжети є взаємопов’язаними, висвітлювалися один за одним у випуску новин «Сьогодні» на телеканалі Україна о 19 год.
 5. Пункт 3 Кодексу: «Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов'язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом є вищою, ніж приватні інтереси особи».

Сюжет щодо смертельної ДТП за участі Антона Желепи, внаслідок якої загинуло 4 осіб, має значний суспільний інтерес та є соціально значущим.

Проведене журналістське розслідування за авторства Євгена Назаренка висвітлює інформацію про попередні випадки притягнення винуватця ДТП до відповідальності, а також журналіст інформацію про Антона Желепи, отриману від його сусідів.

Проведене журналістське розслідування не є втручанням у приватне життя особи,  адже ДТП, яка стала за його участі, має суспільний резонанс через трагічні наслідки.

 1. Окрім того, як видно із відеосюжету новин, журналістське розслідування Антона Желепи є продовженням журналістського розслідування Анастасії Середи, яка у своєму сюжеті висвітлила подію із врахуванням позицій та думок як працівників прокуратури, так із представника поліції, народних депутатів та використала відео із камер поліції щодо проведення тесту на наявність алкоголю в крові та інші процесуальні дії.
 2. Як зазначено у самому сюжеті, так і у відповіді каналу на запит Комісії, Антон Желепа на час проведення даного журналістського розслідування перебував на лікуванні.
 3. Таким чином журналістами телеканалу «Україна" дотриманий пункт 10 Кодексу: «Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів».
 4. Врахування точок зору опонентів при підготовці матеріалів є одним із важливих принципів журналістських стандартів, що свідчить про об’єктивність, безсторонність та неупередженість журналістського матеріалу.

 

Висновки та рекомендації:

 1. Зважаючи на викладене вище, Комісія вважає, що у епізоді із випуску новин від 13 липня 2020 року о 19 год на телеканалі «Україна» не було допущено порушень  Кодексу.
 2. Водночас Комісія закликає ретельно підходити до висвітлення подій, які стосуються вчинення злочинів та мають значний суспільній резонанс та є суспільно важливими та  рекомендує:
 • під час висвітлення таких тем факти мають бути чітко відокремлені від суджень та припущень, а оціночні судження мають ґрунтуватись на встановлених фактах. 
 • Не треба приховувати від аудиторії факти або свідчення, які можуть суперечити основній лінії розслідування. Журналіст має докладати максимум зусиль для перевірки таких фактів.
 • Важливо дотримуватись балансу в матеріалі, надаючи тим, хто піддається критиці, достатню можливість надати пояснення або заперечити висунуті звинувачення.
 • У випадку, якщо подія не має значного суспільного інтересу та не є соціально значущою, медіа повинні дотримуватися права на повагу до приватного життя особи (не озвучувати її прізвища, інших персональних даних та не розміщувати фото та відео особи) тощо.

 

Надаємо неповний перелік посилань на матеріали, які можуть бути корисними:

Медіакомпас: путівник професійного журналіста. Практичний посібник

ПРАВО НА ЗАБУТТЯ VS СУСПІЛЬНИЙ ІНТЕРЕС: ЯК ЗБАЛАНСУВАТИ ЖУРНАЛІСТУ

 

                              Голова Комісії                                                                         Андрій Куликов

 

Рішення підготовлено у рамках проєкту за підтримки МФ "Відродження"

До Комісії з журналістської етики (далі - Комісія) надійшла скарга на епізод із випуску новин від 13 липня 2020 року о 19год на телеканалі «Україна». Епізод стосується смертельного ДТП за участі Антона Желепи.

У скарзі йдеться про втручання журналістів у приватне життя особи, а також недотримання балансу думок, що є порушенням пунктів 3 та 10 Кодексу етики українського журналіста (далі – Кодексу)

Скаржник, зазначає, що журналіст «щоб зібрати коментарі до сюжету пішов до сусідів, чим втрутився у приватне життя людини. Сусіди дали свої оціночні судження щодо дій Антона Желепи, натомість він не мав можливості виправдатися – чим порушений стандарт балансу думок. Журналіст теж дає свою оцінку людини через слова сусідів».

Comments